Zulu

• Velká Británie Zulu (více)

Film Zulu je strhující rekonstrukcí střetu u Rorke's Drift, k němuž došlo roku 1879 v jihoafrickém Natalu. Čtyřtisícové vojsko zulských válečníků už zmasakrovalo obří britskou armádu a teď míří k mnohem menšímu cíli, základně Rorke's Drift. V lednu roku 1879 zahajují Britové válku proti Zulskému království, domorodému státu Jižní Afriky. Předpokládají, že s dobře vycvičenou a moderně vyzbrojenou armádou, která čítá na 1350 vojáků, dosáhnou snadného vítězství. Následuje však krvavý konflikt, v němž jsou Britové převálcováni čtyřtisícovým vojskem Zulů a téměř kompletně pobiti. Po tomto vítězství se zulští válečníci chystají zaútočit na malou základnu Rorke's Drift, v níž 150 příslušníků britské armády hájí velké množství zásob. Ve středu 22. ledna 1879 se na ni zulští bojovníci během celého dne i noci opakovaně pokoušejí zaútočit, ale marně. Nedaří se jim prolomit její obranu a nakonec se stahují zpět na své území. Britská veřejnost, která následkem debaklu u Isandlwana lační po hrdinech, je výsledkem této odvážné akce nadšená a obránci Rorke's Drift jsou vyznamenáni jedenácti Viktoriinými kříži. (Cinemax)

10doktor10

Mistrovský velkofilm o významném střetnutí kultur, který by při dnešních společenských trendech již nikdo nedokázal natočit. ()

gizi

Moc pěkná podívaná, jak se dokáže pár obyčejných vojáků postavit za královnu, jak se i přes téměř nulové bojové zkušenosti dokážou zorganizovat. Je to i o pověstném britském džentlmenství. Závěr jsem čekal jiný. 80%, 31.5.2016. ()

botswana

Snímek se „snaží“ přiblížit průběh obrany misijní stanice Rorke´s Drift, kterou se po katastrofě u Isandlwany malému britskému útvaru skutečně podařilo uhájit proti mnohonásobné zulské přesile. Nelze se vyhnout srovnání s později natočeným snímkem Svítání Zulů, který naopak ztvárňuje debakl u Isandlwany. Bitva ve starším snímku nepůsobí tak realisticky jako ve svítání a vyvolává spíše úsměv na tváři, protože domorodci útočí stylem „splašené stádo“ a s křečí v rukou padají pod jednoranovkama jako hrušky (červené kabáty jim v tom ale zdatně sekundují). Přesto je film kvalitativně na stejné úrovni a napětí si udrží od začátku až do konce a to nejvíce ve chvílích, kdy se domorodci v druhé vlně útoku vytasí s puškami nebo když se probojují do budovy nemocnice a vojáci-marodi jim dokážou vzdorovat. Z hlavních postav vyčnívají hlavně oba velitelé (překvapivě zženštile vypadající Michael Caine), sympatický búrský usedlík a zločinec, který se pod tlakem událostí stává skutečným vojákem-hrdinou, navíc vyznamenaným. Nadbytečný je pouze výstup duchovního, který v alkoholovém opojení přiměje k útěku domorodé posily stanice a oslabí tak už její málo početnou posádku. Budete děkovat bohu, když ho velitel i s jeho hysterickou dcerou posadí do kočáru a pošle pryč. Zulští bojovníci jsou pro diváka pouze anonymní černá tlupa, takže chtě nechtě musí držet pěsti vojákům, kteří tváří tvář obrovské přesile dokáží udržet disciplínu a neúnavně bojovat všemi prostředky (i na bodáky). Hold, který jim v závěru filmu Zulové vzdají si plně zaslouží, stejně jako udělení nezvykle velkého počtu viktoriiných křížů. ()

JoudaCZ

Vizuálně úchvatné, ale dosti jednorozměrné ztvárnění jedné bitvy, kde "nepřátelé" jsou zobrazeni jako tupý dav. Nejsilnější jsou úvodní "folklórní" scény. Kapitolou sama pro sebe je pak excelentní kvalita obrazového přepisu na nosiče domácího kina (byť tomu určitě pomohlo i natáčení drtivé většiny stopáže v prosluněných exteriérech). ()

Pucmeloud

Krásně barevný...ale to je asi tak všechno. Scény bitvy působí až komicky, hlavně aby se kompars nezranil. Válečný řev Zulů zní jako bublání holubů na sousedově dvoře...no byl jsem rád, když to skončilo. Jestli nějaké hvězdičky, tak za pěknou muziku Johna Barryho v úvodu filmu. ()

radek.896

Výborný válečný film, ani jsem nevěděl, že se stalo ve skutečnosti... Pěkně natočeno, zahráno i hudba výborná. ()

Konev

Jestli se chcete dívat, jak vojáci skoro 2 hodiny střílí do Indiánů s kopími, tak to je ten správný masakr.... ()

sad12

Herecké výkony u hlavních postav = 13 z 15 || Herecké výkony u vedlejších postav = 4 z 5 || Kamera = 9 z 10 || Zvuk = 9 z 10 || Téma = 5 z 5 || Výkon režiséra = 10 z 10 || Scénář = 22 z 25 || Můj komentář: Zulu popisuje klíčovou událost války Britsko-Zulské války. Britská armáda to v přímém boji schytala a část obří armády království Zulu se chystá zaútočit na lazaret, který chrání malý regiment vojáků. Ač se bitva zdá ztracená, britští vojáci útočící hordy bojovníků Zulu odrazí. Film popisuje tuto napínavou bitvu a popisuje ji perfektně. Film je napínavý a i dostatečně velkolepý. Chválím především výkon hlavních postav, včetně tehdy ještě mladého Michaela Caina. Kdo by mohl tehdy tušit, že z něj se později stane tak významný britský herec. Film dostává vysoký počet bodů, celých 81 % = ★  ★  ★  ★ ★ ()

p4zz0m1r

Na svoju dobu veľmi podarená snímka, ktorá aj v dnešnej dobe vie relatívne zábavnou formou podať historické udalosti. Vo filme sa nájde zopár chýb, no autori sa držali historických skutočností a so cťou dané udalosti priviedli k filmovému životu. Daný film však trpí pri sledovaní miestami nešťastného českého dabingu, v originálnom znení tak pôsobia herecké výkony o dosť dôveryhodnejšie. Z časti za to môže aj miestami nesprávny preklad a časovanie dabingu. ()