Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

klukluka 

všechny recenze uživatele

Moc pěkné. Uměřené, realistické. Příliš okatě z toho vybočovala pouze bratrova mladá žena. Závěr bych naopak uvítal o něco dramatičtější, pochopení pro Veru měly nakonec i spoluvězenkyně (před nimi se k ní chovali maximálně slušně a lidsky už policajti a většina rodiny). Nic to ale nemění na tom, že je to výborně natočený, malý velký film. ()

Hedka odpad!

všechny recenze uživatele

Tento film dostal mnohé ocenenia a pravdupovediac - ani sa nečudujem. Excelentný herecký výkon hlavnej hrdinky, dobrá réžia a problém, ktorý hýbe svetom - potrat áno alebo potrat nie. Môj názor je jednoznačne PROTI, a preto považujem tento film za neskutočnú propagáciu "kultúry smrti". Pod rúškom dobra propagovať zlo - to je absurdné!!! Hlavná hrdinka Vera by určite urobila lepšie, keby zo samej lásky a dobroty pomáhala radšej ohrozeným deťom a nevraždila ich! Kto sa tých detí zastane?! Umenie by malo slúžiť dobru a nemalo by byť v službe zla. Médiá, obzvlášť film, dokáže mať veľký vplyv na vytváraní názorov. Vie sa bravúrne pohrať s citmi ľudí a vie dostať diváka práve tam, kde ho tvorcovia chcú mať. Tento film je toho typickou ukážkou. Veď čo je cieľom tohto filmu? Nuž vyzerá to tak, že je to predsa ..."neľudské... zakazovať potraty", lebo niekto si ich nemôže dovoliť - "ako dobre, že už je to povolené". Celé zle! Je to pro potratový film - maximálne rafinovaný, škodlivý, zlý a manipulatívny, preto ho nemôžem hodnotiť inak ako ODPAD. ()

Reklama

Skip 

všechny recenze uživatele

Byla to dobračka, kterou měl každý rád a ona každému nezištně pomáhala, měla několik zaměstnání, aby přispěla k blahu své rodiny. Ta žena si snad za celý život nepostěžovala nebo neposteskla. Jenže někdy není radno pomáhat, i kdby byly předchozí zkušenosti jakékoliv. Vera Drakeová je citlivě natočený film, který nikoho nedémonizuje navzdory vážnému tématu. Překvapilo mě, že tentokrát Leigh nehustil atmosféru sociálním dnem společnosti a natočil vcelku svižný film, který rozhodně stojí za vidění. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Osudy Very Drakeovej by sa dali zobraziť viacerými spôsobmi, či už čisto akademicky, kde by boli postavy tie dobré a tie zlé, alebo veľmi emocionálne, kde by boli taktiež podobne rozdelené. Leigh ale ukazuje opäť svoje typické, živelné postavy, ktoré so sebou komunikujú, sú nám sympatické a na silu neponúka svoj jednoznačný postoj k téme, nech si ho divák vytvorí sám. Samozrejme implicitne cítite na základe zobrazeného, na koho stranu sa stavia, každopádne, okrem jednorozmernej postavy manželky brata manžela, tu niet koho prvoplánovo odsudzovať a to vrátane sudcu. Proste veci sa dejú tak ako sa dejú a my sa k nim nejako musíme postaviť, aby sme mohli pokračovať ďalej. ()

Vitex 

všechny recenze uživatele

Nic proti Leighově (mimochodem skvělé) režii, ale chtělo by to snad pár zcizovacích efektů nebo nevím čeho, aby se divák dostal aspoň na chvilku ven z (mimochodem velmi poutavého) příběhu a aby si hlouběji uvědomil, že si při vší dobrotě stejně za zničení svého štěstí (a své rodiny) mohla sama - tedy aby film získal obecnější rozměr (i když jednou za čas pěkně udělaný doják neuškodí). Ono to tam samozřejmě je, ale kdyby se na to šlo spíš než přes emoce přes rozum, byl by film jistě ještě silnější. Jinak mě překvapilo (a potěšilo), že se Leighovi opravdu podařilo nepřiklánět tam ani tam.. (i když já jsem měl jasno). Snad jen jediný problém : celou dobu jsem myslel, že je film natočen podle skutečné události (skutečné oné ženy) a vše jsem bez pochybnosti polykal - ale zpětně mi už chování paní Drakeové tolik věrohodné nepřipadá. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (11)

  • Režisér Mike Leigh prosil herce, jestli by si ve filmu nemohli broukat nějaké melodie, protože si nemohli dovolit koupit práva na hudbu. (Cheeker)
  • Celý film byl natočen bez scénáře. Scénář filmu byl poté v roce 2005 nominován na Oscara. Mike Leigh řekl, že musel připravit scénář tak, aby mohl být poslán členům Akademie, protože ve skutečnosti tento scénář vůbec neexistoval. (Cheeker)
  • Scéna, v ktorej sa rodina zhromažďuje a prichádza polícia, sa najprv 7 hodín nacvičovala. Išlo väčšinou o improvizáciu: žiadny z hercov, ktorí hrajú rodinu, vrátane Imeldy Staunton (Vera Drake), nevedel, že má niekto vojsť, nie to ešte polícia. A herci hrajúci políciu nevedeli, aké správanie môžu očakávať od rodiny: nepriateľské, kooperatívne, prekvapené, ľahostajné atď. Celé to tak malo vytvoriť neuveriteľne intenzívnu scénu. (Astonko)

Reklama

Reklama