Reklama

Reklama

Wangui namja

  • Jižní Korea 왕의 남자 (více)
Trailer

Obsahy(1)

Druhý divácky nejúspěšnější jihokorejský film všech dob představuje mezi tituly přední pětice žebříčku domácí návštěvnosti výstřední unikát. Nejedná se totiž o vysokorozpočtový blockbuster, ani o dílo rozvádějící populární téma vztahu Severu a Jihu. Snímek naopak náleží mezi středně nákladné produkce a je vystavěn jako komorní drama s hrstkou postav a homosexuálním podtextem. Děj se odehrává na začátku 16. století během posledních let vlády krále Yeonsana považovaného historiky za krutovládce, ale také interpretovaného jako tragická osoba s oidipovským komplexem. Na jeho dvůr se dostane dvojice kejklířů a šašků, kteří svými posměšnými vystoupeními vynáší před králův zrak špatnosti a intriky dvorských úředníků. Neschopnost jasně vidět a nutnost interpretace předváděného dění se odráží i ve vyprávění filmu, které nikdy doslovně nekonstatuje povahu vztahů mezi jednotlivými postavami. [Filmasia 2008] (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

maverick10 

všechny recenze uživatele

Nadherny, chytry a dojemny film a jak uz to tak u asijskych filmaru byva, s vynikajicim pribehem. Dokonce se vychodni sousede ukazali i v modernim svetle a zaradili do filmu,pro me nestravitelne, prvky homosexuality. Nastesti vkusne, takze to pro me nebyla vetsi tregedie nez, kdyz jsem rozbil sousedovi okno ukradenym micem. ()

Vavča 

všechny recenze uživatele

Vcelku zajímavé drama ukazující zkaženost dvora a vyšinutost jednoho panovníka, dobře se na to dívá, výprava je vynikající, stejně jako kostými. Příběh hlavní dvojice je podán velmi pěkně a dojemně, aniž by se tlačilo moc na pilu emocí nebo se zneužívalo menšinové tématiky příliš okatě, vše je v náznácích. Je jasné že nastanou dramatické a tragické okamžiky. Svět kejklířů je magicky přitažlivý a některým jejich kouskům jsem vážně tleskal. Jestli se chcete podívat jak to vypadalo na dvoře ve středověké Koreji, máte možnost. Nejlepší roli dle mého odvedl U-seong Gam. ()

Reklama

molotov 

všechny recenze uživatele

Kostýmní historické drama o skupině potulných herců, kteří svou hrou zesměšní krále a poté skončí jako baviči na královském paláci, kde svými hrami upozorňují na korupci a intriku na dvoře. Film je ale především dramatem o touze a lásce (většinou homosexuální) pro kterou jsme ochotni udělat cokoliv, třeba obětovat svůj život. Přestože jde o historický film, tak v něm není jediná akční scéna a přesto je strhující. Herci jsou úžasní, nejvíce se na sebe strhává pozornost představitel titulního krále, protože role šílence je z diváckého hlediska asi nejpřitažlivější. Stejně jako dezorz nechápu, jak je možné, že takovýto film (i když vynikající) se stal takovým megahitem. Ale jsem za to rád. ()

Tyckin 

všechny recenze uživatele

Velmi výpravné, leč nějak jsem nedokázal uvěřit, že to šíleně nepovedené vystoupení by krále zaujalo a obecně mne ta vystoupení moc neoslovila. Téma propojení herectví s politikou a tedy celý vážný podtext filmu je fajn, stejně tak značně šílený a nešťastný král, ale vzato kolem a kolem, nadchnout mne tento snímek nedokázal, ani herecké výkony mne zde neoslnily. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to celkom dobrá historická dráma. Má pomerne dobrý príbeh o dvojici talentovaných pouličných zabávačov, ktorí prídu skúsiť šťastie do Soulu, kde spolu s niekoľkými miestnymi zabávajú obyčajný ľud paródiou na kráľovský dvor, no kvôli tomu sú nútení vystúpiť až pred samotným kráľom, kde im hrozí najvyšší trest. Lenže kráľ ich na prekvapenie šľachty nielen neuväzní, ale aj zamestná, keďže si ich veľmi obľúbi, no všetci ostatní sú proti nim a tak musia zabávači čeliť rôznym problémom. So spracovaním som dosť spokojný, síce zápletky, v ktorých majú výraznú úlohu rôzni zabávači moc neobľubujem, ale toto sa celkom vydarilo. Ešte spočiatku to na mňa pôsobilo len tak obyčajne, ale po prenesení deja do Soulu už ide kvalita podstatne vyššie. Oceňujem hlavne celé to parodovanie kráľovského dvora a samozrejme prístup vyšších vrstiev k tomu, čo tomu dodá ten správny náboj a preto hlavne prvá polovica pôsobí tak príjemne humorne a pár scén je výborných, hlavne prvé vystúpenie pred kráľom. V druhej sa už výrazne zmení celý prístup k tématike, kvôli čomu film o dosť zvážnie a síce si nemyslím, že sa táto časť uberá práve najideálnejším smerom, prvá mi sadla predsa len o niečo viac, ale aj tak je samo o sebe stále dostatočne kvalitná a tak ma film bavil prakticky po celý čas. Ale pár prvkov, hlavne ten zvláštny vzťah medzi kráľom a jedným zo zabávačov mi prišlo trochu nadbytočných, no to je už skôr len detail, ktorý mi film ako celok ani moc neovplyvnil. A pochváliť musím aj samotné vystúpenia, hlavne prvá polovica je ich plná a prišli mi dosť kvalitne zvládnuté, kvôli čomu som sa občas aj zasmial. Herecké obsadenie na mňa pôsobí trochu zvláštne, síce sa tu nájde viacero hercov, ktorých rád vidím, napríklad samotné hlavné duo v zložení Kam Woo-Sung a Lee Joon-Gi, ale v týchto úlohách si ma až tak moc nezískali a tak ma skôr bavil Jung Jin-Young v úlohe kráľa, jeho manželka alebo ako vždy uletený Yu Hae-Jin v úlohe ďalšieho zabávača. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, dalo sa to podať aj o niečo lepšie, hlavne by som ocenil hustejšiu atmosféru a napätie, ktoré by sa v druhej polovici hodili, ale v priebehu filmu mi to celkom sedelo a hlavne vizuálna stránka sa mi dosť páči. Takže King and the clown u mňa určite nepatrí medzi juhokórejské klasiky, ktoré by som si chcel pozrieť viackrát, ale aj tak je to slušná zábava. 71% ()

Galerie (35)

Zajímavosti (2)

  • Snímek je filmovou adaptací jihokorejské divadelní hry divadelního režiséra Tae-woong Kim, "Yi". Ta pojednává o desátém panovníkovi korejské říše, tehdy známé pod jménem Čoson (1392 - 1910), králi Yeonsangunovi a jeho posměšnému dvorními klaunovi. Divadelní hra naopak čerpá z úryvků dochovaných análů vladařské dynastie Čoson, "Annals Of The Joseon Dynasty". (Conspi)
  • I díky velkému komerčnímu úspěchu filmového snímku, se z tehdy naprosto neznámého herce Jong-ki Lee (Gong-gil) stala populární osobnost nejenom filmového a televizního světa, ale také hudebního a módního. (Conspi)

Související novinky

Filmasia 2008

Filmasia 2008

30.11.2008

Čtvrtý ročník festivalu asijských filmů se uskuteční 4. – 7. prosince v pražských kinech Světozor a Aero a přinese filmy z Číny, Koreje a Japonska. Z nejznámějších režisérských jmen se v programu… (více)

Reklama

Reklama