O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Majo87x

spracovanie čo sa týka postáv a venovaniu sa životu vojakov vo vnútri práporu a jednotlivé povahy, tak to bolo veľmi dobré, ale chýbal mi čo i len o trošku väčší spád deja plus zdĺhavé zábery, tak to ma i trochu nudilo, niekedy mi to pripadalo na štýl starých vojnových filmov z napr. 60 - tych rokov, čo by nevadilo, mne sa i tie páčia, len nevyznie to až tak dobre, bez spádu udalostí, ale film ako taký zaujímavý a celkom dobrý ()

Lastsurvivor

Škoda, téma slibovalo víc, příběh je dobrý, ale závěr slabší. Celkově se jedná o snímek, u kterého je člověk rád že ho viděl, ale zároveň je taky rád že za něj neutácel v kině. ()

PetrJulian

Václav Marhoul vzal na svá bedra nelehký úkol. V několika desítkách minut zpracovat vizuálně román z války. Bylo jasné, že do tohoto prostoru se děj knížky vlézt nemůže, a tak si vybral zřejmě jen určitou pasáž, ohraničenou postavami dvou hrdinů. V okamžiku, kdy na scéně jeden z nich už není, se děj ztrácí, najednou už není o čem točit, a film končí. Bylo jasné, že tento úkol nejspíš nepůjde splnit nadprůměrně, a tak vzniklo, co vzniklo. K plusům filmu určitě patří nevšední prostředí (to je však dané námětem filmu) a hlavně neokoukané či zcela neznámé tváře herců (některých). ()

carl.oesch

Nápadu natočit Tobruk jsem fandil, na film jsem se těšil, do kina jsme šel, ale.....ale nějak tak na pět a dokonce ani na čtyři hvězdy to nevidím. Všechno super, až na scénář. A kde kulhá děj, tam to dobří (minimálně) a neokoukaní herci, prostředí, zvuk jak z Hollywoodu, skvělá kamera, střihy, muzika i onen úžasný pocit z prostředí (kdy se vám lepí jazyk na patro a cítíte, jak vás škrábě písek pod límcem) nezachrání. Dějově to je kompilát jako hrom, uznávám, že vymyslet něco nového se jen tak nedá, ale abych si říkal - aha, tak tohle je Gallipoli, tohle je tedy ta část z Red Badge of Courage, tohle je jako z Mladých lvů....nevím. Film je z poloviny o scénáři - scénařem myslím děj a tou druhou půlkou se dá buď dopracovat na (obrazně) na 4 nebo dokonce 5 hvězd, nebo se dá na těch třech nechat sedět. Škoda, nevyužitá šance.....samozřejmě, v podmínkách zapšklé české kinematografie oscilující mezi zcela primitivními šaškárnamy typu Kameňák přes prvoplánově podbízivé Protektory, sevilně přijímaná Odcházení až po ony "laskavě" smutné komedie typu Pupend a nakonec i Pelíšky tady byla šance na skutečně kvalitní film ne evropských (státy dotované kinematografie točí z největší části podobná "veledíla" jako je to u nás), ale světových v tom nejlepším slova smyslu parametrů. Ale přesto je dobře , že film vznikl, že tady je, i přes onu botu se scénářem tady někdo ukázal, že se to udělat dá a že to v těch ostatních profesích udělat u nás umíme. A tak nakonec těch 80 milošů nebolí tolik, jako trojnásobek u Bathory či menší suma u již zmíněného Odcházení. ()

baxz

Pro mě velké zklamání. Obrovský námět, ale film je neskutečně prázdný. Bojové scény prakticky žádné, dějově chabé, spíš výlet do Tunisu než válečný drama. Snad mě zaujala jen kamera. ()

Odpocivadlo

Poriadna akcia, akcia a ešte raz akcia. Tomu chýbala krv, brutálna prestrelka niečo ako v Bratstve neohrozených a poriadne dialógy. Nuž 80% dávam za skvelý príbeh a aj za to málo krvy vo filme a hlavne preto že je to niečo poriadnejšie čo Česko- slovenská kinematografia za posledný čas natočila. ()

swinevenca

Neškodí naše vojáky od Tobruku připomenout, Marhoulovi jsem vděčnej jako historickej zájemce, ale jako divák válečnýho filmu už mnohem míň. Herci zahráli výborně, práce si s tim dali očividně jako na kostele, ale mě to nemůžu si pomoct nebavilo, bylo to moc vláčný. ()

