Rabid

(festivalový název)

Rose je po nehodě na motocyklu podrobena experimentální operaci, která zapříčiní přeměnu části jejího těla. V podpaží jí vyrůstá zvláštní orgán a sílí v ní touha po krvi. Při bezcílných potulkách městem se nechává svádět od mužů, aby je poté přeměňovala v krvežíznivé šílence. Chaos v ulicích roste... Hlavní roli měla původně odehrát Sissy Spacek, nakonec však byla obsazena pornoherečka Marilyn Chambers. (-bad-mad-wolf-)

Slarque

Raná variace na Cronenbergovo oblíbené téma deformace lidského těla hodně čerpá z příbuzných upírských i zombie hororů a provokativně sází na Marilyn Chambers obsazenou do hlavní role. Přestože oboje vyšlo a film má po celou dobu dobře vystavěnou temnou atmosféru, čekal jsem víc. Jako zajímavost by se dalo upozornit na to, že výrobu a hudební supervizi měl na starosti (stejně jako u Cronenbergova debutu) Ivan Reitman. ()

obitus

Dalsi Cronenbergova skvela zalezitost, postavena hlavne na atmosfere odcizeni a jinakosti. Rose je po nehode na mocyklu osetrena na klinice plasticke chirurgie, kde pouzivaji nove a netradicni postupy. nasledkem toho se cast Rosina tela pretvori a zmeni se i jeji metabolismus. Misto svickove si radeji dava krev, vetsinou od nedobrovolnych darcu. Ti jeste pred svou smrti zesili a vrazdi v zachvatech zurivosti...Pribeh se odviji pomalu a atmosfera houstne kazdou minutou, prakticky nic neni pozitivniho, neni prostor pro nevinne city ani odlehcujici humor. Jen ztemnele mesto a v nem vsehoschopni silenci... velkym plusem je pornoherecka Marilyn Chambers v roli Rose, na to, ze jsme v sedmdesatych letech je opravdu luxusni a rozhodne bych se od ni nechal vysat :). ()

Tomco

Ďalší z radu úspešných hororov rannej tvorby Davida Cronenberga. Výborné zvládnutá príbehová rovina, ktorá ponúka takmer nepretržite silné dávky napätia, bizarnosti, strachu, ale aj úchylnosti, ktorá ku Davidovi bezpochyby patrí. Kto je na rovnakej chuťovej vlne ako režisér, užije si na sto percent. ()

darkrobyk

Klasický Cronenberg v období svých úchylných filmů. Jeho zájem o mutace a pochybné vědecké experimenty je až patologický (dnes už bohužel ne). S odstupem času bych k motivům zombie+upírský horror přidal ještě předzvěst hrozby AIDS. Mrazivá hudba navozuje permanentní napětí a divák jen sleduje, jak hlavní postava - Rose - rozesévá okolo sebe zkázu a smrt. Speciální efekty jsou umírněné, což filmu jen prospívá. Stejně jako u Čelistí či Vetřelce divák zpočátku neví, co že to Rose svým obětem způsobuje. Krví se naopak příliš nešetří. 70.léta byla dobou studené války, která se silně odrazila v řadě filmů, psychologické, horrory a sci-fi nevyjímaje. Jinak perfekcionalista Cronenberg neušetří diváka během operace a ukážemu mu detailní záběry odebírání lidské kůže... ()

Jansen

No, od Cronenberga jsem při tomto námětu čekal rozhodně víc. Samotný ústřední motiv, kdy ženě začne po experimentální operaci z podpaží vyrůstat orgán značně podobný vagíně, ze kterého při tělesném kontaktu vystřeluje ostrý bodák, ve výsledku působí veskrze nahodile. Že se tento film jasně hlásí k béčkovým formám, Cronenberghovi ale nebrání ve výborném využívání potenciálu filmu. Nějaký déle trvající dojem, tak spíš vzbudí pár opravdu působivých záběrů kamery, než samotná exploatace s orgánem hlavní hrdinky. [FESTIVAL OTRLÉHO DIVÁKA 2010] ()

• Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976) (Zdroj: ČSFD)
  • Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech