Mezi žraloky

• USA Swimming with Sharks (více)

Cynicky duchaplný príbeh zo zákulisia hollywoodskeho producentského biznisu inšpirovaný osobnými skúsenosťami režiséra (rovnako ako hrdina filmu začínal ako asistent producenta) ako aj mnohými inými americkými filmami (napr. explicitný citát z Tarantinovho debutu Reservoir Dogs, narážky na prelomový film Orsona Wellesa Občan Kane) je nielen hereckým koncertom Kevina Spaceyho, ale aj vtipnou štúdiou šikany a pomsty. (oficiální text distributora)

Lacike

Zaujimava sonda do zakulisia filmoveho showbiznisu. Akurat problem vidim v obsadeni hlavneho hrdinu. Asi som ho mal lutovat a stotoznit sa s tym chudakom, ale ja som skôr fandil neskutocne ulisnemu a zabavnemu parchantovi v podani famozneho Kevina Spaceyho. Ukradol si cely film pre seba a povysil tento tuctovy film nad zabavny priemer. Potesi v malej ulohe aj Benicio Del Toro a vynimocne sympaticka Michelle Forbes. Koniec ma trochu sklamal. Prial som tomu chudakovi (Whaleymu), aby dopadol zle, ale aspon dobre dopadol aj Spacey. 6/10. ()

Tanner

Poněkud drsný, i když nadsazený pohled nejen na Hollywood, ale dost možná na velkou část dnešní společnosti, kde nejjistější cesta na vrchol vede přes záda ostatních. Spacey byl dobrý, střihl si zde podobnou roli jako v Hurlyburly, méně přesvědčivý se mi zdál Whaley. Jinak režie svěží (i když třeba dělení obrazu při telefonním hovoru mě nějak extra nebere) a jistá, příjemný byl i hlavní hudební motiv a navrch divák dostává slušnou porci drsně vtipných "hlášek". Na druhé straně, vzhledem k tomu, že se film zabývá mimo jiné vlivem "žraločího" prostředí na charaktery lidí, nebyl bych proti hlubšímu vykreslení postav (i kdyby bylo za cenu natáhnutí stopáže). Celkově jde o zajímavý, upovídaný film, který rozhodně stojí za podívání. ()

castor

Režiséra George Huanga zřejmě nikdo takřka nezná, ale tohle cynické drama se sadistickým bossem Kevinem Spaceym ukočíroval se vztyčenou hlavou. Sic nepoběžím shánět disk do své sbírky, ale námětově je to slušné, zpracováním už lehce slabší. Démonický Spacey znovu vévodí, zaujme i svůdná Michelle Forbes, která kdysi odolávala slizkým tlapám masového vraha Brada Pitta v Kalifornii. Hollywood je docela krutý byznys. ()

veverysiak

Vynikajúci kúsok postavený na surovom obnažení kontrastu medzi dravým a bezohľadným Buddym a nesmelým a nepriebojným Guyom, Spacey je bravúrny, Whaley málo výrazný, ale to je len dojem, perfektne sa to dopĺňa, a tak treba vyzdvihnúť oboch, svet filmového biznisu je vykreslený možno hyperbolicky, ale tú prerušovanú pasáž s pripútaným šéfom by si chcel naživo vychutnať asi každý, takže 85%. ()

Rex Mundi

Kevin Spacey tejto snímke kraľuje s ľahkosťou a gráciou šelmy. Frank Whaley v úlohe plachého Guya na mňa v mnohých scénach pôsobil trochu nevierohodne. Napriek tomu, že len kontrast medzi bossom a zelenáčom dostatočne zdôrazňuje krutosť celej pracovnej mašinérie, párkrát som si povedala, že je takmer neuveriteľné, aby sa chlapík typu Guy dostal na pracovné miesto, ktoré s flegmatickou nonšalanciou zvládal taký Rex (Benicio del Toro). Ale budiž, bez tohto kontrastu by Buddy Factor nemohol byť takým pútavým filmom. Na rozdiel od Dalea si nemyslím, že by to s kritikou Hollywoodu prehnali. Netvrdím, že v celom Hollywoode to vyzerá tak ako v tomto filme. No určite je to zaujímavá a ilúzií zbavená exkurzia do sveta šoubiznisu. Verím tomu, že než sa v Hollywoodskej džungli stanete hviezdou, musíte sa predávať, otročiť, podliezať a prostituovať - mocnejším, bohatším, slávnejším... A ani potom nesmiete zabúdať, kto je váš šéf, váš boh. Okrem Buddy Factoru mi ešte napadá film Showgirls, ktorý je síce z trochu iného súdka, ale ukazuje veľmi podobnú surovosť biznisu, v ktorom prerazí naozaj len ten najodolnejší jedinec. A najzaujímavejšie na tom celom je, že v tom "veľkom" rozhovore medzi Guyom a Buddym nie je pravda výlučne na Guyovej strane... Kto sa raz namočí, už neuschne. A kto chce hrať, musí hrať podľa pravidiel, ktoré boli dávno stanovené - alebo ísť z kola von. ()