CrazymanM

Zřejmě dosti nákladný film,který mě však příliš neoslovil.Víceméně ani pořádně nevím,o čem přesně měl být,ale hodnotím snahu a herecké výkony,trošku mi to připomnělo 9.rotu,ale opravdu jen vzdáleně! ()

DR.SZ

Takhle syrové vyprávění války bych nečekal od českého tvůrce. Pan Marhoul by se sice měl rozhodnout mezi vtipnými historkami a rozprávkami vojáku za druhé světové války, anebo výpravného válečného dramatu, ovšem svoji roli splnil dobře. K pochvale spěje nízkorozpočtový snímek díky dokonalé symbióze zvuku a kamery, kterou jsem snad neviděl v takovém stavu při výbuších a při střelbě ani u vojína Ryana. Snad by se mohl více pak soustředit na charaktery vojáků, jelikož takhle působil Jan Meduna i Jakub Vaněk slabě. Ovšem kdo by si měl zasloužit Lva, kdyby se byl zde víc objevoval, je Robert Nebřenský v roli velitele svého pluku, který nenávidí nikoho a nic. Je mi líto, že se Václav Marhoul nevěnoval více plynulosti děje a dalším nedostatkům, ale snímek je působivým zejména technicky, a proto dávám s klidným svědomím 68%. ()

dadinka

"Váš příběh nemusí bejt pravda, ale musí být pravdivý" je oblíbený citát Václava Marhoula od Yanna Martela. A k Tobruku přívlastek pravdivý nepochybně patří. Je to dobrý film, na české poměry obzvlášť dobrý. Je poznat, že si ho Marhoul vypiplal kousek po kousku - skoro cítíte to horko, špínu a hmyz lezoucí vám neodbytně po těle. Napětí postupně roste. A pak přijdou nálety a vy myslíte jen na to, jak utéct nesnesitelnému hluku výbuchů. A pak...pak film bohužel trochu ztrácí tempo. Neškodila by delší stopáž a detailnější vykreslení charakterů (skvěle hrajících) postav, jak už tu bylo vícekrát napsáno... "Až se vrátim domů, tak nechám vymazat z mapy písek." Skvěle jsem se bavila u Mazaného Filipa, ocenila preciznost Tobruku a těším se na Nabarvené ptáče ()

Thovt

Minimální přidáná hodnota oproti očekávání. Navíc snad u žádnýho filmu tak nebilo do očí jeho nedostatečný finanční zajištění. Těch pět Němců běžících po písku, jó, to byla opravdu válečná scéna se vším všudy... ()

papuchalk

Švejkové jdou zas jednou točit o válce. Pěkně se mnou vyběhli, ta simulante bande! Pocta českým vojákům? Kteří se tam podle tohoto filmu chovali jako hovada? 90% úspěchu filmu dělá samotná poušť a její vizuál. Když si jí odmyslíte, nezůstane z filmu nic. Pocta poušti. EDIT: nedá mi to více neokomentovat tu neúctu našim vojákům, kterou se Marhoulovi podařilo do toho filmu dostat, přestože se snažil o to postavit jim pomník. Jako super je fakt, že na bojiště dostal české vojáky, běžné lidi jako jsme my sami. Jsme zvyklí na bojištích vídat američany, němce rusy, což jsou prostě lidi zdaleka a většinou to jsou supervojáci. Obecné povědomí je takové, že my jsme zkrátka nebojovali. Takže konečně taky film o tom, že jsme bojovali. Velkej problém mám ale s ukončením filmu a tudíž s celkovým vyzněním o čem to vlastně je. Tři vojáci (z celkových pěti..) se v táboře perou jako idioti (vůbec jejich morálka je po celou dobu filmu velice zkažená, často dokonce protižidovská), přijde tam velitel a za trest je pošle na průzkum do nepřátelskýho území. Všichni tři tam chcípnou. Wot da fak is dat? Pomník pitomečkům, kteří mohli žít, kdyby se nechovali jako idioti, a kdyby velitel nevymejšlel operace podle toho kdo jak zrovna zlobí? Todle prostě nemužu skousnout, takhle zobrazit konec "hrdinů", kterým stavím pomník? Jako vážně si je mám za něco vážit? I za to protižidovství? Když to je jedna z hlavních věcí proti čemu tam bojovali? Je vůbec dobré dávat tyto postoje do filmu o českých vojácích? Ještě že to je celý vymyšlený a chci věřit tomu, že ta morálka lidí byla prostě jiná, víc soudržná. Zejména daleko od domova (afrika, rusko) musel přece být člověk rád, když vedle sebe uslyšel češtinu a byl rád, že může bojovat s čechem. ()

jungewolf

Vynikající válečný film, pocta nejen vojákům z 11.čs.pěšího praporu-Východního, ale všem spojeneckým vojákům bojujícím proti fašistům v l. 1940-1943 v severní Africe. A vlastně i těm, co bojovali v r. 1941 proti vichystům v Sýrii a Libanonu (náš prapor se jich též účastnil). Jednoznačně 5 hvězd a 86 % . ()

