Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Námořní soud vyšetřuje podivný případ. Loď James Cook připlula v roce 1885 do přístavu se zavražděným kapitánem Gibsonem (I. Racek) a třemi lodníky, označenými za vzbouřence, na palubě. Během procesu dojde k rekonstrukci případu a za vraždu je odsouzen holandský první důstojník Karel Kip (R. Jelínek) a jeho bratr, inženýr Petr Kip (O. Brousek). Díky zásahu guvernéra (K. Houska) dostávají bratři Kipové jen doživotí v káznici. Tam sestrojí teplovzdušný balón, který zaletí k Irům, žijícím poblíž káznice a ti jim pomohou utéci. Bratři si totiž vzpomněli, že na lodi zůstal fonograf, pomocí něhož by se dal zjistit skutečný vrah kapitána… (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

anais 

všechny recenze uživatele

První Krausova verneovská tv adaptace je trochu ve stínu jeho Dvaceti tisíc mil pod mořem. Přitom má vynikající obsazení (i v nejmenších rolích největší hvězdy:), evidentně velmi nízký rozpočet, a přitom kvality těch nejlepších rozhlasových her, ve kterých záleží na kvalitě přednesu, srozumitelných dialozích a poutavém příběhu. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

(2x) Dobrodružství kriminalistiky kolem prvního využití vynálezu fotografie i zvukového záznamu v soudním procesu. Jules Verne v příběhu Bratrů Kipů výjimečně moc nezacházel do roviny sci-fi a nadpozemské fantazie, ale sáhl po dvou tehdy již reálných technických přístrojů. Ne, že bych si to všechno nedovedl představit s honosnější výpravou a kupou exteriérních scén jako i s větším počtem vizuálních efektů, jaké ve svých filmových adaptacích Verneovek dělával Karel Zeman... ale v tomhle zpracování s komorní atmosférou je to pro mě stejně filmový zážitek... bez rušení nadbytečných triků sledovat za doprovodu příběh nejen o vraždě a justičním omylu, ale i o lidské statečnosti, čestnosti, trpělivosti... ponořit se do doby, kdy produkty "statívu pořizujícího obraz živých i neživých předmětů při světle hořícího magnezia" a "strůjku zaznamenávajícího akustický efekt při dopadu zvukových vln na pružnou blánu" byly žhavou novinkou s řadou nedokonalostí a vyvolávaly neskonalý obdiv i nedůvěru zároveň... a to herecké obsazení! Opět úžasné výkony pánů Jelínka, Vinkláře, Racka, Hrušínského, Adamíry, Brodského a dalších. Mimochodem právě tyhle komorní TV-inscenace jsou mnohdy hodně zajímavým materiálem svědčící o jedinečnosti umění našich hereckých mistrů doby předrevoluční. Vzhledem k této komorné výpravě a nízkému rozpočtu se zde nepovedly jen exteriérní scény (jako třeba napadení psem), což ale ve výsledním dojmu nijak výrazně nepřekáží. 90% ()

Reklama

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Spíš podprůměrná TV inscenace, na verneovku dost nedotažená, málo propracovaná a dialogy i některými hereckými výkony málo přesvědčivá. Jakési podivné, jakoby odbarvené černošské paruky, které měly evokovat irskou národnost, dělaly nejen z hlavních hrdinů, ale například i z komparsu ve vězení směšně panoptikální figurky, což vyznění inscenace také na kvalitě zrovna nepřidalo. ()

Gig 

všechny recenze uživatele

Kraus natičil téměr ve stejné době dva tv snímky či inscenace podle knih Julese Verna. Bratři Kipové a 20 tisíc mil pod miřem. Oba dva filmy jsou inscenací přímo prosáklí a ne každému, kdo je akcí namlsán může sedět tento formát. Na rozdíl od 20 tisíc mil tu máme víc postav, plejádu výborných herců. Ač půlku filmu se zdá, že budeme osudy hrdinů sledovat jen z jednoho soudního prostředí, po chvíli se to změní a lokace se promění. Ke konci se opět vrátíme k soudu. ()

Aniki 

všechny recenze uživatele

Tento starší tv kousek disponoval poměrně zajímavým tématem, výborným hereckým obsazením i slušně odvyprávěnou první polovinou příběhu. Druhá půle, hlavně od místa plánovaného útěku z věznice, však byla jaksi překotná, nedovysvětlená a ejhle, ocitli jsme se jakýmsi kouzlem opět rovnou u soudu. To mi vadilo dosti a verdikt tedy zní: slabší průměr. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Exteriéry věznice se natáčely v Malé pevnosti Terezín. (optik)
  • Fonograf, tedy první zařízení na záznam zvuku, pracoval s válečkem, který měl maximální délku záznamu čtyři minuty. Pachatel vraždy by tedy musel přijít a svůj čin vykonat v rozmezí těchto čtyř minut. (sator)

Reklama

Reklama