Reklama

Reklama

Ligeina hrobka

  • Velká Británie The Tomb of Ligeia (více)
Trailer

Obsahy(1)

Od smrti své ženy Lygeii (Elizabeth Shepherd) se šlechtic Verden Fell (Vincent Price) oddává smutku. Tu potkává lady Rowenu (Elizabeth Shepherd), jež jako by Lygeii z oka vypadla. Vezme si ji. Jeho štěstí však netrvá dlouho. Zdá se, že se Lygein duch ujal vlády nad jeho novou manželkou... Filmové zpracování látky velkého imaginátora Edgara Allana Poa. (Pohrobek)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Famózne exteriéry (snímané za jasného dňa,bez hmly!), báječné interiéry (mojím favoritom sú morbídne sochy v románskom štýle). Z literárnej predlohy zostala len kostra, dokonca mám pocit, že tu ide o kostru viacerých Poeových poviedok. Výsledný film je sledom košatej romantickej imaginácie (napr. atmosférické intermezzo pri Stonehenge, alebo - ak chcete - blbé pseudofilozofovanie pri Stonehenge) a ako celok pôsobí dojmom skutočne originálnej (napriek tradičným rekvizitám) filmovej adaptácie. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Vizuálně je to prostě starej dobrej Corman. Po herecké stránce samozřejmě nezklamal ani Vincent Price. Ale příběhově mě to tentokrát moc nevzalo. Možná je to i tím, že tuhle povídku E. A. POEa vůbec neznám. Pořád jsou to pěkný 3hvězdy ale za mě pokud bych si měl volit filmy ve spojení Poe + Corman tak mám favority jinde. ()

Reklama

TheRaven 

všechny recenze uživatele

Pozor!!, dostal jsem chuť na komentář jak to bylo, aneb o filmu ani slovo, tak pokud to nemusíte, nečtěte, mam spíš jako "Havranův deníček" než komentář (sám takové komenty nemám rád). Inu, bylo to asi takhle. Na film jsem se velmi těšil, jelikož to byla jedna z mála Cormanových adaptací Poa, kterou jsem ještě neměl možnost vidět. Horší bylo, že projekce byla noční, v letním kině a já neměl nic teplého na sebe. V tom jsem však neviděl problém, koupil jsem lahev rumu, že si kdyžtak pro zahřátí cucnu a bude ok. Jenže se mi stala ta nepříjemná nehoda, že zima byla velká a lahev padla už před koncem filmu. Promile v krvi zanechaly stopy a já zjistil, že si druhou půlku filmu skoro nepamatuju....ale i to se nakonec vyřešilo, pač jsem si celou druhou půlku filmu nafotil na mobil a podle "screenů" a střepů v paměti si snímek poskládal dohromady a mohl s "klidným" svědomím ohodnotit (alespoň prozatimně) (FNR Písek 2009) ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že povídku jsem jako jednu z mála nečetl. Ani nevím, zda knižně v češtině vyšla, možná už hodně dávno. Kažopádně motiv zemřelé milované se objevuje i v jiných Poeových povídkách - např. Berenice. A povídka Eleonora je dosti té zfilmované podobná. Corman opět přizval uhrančivého V.Price, na kterém kvalita snímku stojí, a rozehrál zpočátku romantický (nikoliv sentimentální!) příběh, jenž se později vyznačuje režisérovým rukopisem - snové scény, černá (poeovská) kočka, chodby, sklepení, pavučiny a pro změnu egyptská božstva. Příjemně gotická atmosféra, jak to jen Corman uměl... ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Ačkoli je obecně Ligeina hrobka považována za slabší z Cormanových adaptací Poea, dle mého patří k nejlepším. Osobitá poetika série je tu nejen po vizuální stránce vypiplaná do nejmenšího detailu, stejně jako tajuplná atmosféra romantického horroru, geniální Vincent Price svým uhrančivým hlasem hypnotizuje diváka stejně jako svou Rovenu, kamera klouže ponurým sídlem plným chodeb, pavučin, podivných soch a artefaktů. To vše tvoří základ dalšího tajuplného a znepokojivého příběhu o smrti, tentokrát ve vyprávění o ženě, jejíž vůle odmítla zemřít. Postupně odhalované tajemství trpícího Verdona, znepokojivá skutečnost mísící se s halucinacemi a stále silnějším tušením, že Ligeia není tak úplně po smrti. Nebo to bylo jen Verdonovo šílenství, které za všemi děsivými okamžiky stálo? ()

Galerie (37)

Zajímavosti (6)

  • Corman chtěl porušit tradicí točení svých Poeovských filmů kompletně ve studiu, a proto bylo mnoho scén točeno v exteriérech. (liquido26)
  • Mezi navrhované názvy patřily "House at The End of the World" (Dům na konci světa) a "Tomb of the Cat" (Kočičí hrobka). (liquido26)
  • Sám Corman považoval tento snímek za nejlepší ze svých Poeovských filmů. (liquido26)

Reklama

Reklama