Nahý oběd

• Kanada Naked Lunch (více)

Pozvání ke stolu pro otrlé. Kanadsko-britský film podle románu Williama S. Burroughse. Americký spisovatel William Seward Burroughs (1914–1997) vystudoval anglickou literaturu na Harvardově univerzitě a ve čtyřicátých letech se setkal se spřízněnými dušemi, představiteli tzv. „beat generation“, Jackem Kerouacem a Allenem Ginsbergem, kteří mu dali popud k vlastní literární činnosti. Jeho dílo, ovlivněné sci-fi žánrem, homosexuální orientací a dlouholetým užíváním drog, tvoří fantaskní až surrealistické prózy (nejznámější romány – Feťák, Teplouš, Nahý oběd, Lístek, který explodoval, Města rudých nocí, Místo slepých uliček). Kanadský režisér David Cronenberg (nar. 1943) rovněž studoval anglickou literaturu a i v mnoha dalších aspektech jsou jeho osudy a dílo podobné Burroughsovu. Začínal jako undergroundový filmař se zálibou ve sci-fi hororech a bizarních příbězích, což mu už zůstalo. Dnes je předním kultovním tvůrcem (nejznámější filmy – Scanners, Videodrom, Moucha, Příliš dokonalá podoba, Crash). Jeho adaptace Nahého oběda (vydán 1959, poprvé česky 1994) je kombinací předlohy a Burroughsova životopisu. Ústřední postava William Lee (což byl spisovatelův pseudonym) pracuje jako hubitel hmyzu a stále hlouběji se propadá do drogové závislosti, takže přestává rozlišovat skutečnost od fantazie, v níž psací stroje získávají podobu mluvících brouků a on sám se stává protagonistou jakési špionážní historky. Hlavní roli ztvárnil americký herec Peter Weller (jeho nejznámější rolí pravděpodobně zůstane RoboCop ze stejnojmenného filmu), který dokonale napodobil Burroughsův hlas i manýrismy. Cronenberg do snímku ústrojně zakomponoval tragickou událost ze spisovatelova života, kdy v opilosti nešťastnou náhodou zastřelil svoji ženu Joan Vollmerovou, i jeho pobyt v marockém Tangeru. I další postavy filmu mají svoje předobrazy. Hrdinovi kamarádi Hank a Martin jsou nepochybně Kerouac s Ginsbergem a postava autora Toma Frosta, jehož představuje významný anglický herec Ian Holm (Bilbo Pytlík v Pánovi prstenů), zase reprezentuje známého britského spisovatele Paula Bowlese. Snímek, natočený v kanadsko-britské koprodukci, získal celkem sedm kanadských výročních cen Genie (obdoba amerického Oscara), mj. za nejlepší film, režii, kameru a výpravu. Z řady dalších prestižních ocenění jmenujme alespoň Cenu newyorských filmových kritiků za nejlepší scénář a Cenu Národního sdružení filmových kritiků za nejlepší scénář a režii. (Česká televize)

J.Mayen

Za me velke zklamani, po to co jsem si zamiloval Cronenbergovu Existenz a namslal se timto skvostel, jsem samozrejme posmyslel na dalsi jeho fim, bez toho aniz bych si o nem nejdrive cokoliv zjistil. To se nakonec ukazalo velkou chybou a po precteni nekolika komentaru musim uznat, ze i ja jsem film nejak nepochopil a snad uz se ani nehodlam se k nemu nekdy vracet. Jedine co me k filmu vedlo byl Ian Holm, ktere mam velmi rad z Vetrelce a z Pana Prstenu, tady si strihl sice mensi roli,ale byl videt. Celkove ovsem finalni dojem nezachranil. Dekuji nekolikat negativnim komentarum zde na csfd, ktere me primenly si obstarat knihu. Snad v te se neco dozvim. Ale hodnoceni, no budu se drzet velmi dole, kdyby aspon ta stopaz nebyla tak nudne dlouha. ()

lisma

Kdysi sem se pokoušel o přečtení knihy. Tímto vzdávám holt všem kterým se podařilo dopracovat až do konce. Převést toto Burroughsovo dílo do filmové podoby zřejmě nejde. Tak jako tak, Cronenberg je pak někdo. A protože spisovatel i režisér jsou zcela jistě pěkný zvrhlíci také Nahý oběd musí být zákonitě úchlný. A to je. 5 hvězd. ()

albiebennett

Nahý oběd - Film natočený podle stejnojmenné předlohy Williama Sewarda Burroughse. Ovšem přenést na plátno všechny Burroughsovy myšlenky a halucinace je prakticky nemožné. V knize je kladen největší důraz na jazyk, který je tvořen metodou střihu, kterou si autor vymyslel. Kniha je psána velmi složitě a komplikovaně podobně jako Hledání ztraceného času od Marcela Prousta či Odysseus od Jamese Joyce. Pokud jste Nahý oběd nečetli nebo alespoň nečetli Burroughsův životopis nemáte šanci film pochopit a ještě bych dodal, že Burroughs film viděl a nelíbil se mu. ovšem velice zajímavý film, který stojí za podívání. ()

sibskyn

Úchylné, zvrácené a zvláštní. Všechno se odehrává ve světě, který je poháněn drogami, aby vůbec fungoval. Obří brouci s vámi mluví(ty byli nejlepší), stonožky a sperma se používají jako drogy. jo je to hodně šílené, ale bohužel to není až tak zábavné. ()

Fjera

Tak tohle byla opravdu hodně velká úchylárna, co? Ale musím říct, že mě zaujala. Oživlé psací stroje, scéna v ptačí kleci. Nezapomenutelné a perfektní filmové triky. Sice si neskutečně bizarní Nahý oběd už podruhé nepustím, protože ho řadím do kategorie "jednou a dost", ale myslím, že Cronenbergovi se tohle povedlo. A navíc výborná hudba od Shorea. 3++ ()

Wade W.

