Vlasta Burian jako potrhlý profesor botaniky podnikne složitou akci, aby se elegantně zbavil rozmarné manželky. Zápletka pojednává o mírně potrhlém profesorovi botaniky Ducánkovi, kterého zaměstnávaly jeho vědecké pokusy tak, že zcela zapomněl na to, že je ženatý. O existenci jeho rozmarné ženy, operetní divy Lucy, nevěděla ani jeho hospodyně Veronika, ani přítel Potužník. Když se však manželka po sedmi letech kajícně vrátila domů, Ducánek podnikne komplikovanou akci, aby se své ženy elegantně zbavil... Film byl poprvé uveden na Filmových žních ve Zlíně 29. 7. 1941. (oficiální text distributora)

Skip

Vyřešit tuhle zapeklitou situaci do sedmi hodin to dá hodně běhání. Ale klobouk dolů před soukromým docentem botaniky. ()

dyfur

......opäť niečo slabšie od V.B.......dá sa ale nič moc....zaujímavé sú exteriéry vilovej štvrte v Prahe.... ()

tomtomtoma

Je to příjemná, veselá a vtipná komedie, která většinou uhání vpřed v salvách slov, zastavuje se v otevřených ústech překvapení, aby zase roztržitě běžela dál jako odpověď převrácené ozvěny. Lze naroubovat nový a převratný objev v botanice s manýry rozmazlených pěvkyň? Ano, a nemusí to být jen ovocný kompot bez plechovky. Hlavním běžcem je docent botaniky Blahomrav Ducánek (dobrý Vlasta Burian), který má svůj jasně daný cíl, nemá čas na oběd a způsobuje převrat a závan svěžího vzduchu na všech místech, která se mu podaří navštívit. S vědecky pedantskou zarputilostí se zakousne do svého úkolu a nechce polevit za žádnou cenu, nezalekne se žádné překážky a běží vpřed. Sice klikatě, ale stále vpřed. Z výraznějších tváří jsou zde další dva sólisté. Odložená a zhrzená operetní diva Lucy (dobrá Světla Svozilová) se svou minulostí a nejasnou budoucností. A čerstvě zamilovaný generální ředitel Kamil Merhaut (dobrý Jaroslav Marvan) s jasným cílem i citem. Z dalších rolí: vypočítavý a přelétavý baron Hypolit Studený (Čeněk Šlégl), Ducánkův spolupracovník a profesor botaniky Potužník (Miloš Nedbal), Ducánkova svědomitá a trpělivá hospodyně Veronika Pospíšilová (Marie Blažková), rozmazlená a marnivá operetní hvězda Marion (Zita Kabátová), Merhautova nešťastná dcera Dagmar (Věra Ferbasová), balancující ředitel Intimní operety (Ladislav Hemmer), Merhautova popletená komorná Marta (Marie Norrová), nebo do všeho vidící divadelní vrátný Havrda (Stanislav Neumann). Může rostlina zpívat? Mohou slova operetky zazelenat? Může se muž zbavit nepotřebné ženy? Může muž nalézt své štěstí v náruči operetní pěvkyně? Může se z masožravé rostliny stát býložravec? A neskončí všichni ve vězení, protože neznají potřebnou adresu a dveře? Zábava je to slušná, klokotá, bublá, vře, uhání vpřed s úsměvem a ztřeštěnou hravostí. ()

Martrix

Pár opravdu dobrých fórků tam je a Burian nezklamal, ale je to trochu dýchavičný příběh, jako kdyby se na všech kromě krále komiků, podepsala válečná léta. Ani si neumím představit, co se muselo hercům honit hlavou. ()

dr.fish

Dobrá sestava herců ještě nemusí být zárukou trháku. Přes několik povedených scén je film především plný nudy a nefunkčních dialogů. Milým překvapením je výkon Svozilové, která je talentovaným komikem. Burian má dost prostoru, ale nevyužívá ho. A tak i když divák poklimbává, o nic nepřijde. A že těch špačků, co jsem utloukl, nebylo málo...50% ()

filmmovier

Jedna z těch méně známých komedií s Vlastou Burianem mě hned chytla za srdce. Hlavně mě neuvěřitelně překvapila, a to jak zápletkou tak i velkým množstvím vtipů. Burian je jako botanik fakt výborný.... 85% ()

honz

Svěží a vtipná veselohra o tom, co všechno lze stihnout běhěm jednoho odpoledne. Vlasta Burian jako roztržitý profesor botaniky doc. Ducánek se od poledních hodin připravuje na večerní návštěvu kolegy - vědce Potužníka. Do příprav však jako blesk z čistého nebe vtrhne Ducánkova choť, která před sedmi lety svého muže opustila s jiným...Skutečně brilantní a kultivovaná komedie je nejen zábavnou a příjemnou podívanou, ale i koncertem celé plejády herců. ()

pytlik...

Šťastný muž ten Burian, mně se to dodnes nepodařilo... Pilně jsem ho ve filmu sledoval, ale bohužel jsem zjistil, že jeho fígl je v praxi nepoužitelný, obvolal jsem pár milionářů a v lepším případě mě poslali na čerstvý vzduch. Jinak snímek nehýří tolik vtipem jako vrcholná Burianova díla, ale brýle co se podhrabaly a "co jste mi to dala za lístek, vždyť jsem ho ztratil" nemají chybu. ()

Autogram

Tento film je celkom fajn nie vďaka Burianovi, ale nepriek nemu. Dej aj pri tej pochybnej zápletke slušne napreduje, a keď sa začne zadrhávať, obajaví sa balet v spodnej bielizni na divadelných doskách, čo som vôbec nečakal. Nakoniec je to čistý priemer a jedna z tých protektorátnych komédií, ktoré si nezapamätám. ()

Bernhardiner

Jak je mnohdy u komedií Vlasty Buriána zvykem, scénáristé vsadili vše na jeho herecký um a zbytek je tradičně trochu slabší. Ale nezoufejme, zápletka je originální a Vlasty je všude plno. Na to, že v prvorepublikových filmech se vyskytují nudné pasáže - třeba jako většina scén z divadla - si holt člověk musí zvyknout. 80% ()

Sdoom

Spletitá a nepříliš důvěryhodně vykonstruovaná zápletka je hlavním důvodem, proč filmu dávám jen 2 hvězdičky. Jednotlivé Ducánkovy patálie nejsou špatné a docela pobaví, ale jako celek to opravdu nefunguje. ()

vitekpe

Me oblibenkyne Zita a Marie v neprilis zabavne taskarici s Burianem a Marvanem. Pobavil tez mladej Kemr jako poslicek. P.S.: Jo a jeste Jana Romanova, na tu bych malem zapomnel. ()

Billie777

Výborná komedie s plejádou skvělých prvorepublikových herců v čele s Vlastou Burianem, bez kterého by tento film měl rozhodně nižší hodnocení. A Zita Kabátová tu byla nádherná! ()

klúčik

Profesor " Ducánek " sa potrebuje zbaviť nevernej ženy. Vlasta Burian opäť výborný. Celkom veľká postava pre Světlu Svozilovú, dosť dobrá scéna vo vani... V.Burian na bicykli , ktorý sa podobal na dnešné horské bicykle, hlavne pneumatikami. Filmu dávam 65%. ()