Televízna inscenácia muzikálu s jánošíkovskou tematikou. Táto hra, ktorú naštudoval režisér Karol Zachar a choreograf Štefan Nosáľ, mala v Slovenskom národnom divadle mimoriadny úspech. (oficiální text distributora)

nascendi

Na skle maľované nie je iba televíznym záznamom preslávenej divadelnej inscenácie, ale pomníkom, oslovujúcim aj generáciu, ktorú vtedy do divadla ešte nepúšťali. Mne sa podarilo vidieť predstavenie v divadle dvakrát, i keď druhýkrát už v mierne pozmenenom obsadení. A tento záznam mnohokrát. Nepoznám ďalšie TV filmy, na vzniku ktorých by sa podieľali také zvučné mená, ako Karol L. Zachar, Štefan Nosáľ a taká plejáda vynikajúcich hercov na čele s nezabudnuteľným Miškom Dočolomanským. Aj preto patrí tento TV film na najvyššie priečky v mojom rebríčku, i keď ide "iba" o muzikál. ()

Marek1991

Dočolomanský, Zachar, Nosáľ a ďalší tu stvorili jedinečné dielo plné slovenských piesní a tancov, ktoré je podľa mňa najlepšie muzikálové dielo všetkých čias v našich končinách a ak nie, tak určite jedno z najlepších. Plné zábavy, vtipov, dobrej nálady, rozumných slov ako sloboda nebude slobodou, ak si niekto zmyslí panovať nad tebou v časoch, kedy tu vládla jedna strana takzvanou tvrdou rukou. Tu sa ani niet čomu diviť, že to malo toľko opakovaní, proste toľko skvelých choreografií na tak minimalistickom priestore, proste waw. Legendárne dielo, ktoré tu dostalo filmovú podobu, za ktorú som rád. ()

dANIELKaB

Najlepší slovenský divadelný muzikál, s výbornými piesňami. A najmä za tie dávam päť hviezdičiek. Ale pravdaže aj za herecké výkony. A dokonca som mala to šťastie, že som to v pôvodnom obsadení videla v divadle niekoľkokrát a ten zážitok je nezabudnuteľný. Bohužiaľ som sa vybrala aj na nové spracovanie a to som robiť nemala :( ()

Martin741

Ze na tematiku Juraja Janosika /1690 - 1718/ uz vzniklo dostatok materialu je fakt. Reziser Bielik by urcite vedel rozpravat. A je to kvalitne dielo, aj ked Docolomanskeho som nikdy nemal rad. Pochvalu si vsak zasluzi plejada vtedajsej hereckej elity : Romancik, Valentova / obaja sa blysli v kulte Kladivo na carodejnice/, Turzonovova /Bourlive Vino/ .... 89 % ()

SeanLSD

Pomník zrejme najslávnejšíemu slovenskému muzikálu - ktorý vlastne pritom nie je slovenský (a tá typická poľská irónia a nadhľad je na tom bohovsky vidieť) - a slovenskej hereckej elite 20. storočia. Dielo básnika Ernesta Brylla a skladateľky Katarzyny Gärtnerovej malo v Poľsku premiéru v roku 1970 a dosiahlo vyše 600 repríz. Na Slovensku odštartovalo v 1974 v naštudovaní režiséra Karola L. Zachara, dramaturga Antona Kreta a choreografa Štefana Nosáľa a počtom 648 repríz sa stalo najúspešnejším počinom činohry SND, neskôr ešte k tomu úspešne inscenovaným v početných ďalších divadlách. ()

• V SND mal muzikál premiéru 19. októbra 1974 a s prestávkami sa hral takmer 30 rokov. Prvá prestávka prišla v roku 1983 po 191. repríze, keď Ernest Bryll kritizoval režim a vystúpil zo strany. Inscenácia sa ihneď prestala v Československu hrať. Po istom čase sa vrátila na scénu, lenže Bryll emigroval. V roku 1991 sa SND rozhodlo muzikál opäť obnoviť. Slávnostná derniéra sa konala v roku 2002. (krasomama)

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)