Devět písní

• Velká Británie 9 Songs (více)

Lisa je Američanka žijící v Londýně. Na koncertě v Brixtonu se seznámí s Mattem, vášnivě se do sebe zamilují a o rok později se zase rozejdou. To je vše. Nízkorozpočtový snímek Michaela Winterbottoma se natáčel bez scénáře, jenom s malým štábem a ruční kamerou. Jednoduchá dějová linie filmu se odvíjí retrospektivně. Matt letí přes Antarktidu a vzpomíná na svůj vztah s Lisou. Sexuální scény a momenty z každodenního života střídají záznamy koncertů, na které dvojice chodí do Brixton Academy (například koncerty skupin Franz Ferdinand nebo Primal Scream) a kde také uslyšíme devět písní z názvu filmu. Explicitní sexuální scény nemají za úkol diváky šokovat. Winterbottom se snaží o citlivý popis vztahu v jeho počátcích, kdy se dva lidé intenzivně poznávají. Devět písní je především neokázalý pohled na to, co dělá čerstvě zamilovaný pár za dveřmi ložnice. Kieran O´Brien, představitel Matta, už spolupracoval s Winterbottomem na filmu Nonstop party a seriálu Bedna. (oficiální text distributora)

Alementina

Lehce pornograficke, neb si nepamatuji jinyfilm krom porna, kde bych videla chlapa lizat zene kun*u a ta kun*a i jeho jazyk byl na kameře videt, tak jako skutecny vystrik chlapa na kameru... takze se nedivim, ze to nekdo povazuje za porno. Ja ne. To, co predvadi ti dva.. ta intimita, hravost, bezstarostnost, pudovost... slova, co me napadaji, protoze to nelze popsat slovy sex ci souloz. Skvela hudba, jen mi to tam uplne nezapadalo a Antarktida byla uplne navic. Ale protoze nektery sceny byly tak vystizne, ze jsem mela flashbacky do sveho mladi a ze to ve mne probudilo touhu to zase zazivat, tak proto 4* ... a ano ''Only unhappy people are bad dancers.'' ()

k212

Podivně kontrastní až šmírácký vhled do soukromí jednoho páru. Předehra na koncertě a pak dohra v posteli. Mezi tím pár banálních slov a pohled na Antarktidu - bohužel si mě tato II (interrupted intimacy) kolem prstíčku příliš neomotala, spíš mě stavěla do pozice někoho nepatřičně přítomného (asi správně), většího smyslu v ní příliš nenacházím. Jako originální, bezdějový pokus, to však své osobité kouzlo má. 60% ()

Hwaelos

Sledování Devíti písní je velmi smyslovým zážitkem. Na rozdíl od většiny místních kritiků to však nemyslím jako pejorativum. Odvážné sexuální scény sice zkoumají hraníce toho, co film unese, aniž by byl považován za ryze erotickou podívanou, ale k emoční vyprázdněnosti porna mají daleko. Naopak, divák se skrze ně učí vnímat (domnívám se nově ve filmovém médiu) emoční vzhtah hlavních představitelů. A právě v tom tkví formální zajímavost Winterbottomova snímku. Písňové paralely - ačkoli ne tak důsledně - byly využity už mockráte předtím, ale sex jako návod ke čtení ne. ()

Jordan

teda, fakt neviem, čo toto vôbec malo znamenať. ja nie som puritán - verte mi, práve naopak, mám rád divokú muziku, pekné ženské, sex, rock n roll, poriadne bizarnosti až úchylnosti - ale toto bolo . . . čosi vymykajúce sa čomukoľvek. zle technicky natočené (hráme sa na tvrdý underground) umeleké porno skončilo len pri tom porne (prídavok umelecké sa nekonalo). vznikla pozoruhodne zlá autorská onania pri brit-rocku. snaha nasúkať na striekajúce sperma a rôzne podoby hrubozrnných porno-scén nejaký vyšší zmysel občasným záberom antarktídy a prírodopisným výkladom vyznel umelo a nijako nepomohol tomuto prečudesnému paskvilu. Pekná herečka a zopár dobrých skladieb toto zverstvo nezachráni. ()

Slarque

Na tento Winterbottomův projekt (nerad bych tu používal slovo film) mám podobný názor jako na Allenův pokus Melinda a Melinda. Stejně jako mi přišlo nefunkční prostřídávat komedii s tragédií, mi takové přišlo i střídání záběrů z koncertů aktuálně letících hudebních skupin s pornografií. Alespoň to má snesitelnou stopáž. ()

• Margo Stilley chcela byť kvôli nahým scénam uvedená v titulkách iba ako "Lisa", teda menom jej postavy vo filme. (megajalec)
  • Ústredná dvojica sa stretla iba tri dni predtým, ako mala vo filme prvý sex. (megajalec)