Reklama

Reklama

Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (57)

  • V pokladnách severoamerických kin diváci nechali 217,5 milionu amerických dolarů, součet celosvětových tržeb pak dosáhl 760 mil. (NIRO)
  • Na konferenci 28. dubna 2006 tajemník Kongregace pro nauku o víře a člen katedrálního oddělení Vatikánu arcibiskup Angelo Amato vyzval k bojkotu filmu. Řekl, že film je plný pomluv, urážek a historických a teologických nesmyslů. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 17. května 2006 na filmovém festivalu v Cannes. (Varan)
  • Hexagram je šesticípá hvězda označující symbol „mystické svatby“, neboť vyjadřuje prostupování a spojení živlů ohně a vody. Je to mocný amulet chránící před vším nebezpečným. Pomáhá při studiu magie a zaříkávání. (pethrik)
  • Silas (Paul Bettany) má pistoli Heckler & Koch USP stejně jako v románu, kde používá náboje .40 S&W, zatímco ve filmu vypadá pistole spíše na 9 mm. Náboj .40 S&W je výkonnější než 9 mm Luger při zachování přesnosti a výkonnější než některé náboje .45 ACP. Profesor Teabing (Ian McKellen) má Smith & Wesson Model 60. Noční ředitel banky Andre Vernet (Jürgen Prochnow) drží pistoli Glock 17. Poručík Collet (Etienne Chicot) disponuje pistolí SIG Pro SP2022 - na rozdíl od knihy, kde je jeho zbraní Manurhin MR-73. (Maulincio)
  • Za roli profesora Langdona dostal Tom Hanks 25 miliónů amerických dolarů a stal se tak jedním z nejlépe placených herců. (CANNIBAL)
  • Snímek se dočkal porno parodie s názvem The Da Vinci Load (2006), kde detektivové narazí na organizaci střežící dávné tajemství, že Leonardo da Vinci namaloval Monu Lisu vlastním spermatem. (Pumiiix)
  • Kvůli postavě vražedného mnicha Silase (Paul Bettany) se sněhobílou pletí snímek pohoršil americké sdružení albínů. "Od roku 1960 jde o 68. snímek s démonickým albínem," konstatoval šéf organizace Michael McGowan. (Divočák)
  • Uvedení filmu všude po světě provázely demonstrace katolíků. V Thajsku si vynutili zkrácení závěrečné části o 10 minut, zatímco v Sýrii, Jordánsku, Egyptě a Libanonu se z ohledu na církev film nepromítal vůbec. Indičtí křesťané se uchýlili k hladovkám, zatímco australská církev vytvořila internetové stránky, které měly dle jejích slov odvážná tvrzení z filmu "uvést na pravou míru". (Divočák)
  • Když film otevíral filmový festival v Cannes v roce 2006, tak jej filmoví kritici vypískali. Vzápětí ho označili za nabubřelý blábol a tvůrcům v čele s režisérem Ronem Howardem doporučili, ať hledání grálu raději přenechají Monty Pythonům, čímž naráželi na britskou humoristickou skupinu, která natočila film Monty Python a Svatý Grál (1975). (Divočák)
  • V Británii filmu hrozila přístupnost až od 15 let. A to nikoliv kvůli zobrazovanému násilí, nýbrž vinou hudby, která je prý příliš děsivá pro dětské uši. Nakonec však byla filmu udělena přístupnost od 12 let. (Divočák)
  • Některé historické sekvence byly natáčeny na Maltě a v Londýně se stovkami komparzistů. (Siriuss)
  • Natáčení ve Westminsterském opatství nebylo povoleno, a tak tvůrci natáčeli v kostele na sever od něj, ovšem upravili ho tak, aby zmíněné opatství co nejvíc připomínal. (Siriuss)
  • V příběhu je zmíněn nakladatel Roberta Langdona (Tom Hanks) jménem Jonas Faukman. Jedná se o anagram Jasona Kaufmana, skutečného nakladatele autora knižní předlohy Dana Browna. (Siriuss)
  • Sám francouzský ministr kultury poskytl filmovému štábu povolení natáčet přímo uvnitř Louvru, muzeu umění v Paříži. (Siriuss)
  • Kvůli silným světlům, potřebným k natáčení, nedostal štáb povolení natáčet skutečnou Monu Lisu. Proto štáb musel použít repliku. (imro)

Související novinky

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Šifru mistra Leonarda ani Anděle a démony nepotkaly moc příznivé ohlasy. Po finanční stránce ale oba filmy mocně zabodovaly, takže není divu, že uvidíme pokračování. V adaptaci dalšího románu Dana… (více)

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Pokud znáte knižní tvorbu Dana Browna, mělo by vám být z nadpisu všechno jasné. Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony bude na velké plátno konečně následovat další dobrodružství symbologa Roberta… (více)

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

Ron Howard, který natočil Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony, se na třetí langdonovku vykašlal kvůli adaptaci westernové fantasy Stephena Kinga „Temná věž“. Tu mu ale studio Universal nakonec… (více)

Reklama

Reklama