Fajne to bolo no kniha musí byť v tomto prípade omnoho lepšia, kde logicky musia byť veci ktoré sa dejú vo filme povysvetľované, zvyšok sú čisto Cronenbergove nápady. Keďže dej sa nikam neponáhla bežný divák si v tom veľa nenájde, a v tom prípade maximálne upútajú typické režisérové príšery. ()

Baldrick

Téměř skvělé (chybí jen málo). Nutno vidět na velkém plátně. Z dávných dob zůstala nemastná neslaná vzpomínka na televizní uvedení (stranový ořez, pozdní hodina, padající víčka), po mnoha letech životní i divácká zkušenost připravila půdu. Práce kameramana Suschitzkého vskutku precizní a invenční, Cronenberg i ostatní jakbysmet. Holt i z halucinací zfetovanejch bukvic lze vytvořit klasiku, která nemusí jímat srdéčko či naplňovat všelijaká očekávání. ()

Dacsus

Mal som rád "divné filmy," mal som rád alegóriu, mal som rád vizuálnu metaforu, ale toto bol seriózne nezmyselný blábol. I keď, dobre natočený. Jo, a časom som prišiel na to, že je lepšie nebrať sa vážne, nerobiť zo seba snobského arogantného čuráka, a radšej si filmy skutočne užívať. ()

Birter

Ze začátku je to úžasné. Sledovat absurdistán, který Burroughs vymyslel je nejdříve vysoce zábavné, ale opakovaný vtip přestává být vtipem zhruba v polovině a divák má ten surrealismus najednou brát vážně nebo si na něj zvyknout...či co. Tak alespoň se o tom dá popřemýšlet, že? ()

TVManiac

"What do you mean: ´it's a literary high´?" "It's a Kafka high. You feel like a bug." Sakra divnej film. Na jedno shlédnutí to rozhodně není. 80% ()

RXP

Perfetná atmosféra a vykreslenie psychiky, ktorá sa rúca ako dvojičky po zásahu lietadlom. Williem Lee je spisovateľ, ktorý má "problémy" s drogami a aj s realitou. Atmosféra je hustá a skvele dokreslená schizoidnou hudbou. Bill, ako správny feťák väčšinou komunikuje s nechutnými stvoreniami, ktoré sa len tak objavia v izbe. Za tie roky už je zvyknutý, drogy ho naučili, že mu len sprítomnia inú realitu a niekedy je medzi nimi ťažké sa orientovať, hlavne keď jedna s druhou začnú splývať. Potom je problem rozoznať, či halucináciou bol zhovorčivý šváb s tajným poslaným, alebo žena, ktorú človek stretne a po ktorej zatúži. No ktorá sním už neni a zostala mu na ňu len spomienka, ktorá je rovnako skutočná,neskutočná ako väčšina spomienok a preľudoov, ktoré za posledné roky zažil. V takom prípade je možná len snaha o logické zhodnotenie veci, vo svete, kde žiadna logika neexistuje. Snaha nekonať unáhlene, vždy sa držať pozadu a sledovať okolie a hladať chybu. Niečo, čo by mohlo konkrétnu situáciu zdiskreditovať v jej skutočnosti, alebo naopak potvrdiť. A dalej plávať svetom, tvoreným z rôznych svetov. Až jedného dňa človeka ten svet pohlití a hladina sa za ním navždy zatvorí. Už nebude schopnosť v tom chodiť, slovo logika sa stane archaizmom a zo psychiky zostane len popol . ()

kerouak

S knihou srovnat film nejde, a pokud by to někdo udělal, divil by se, jak až může jedna věc vypadat ale úplně jinak. Film je kupodivu mnohem lepší nežli kniha, která zmatená až moc a navrch ještě přehnaně sprostá. Cronenberg udělal z knihy hodnotné a nadstandardní dílo. ()

cajda77

Tak další film, který by se dal snadno zařadit do té poněkud šílenější skupiny. Hlavní hrdina William je spisovatel, který začal "ujíždět" na prášku na hubení švábů...jeho závislost narůstá a film je ve výsledku pouze jedna velká halucinace. Kromě zajímavé formy a několika originálních nápadů film příliš nezaujme ... ()

Hrobař

Není to tak šílená perverze jako třeba Růžoví plameňáci, ale je to dost zvrhlý. Ale zároveň výborně výtvarně zvládnutý počin. Knihu jsem nečetl, těžko tedy srovnávat. Já sem spokojen a počkám si na druhou projekci s čistou hlavou ..s tou možná přijde střízlivější hodnocení ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (více)