Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rodinný dokumentární portrét všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování. (Česká televize)

(více)

Recenze (209)

Tosim 

všechny recenze uživatele

S citem natočený dokument, jenž přináší i překvapivá fakta, která jsem rozhodně nevěděl (Smoljak a scénáře.) Je poznat, že to točil syn. Líbil se mi i závěr, ovšem Jana Svěráka nechápu (tedy hlavně jeho nechuť točit, i když si, jako někteří ostatní, ani zdaleka nemyslím, že by se snažil svými filmy "sám sobě stavět pomník".) ()

otík 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný a zábavně udělaný hraný dokument, který mapuje celý život význačného cimrmanologa Zdeňka Svěráka. Jeho syn jej zachycuje v mnoha různých polohách (v divadle, při natáčení Hodin zpěvu, na lyžích, s kamaráda, při vzpomínkách, při vyhroceném dialogu se synem ohledně scénáře nového filmu). Z filmu sálá pohoda a klid, který Zdeněk Svěrák kolem sebe působí. ()

Reklama

maverick10 

všechny recenze uživatele

S citem a laskou natoceny dokument. Tady by to spis bylo divny, pokud by to nebylo s citem a laskou, kdyz to toci syn o svem otci :-) Pro me to byl dokument o zivote nejvetsiho zijiciho ceskeho umelce pera a slova a dokument o cloveku, ktery je pro me osobne symbolem, takove poctive lidskosti. Jak rekl pan Werich: "Tenhle clovek by tu mohl zit jeste 200 - 300 let a porad by mel co rict, kdezto v teto chvili po nasi planete behaji miliony 30 letych, kteri tady uz 150 let nemaji co delat". A to je Zdenek Sverak v mych ocich = nejvetsi ceska zijici Osobnost. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jakkoliv bývá dokument o žijícím umělci sledem více či méně zabarvených pohledů autora, široce reflektujících vztah mezi vypravěčem a subjektem vyprávění, u Zdeňka Svěráka se můžete těšit kromě poodhalení jeho soukromí hlavně na ukázky z jeho díla. Kromě toho Jan Svěrák přizval ke spolupráci dalšího autora, jednak asi aby mohl být i před kamerou, jednak aby získal odstup. Povedlo se, zábavné jsou taky bonusy na disku s ukázkami ze Svěrákových filmů. ()

suicide 

všechny recenze uživatele

Nádherný dokument od mého oblíbeného režiséra o mém oblíbeném herci a scénáristovi. Se skutečným umem Jan Svěrák spojuje vzpomínky svého otce Zdeňka na dětství a na minulost s vyprávěním o přítomnosti. Tento dokument nám dává nenásilně nahlédnout a uvědomit si, kolik ze sebe dává Zdeněk Svěrák do své tvorby a do své práce. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (10)

  • Sám Zdeněk Svěrák k filmu řekl: "Má-li někdo syna kameníkem, má nejlepší pomník ve vsi. (...) Kdo jiný mě zná víc než můj kluk, a ten Martin Dostál (...) byl zase takovej dotěrněj kladeč nepříjemných otázek. Myslím, že to zafungovalo a je to pěkný pomník. Neměl jsem právo cenzora, do obsahu jsem nezasahoval." (NIRO)
  • Jan Svěrák pro časopis Premiere komentoval rozdělení tvůrčích pravomocí s Martinem Dostálem: "Martina jsem přizval, protože na rozdíl ode mne dokumenty točí. Ví, že je třeba mít spoustu obrazového materiálu, který se pak ve střižně hodí. Já bych tyhle obrázky často zapomněl natočit, protže hraný film se vypráví jinak. Martin se také nestydí ptát a tátovy historky ještě neslyšel. Takový posluchač, kterého můžete překvapit nebo rozesmát, je pro toho, kdo má vyprávět, k nezaplacení. Abychom předešli hádkám, dohodli jsme se předem, že poslední slovo budu mít já. Hádali jsme se ale stejně, protože dva režiséři na jeden film je prostě moc. Každý má svůj názor, oběma připadá, že film je jejich dítě, a jsou připravení bít se hlava nehlava." (NIRO)
  • Spolurežísér Jan Svěrák vzpomínal: "Zjistil jsem, že přestože jsem vystudoval dokument, nikdy jsem žádný nenatočil a nevím si s tímhle formátem moc rady. Pozval jsem tedy ke spolupráci Martina Dostála, který sice dokument nevystudoval, zato jich už asi dvacet natočil. Dohodli jsme se, že tátu vezmeme na místa, která byla pro jeho život důležitá, a tam ho, rozjitřelého vzpomínkami, budeme zpovídat." (NIRO)

Související novinky

Dlouho odkládaný porod

Dlouho odkládaný porod

15.04.2006

Natáčení nového filmu rodinky Svěrákových otce (scénář, hlavní role) a syna (režie) Vratné láhve se chýlí ke konci a brzy přijdou na řadu formovací práce ve střižně apod. Hlavním hrdinou je… (více)

Reklama

Reklama