Reklama

Reklama

Laokoon

Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi
Československo, 1970, 11 min

Obsahy(1)

Téma Vetřelce, zpracované vynikajícím malířem a grafikem dlouhá léta před populárním filmem Ridleyho Scotta. V. Mergl svým autorským filmem nepřímo reagoval na "internacionální pomoc" ze srpna 1968. (oficiální text distributora)

Recenze (20)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Fascinující, temné, uhrančivé. Trochu bych polemizoval s konstatováním, že jde o téma Vetřelce, ale Gigerova obliba v chapadlech, kusadlech, makadlech, háčcích, bodcích a jehlách k tomu svádí. Ovšem nosné téma - invaze vyšší rasy na Zem je daleko starší a i sám Vetřelec čerpal z filmů 50. a 60.let. To nemění nic na působivosti snímku s temnou hudbou, skvělou ploškovou animací a bizarními nápady (trochu připomenou jiný pozdější skvost - Divokou planetu). Lidská chamtivost a touha po majetku - zde představovaná drahými kameny - se nakonec může stát zkázou pro celé lidstvo. Rudá barva může v kontextu doby evokovat komunismus a sovětské impérium, ovšem konečná nadčasovost snímku je zřejmá. Film obstojí i dnes - jako věčné varování před touhou vládnout, porobit, zabrat, přivlastnit si. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Dechberoucí, děsivý a atmosférický sci-fi horrror, který mi přesně kápnul do noty a který se-v mých očích-může sebevědomě postavit vedle vrcholů žánru jako jsou carpenterova The Thing nebo scottův Alien.. Mergl tady prostě s přehledem rozjel prvotřídní animovaný scifi surreal na úrovni mástrpísů Reného Lalouxe-a to je ode mě už pořádný kompliment...Klobouk dolů. ()

Reklama

bratr.Milan 

všechny recenze uživatele

Animovaný „Vetřelec“ po česku, a já si říkal, že se ten Ridley musel někde inspirovat. Dokonce i soudruhové pochopili kvality tohoto díla a protože jim mimozemšťané připomínali jiné vetřelce z rudé planety SSSR, kteří v r 1968 zamořili Československo, tak dostal Václav Mergl zákaz, aby mravně nekazil mládež. Vetřelci v tomto filmu jsou mnohem nebezpečnější, kvůli svým schopnostem a inteligenci, než ti ze Scottova filmu. Vždyť tady si je lidé odvážejí na svou domovskou planetu zcela dobrovolně a s radostí. Tento námět by si zasloužil velkorozpočtový hraný film s dobrými efekty. Úplně to vidím, to by byl nářez! Pozor spoiler! Akorát stejně jako tady, by ten film nemohl skončit happyendem, protože tyto mimozemšťany nemají lidé šanci porazit. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Dokonalý skvost! Výtvarná podoba je prostě úchvatná a z papírkové techniky ždíme maximum možného a vytváří vizuální orgie podpořené brilantním (a freneticky šíleným) hlasovým doprovodem a ... A .... Mohl bych v nedůležitých superlativech zbytečně pokračovat, protože tohle je jeden z nejlepších (a po hříchu nejzapadlejších) kousků československé animace a hlavně československé filmové scifi. PS: další rozměr filmu dodávají okolnosti jeho vzniku a uzemnění tvůrce komančistyckym ksindlem ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Hodně animovaných filmů umí rozesmát a spousta dalších umí úspěšně dojmout. Naproti tomu animovaných filmů, které umí postrašit, je jako šafránu. Laokoon k té minoritě určitě patří. Jednak díky zvláštní, tíseň vyvolávající výtvarné stránce, jednak díky uhrančivému hlasu Jana Kačera coby představitele agresivní mimozemské životní formy. Animace nepatřila ani v době vzniku filmu k nějaké špičce, ale to se na funkčnosti snímku neprojevilo. Je silný ve své atmosféře. Jen je škoda, že tak zajímavý námět nemohl být rozvinutý v delší stopáži a že ve své zkratce je vlastně jen jednoduchou moralitou na téma lidské chamtivosti. Umím si představit, že ten potenciál se dal přetavit v něco mnohem většího a atraktivnějšího. Celkový dojem: 75 %. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Snímek je pojmenován podle bájné postavy řeckého kněze Apolónova a věštce Láokoóna, který zkazek varoval trójský lid, obávaje se lsti ze strany oblehatelů Tróje. (Tom_Lachtan)
  • Merglova stylizace v tomto filmu je podle jeho kolegy Miroslava Štěpánka jeden z vrcholů tzv. českého papírkového filmu vůbec. (Zdroj: Wikipedie) (Kmotr76)
  • Na základe vykonštruovaného obvinenia, že červená hmota symbolizuje komunizmus, bola autorovi na päť rokov zakázaná ďalšia filmová tvorba. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama