Reklama

Reklama

Plameny

(festivalový název)
  • Česko Sholay 3D (festivalový název) (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Legendární parafráze na americké westerny o dvou zlodějích, které si najme bývalý policejní důstojník, aby pomstili jeho rodinu. Hit, který vydělal 50 miliónů dolarů a založil tradici postav „rozhněvaných mladých mužů“, které se staly vzorem pro celou generaci mladých Indů. (oficiální text distributora)

Recenze (10)

corpsy 

všechny recenze uživatele

Tak som konečne zhliadol najslávnejší bollywoodsky blockbuster, niečo čo pre Indov znamenalo to, čo pre Amíkov STAR WARS. Niečo, čo sa vymykalo komerčným merítkam a stalo sa kultúrnym fenoménom. A musím uznať, že aj napriek silnému ázijskému cíteniu, je to západ ako hrom. A v poslednej hodinke obsahuje naozaj niekoľko nezabudnuteľných scén ( napr. tanec pre záchranu milého, či finálnych 15 min kedy plakala zrejme celá India ). Ku tejto kinematografii zatiaľ nie som celkom zhovievavý a SHOLAY je jeden z mála progresívnych filmov, ktoré ma zaujali. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Nerozdělitelní kamarádi Jai a Veeru přijíždějí do jihoindické vesnice ležící vprostřed vyprahlé krajiny, aby vyprášili kožich prohnilému zlosynovi Gabbarovi. Že budou mít v mezičase dostatek sil k veselému skotačení a svádění místních krásek, snad ani není třeba dodávat. Pro toho, kdo si dokáže užít i diskutabilní humor drožkářky Basanti a ne vždy umné kombinace vážných a humorných scén, je Sholay horkým kandidátem na film jeho života. Pro ty méně tolerantní jsou tu stále charizmatičtí herci, vydařené honičky, okázalé citace westernových klasik a hlavně dostatek zábavy. Samotné přesazení westernu do prostředí (v době natáčení) současné Indie a jeho obohacení o tradiční bollywoodské propriety je překvapivě zcela funkční. Uznání si bezpochyby zaslouží i zkušená režie Rameshe Sippyho, který ve své době patřil k řemeslně nejzručnějším indickým filmařům - to se ponejvíc projevuje v akčních scénách, jaké v Bollywoodu 70. let v podstatě neměly konkurenci. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

S tým dobrodružným žánrom je to riadne prestrelné. Film by som ohodnotil ako akčnú drámu, aj toho krimi je tam minimálne. Nemal som veľké očakávania a bol som plne pripravený na spevácke árie. Aj preto som ostal milo prekvapený, že to bolo takmer plnohodnotne pozerateľné - akcia bola podarená, duo hl. postav sympatické, fungujúci príbeh, humor vcelku vtipný (scéna pripitého Veeru-ho na vodnej veži bola super) a spevácke pauzy pretrpiteľné. Dokonca aj chlapácke reči nevyzneli trápne. Brutálna stopáž nešla prelúsknuť na jedenkrát, pri niektorých scénach som sa zasa prichytil, že pomaly usínam. V jednej veci by sa mal ale Hollywood od Bollywoodu učiť....tam, kde holywoodsky hrdina pri siedmych výstreloch zabije 6 záporákov, tak bollywoodsky hrdina pri tom istom počte výstreloch zabíja všetkych siedmych záporákov. Amíci majú ešte na čom popracovať. ()

Davered 

všechny recenze uživatele

Kultovní indický western, zřejmě "největší" bollywoodský film všech dob. Spousta akce, romantiky, napětí i humoru. Neskromná stopáž je tentokrát spíše předností než slabinou. V písních se objevují i západní motivy, které - stejně jako výborná taneční choreografie - vybočují z bollywoodského standardu. Jediným záporem je pak nepříliš velká originalita, kdy většina scén vykrádá americké klasiky (Sedm statečných, Diktátor, Tajemství Santa Vittorie, Frigo na mašině,...). ()

Andrea1717 

všechny recenze uživatele

Hodne starý film, hodne dlhý film, ale vyhli sa typickým klišé tej doby, je vtipný, akčný aj trochu smutný. Autori sa evidentne inšpirovali westernom, v istých okamihoch som čakala odkiaľ vyskočí Winnetou. Dharmendra aj Amitabh v mladom prevedení boli skvelí. Hudba vynikajúca aj keď mi nedá podotknúť, že je škoda nepreložených piesní v titulkoch. Pieseň Mehbooba je naozaj pecka... ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • Hlavní padouch Gabbar Singh byl inspirovaný skutečným zločincem stejného jména, který v padesátých letech dvacátého století terorizoval vesničany v okolí města Gwailor. (Niktorius)
  • K filmu byl vydán také takzvaný Director’s Cut, jde však vlastně o původní verzi, bez dodatečného prostříhání kvůli ratingu. Oproti kinoverzi je v režisérském sestřihu více násilných scén a zejména odlišný konec. SPOILER: Původně totiž tvůrci nechali zloducha Gabbara zahynout rukou (vlastně nohou) vysloužilého policisty Thakura. Indickým cenzorům se ovšem nikdy nelíbilo, když někdo takto svévolně zastupoval zákon a zůstal nepotrestán. Tvůrci tedy v rámci snahy o udělení ratingu „U“ (mládeži přístupno) ustoupili a přetočili konec do podoby, v níž je Gabbar vydán policii. (Niktorius)
  • Film pomohl ke slávě vesnici Ramanagara, ležící nedaleko Bengalúru (svazový stát Karnátaka), v níž se natáčel. Jedna z místních částí byla dokonce na počest režiséra přejmenována na Sippynagar. (Niktorius)

Reklama

Reklama