Lancer

Proč na tenhle film někdo půjde do kina? 1) Chodí na české filmy a tohle je navíc český válečný film - špatný důvod, protože to není TEN český film, ale český experimentální film. 2) Cítí se být filmovým kritikem a debilní trailer vypovídající o atmosféře filmu ho dostatečně neodradil (což ovšem nechápu u skupiny číslo jedna) - těmto lidem se film může velmi líbit. 3) Obyčejní, třeba i velmi častí návštěvníci kina, kteří chtějí spíše obyčejné filmy. Když už má mít umělecké ambice, nesmí to s nimi přehánět. Nebo alespoň nabídnout hollywoodsky atraktivního hrdinu či pár modelek. - Těmto divákům se film rovněž líbit prostě nemůže. Do třetí skupiny se bohužel řadím i já. Proti umění nic nemám a chápu, co chtěl Marhoul ukázat. Jenže proč dobře hodnotit něco, co na plátně sleduji s odporem? Pomalu začínám chápat postoj mé přítelkyně k režiséru Aronofskému - prostě jí takové filmy při shlédnutí serou, přestože vnímá jejich uměleckou hodnotu... Proto ode mě jako obyčejného diváka jen dvě hvězdičky - jako varování pro jiné obyč. diváky, kteří by mohli být rozladěni hodnocením všech ostatních a očekávat tak něco, co nedostanou. ()

kedluben

první část filmu nějak postrádá příběh, spád, harmonii. je prázdná. vše se vleče bez nějakého hlubšího významu (ani obrazovému). pak se ale vše začne vyjasňovat a druhá polovina už je mnohem přemýšlivější jaksi očividněji a pod pláštíkem děje. pro mě ale už záchrana nemohla přijít, i když jsem se nenudil a finále jsem docela ocenil. no, špatný to není, ale skvělý taky ne. ()

kessi

Dávám 3 hvězdičky, jelikož se nedá uplně říct, že se mi ten film nelíbí. Myslím, že je v mnoha věcech až skoro revoluční co se týče českého filmu. Je to dobře natočené, hezká kamera. Je tam spousta zajímavých a estetických momentů-herci nepřehrávali, většinou se mi zdáli přirození. Také se mi líbilo, že v nebyli do hlavních rolí obsazené "známé tváře" viz. Liška, Trojan... Ale na druhou stranu tenhle film měl jednu obrovskou chybu-neměl spád, dynamiku, neměl příběh ani pointu. Prostě mě nudil, nelíbil se mi konec-to ani nemělo konec-vlastně ani začátek. Byli jsme hozeni do děje někde v Africe a pak zase vyvrženi bez pointy. Ten film mohl být mnohem lepší. ()

Jamall

Tobruk je rozhodně jedním z nejzajímavějších počinů české kinematografie poslední doby.Na české poměry zručně natočené válečné drama.To,že postavy moc nenamluví a moc se o nich nedozvíme mě zaujalo.Neokoukaní herci ve špinavých horkých zákopech jsou také výborní,ani pomalé temp mi nevadilo.Jenže se nemůžu ubránit pocitu,že je to vlastně celé o ničem.Nějak jsem nemohl najít příběh.Absence příběhu přece jen srazí hodnocení,ale jak jsem napsal ze začátku - Je to nejzajímavější počin poslední doby v české kinematografii.Takže palec nahoru :) ()

Andul-lhak

Absence děje je možná jedinou větší nedokonalostí Marhoulova filmu, jak si ale sám režisér předsevzal, nešlo mu o žádné zběsilé efekty, ani o skvělý děj. Chtěl divákům především ukázat život vojáků za druhé světové války. Nedočkáme se tedy žádného dobrého konce, kde by někdo v poslední sekundě vše obrátil k lepšímu, nedočkáme se žádných erotických scén a dokonce ani těch megalomanských efektů. Zkrátka, když se vojáci nudili, nudí se i divák, když byli vojáci nervózní, má být nervózní i divák; Marhoul dokáže skvěle náladu z plátna přenést i do obecenstva. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka