Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

Ivoshek

Brát to jako válečnej film by bylo, opravdu, ale opravdu veliké nedorozumění. Je to spíš dobrodružno-romantický dílko, zasazený do konce války v Holandsku s docela zajímavou zápletkou, mile nekorektním pohledem na odboj (i "odboj") a jak je u Verhoevena zvykem, pěknou pani v hlavní roli. S realitou války v Nizozemí se ale režisér solidně popasoval už v Soldaat van Oranje, takže nakonec proč ne. Bavilo mě to a upřímně - v jakém jiném filmu uvidíte, jak spolu plánují pěkný, spokojený život židovka na útěku a důstojník Sicherheitsdienst? :) ()

Othello

To přirovnání je možná pitomý, ale já si prostě myslim, že by se Verhoevenovi líbilo. Mám na mysli to, jak režisér, který z tvůrčích důvodů prakticky utekl z Holandska do USA, kde úspěšně a vesele tvořil do doby, než začal cítit produkční limity zase tam, se vrátil s velkou pompou do domoviny, kde ho všichni poplácali po zádech a poskládali se na velkolepou fresku o nelehké a ambivalentní nátuře kolaborace. Zwartboek svojí (na můj vkus přílišnou) formální čistotou odkazuje k filmovým kánonům, což jej samozřejmě dělá daleko podvratnějším. Přitom jakoby naschvál těmi z pohodlí vytrhávajícími scénami o barvení přirození, vystřílenými mozky, malými esesáckými péry či hovnovými kotli trochu zakrýval fakt, že film téměř postrádá čistě ušlechtilou postavu. Už třeba samotná protagonistka se stává esem v rukávu odboje jenom kvůli svému původu a pomstichtivosti za smrt rodiny, jinak by s chutí proválela válku u rybníka. Nejsou to témata, která by Verhoeven zpracovával poprvé, vlastně on celý život nevypráví o ničem jiném než přirozené zkorumpovanosti lidského charakteru a kdo viděl alespoň jeden z jeho starších holandských filmů, toho zde již prakticky nic nezaskočí. Jakkoli je pak Zwartboek neobratnější film než bývalo u režiséra zvykem (místy hmatatelná scéničnost, viditelné umělé svícení, legrační jednověté role odbojářek), stále zachovává režisérovu pověst baviče, který dokáže pracovat stejně výborně s dramaturgií filmu jako dramaturgií jednotlivých scén a prakticky tím neznemožní se nudit nebo z filmu vypadnout. ()

Sofia

Po traileru jsem byla natěšená, ale po filmu mírně zklamaná. Carice van Houten není Sharon Stone (její prsa mi po pátém ukázání už lezla na nervy a její dva herecké výrazy taky…) a Verhoeven to mírně překombinoval. Přemíra vedlejších postav s nezapamatovatelnými jmény + pár efektních, pár nelogických a pár nechutných scén. Prostě mi tam něco nedefinovatelného chybělo, film nedokázal udržet moji plnou pozornost. ()

Havenohome

Ospravedlňujem sa, že som si tento film nedal medzi svoje obľúbené hneď v prvý deň, keď som vstúpil na csfd. Ako výraz pokánia si za to ukladám trest v podobe zákazu pozerania tohto filmu po dobu jedného týždňa. ()

Necrotongue

Svého času jsem film ohodnotil plnou palbou, ale dnes jsem se dočkal nemilého překvapení. Příběh jako takový mě sice bavil, ale tvůrci se na něj soustředili tak mocně, až jim unikly zpočátku drobné, ale stále narůstající odchylky od válečné reality. Jasně, ani naši parašutisté (hlavně Alfréd Bartoš) nebyli zrovna mistry konspirace, ale to co předváděla Rachel... Problémů bylo víc a měl jsem v úmyslu snížit hodnocení až na tři kousky, nakonec jsem ale přece jen přivřel oko. 4*- ()

mm13

Čierna kniha je natočená presne tak, ako pán režisér chcel. Keby ju natočil inak, už by to bol iný film. Film, aký Paul Verhoeven natočiť nechcel. Také je to jednoduché. Zaráža iba, že ten istý Paul Verhoeven takto predsa točil vždy – povrchový náter vždy namiešal z najobľúbenejších farieb, vymodeloval postavy do čo najtypickejších tvarov a najhlasnejšie tóny rozostavil v očakávanom poradí. Tak prečo zrazu toľké odmietanie? Len preto, že je v podtónoch intenzívnejší než sme si zvykli? Nie každý mu ale potom asi rozumel tak, ako sa tváril... Čierna kniha totiž nie je naivná, ani nerealistická. Je iba príliš filmová vzhľadom na mieru poctivosti, ktorá sa ukrýva v jej útrobách. Lenže presne to je Paul Verhoeven - hladí aby štípal, íska aby kmásal. Zavádza, predstiera aj klame (že je mainstreamový tvorca). Nikdy to nemyslí zle, vždy tým niečo sleduje. Raz sa mu darí viac, inokedy menej. Dá sa mu ale veriť, že za daných podmienok dosahuje maximum. Nateraz musel mať ideálne podmienky, výsledok totiž prekonal všetky očakávania; čo odmýtizoval, tomu vzdal hold (človečenstvu?). A podarilo sa mu to práve vďaka kombináciám, aké volil a vďaka naplno uplatnenému inštinktu neodolateľne ľudskej Carice van Houten. Pre mňa osobne veľmi presvedčivý výkon... až do najúplnejšieho konca, ktorého sila výpovede, zdá sa, poniektorým unikla. ()

Novalinda

Přiznám se hned na úvod že válečné filmy moc nemusim.Tenhle film je více drama než přehlídka zastřelených těl a výbuchů.Příběh Rachel mě dokonale pohltil a chápu některá její rozhodnutí,která udělala aby přežila válku.První válečný film který si moje hodnocení 5 hvězdiček plně zaslouží. ()

JASON_X

Protože žeru rudou kněžku Melisandru z Game of Thrones, musel jsem se podívat na její nejslavnější film. Zprvu docela překvapení, protože její postava je namísto ustrašené zakřiknuté Židovky povrchní a frivolní coura, která si ve vyšším zájmu s úsměvem notuje Horst-Wessel-Lied a odbarvuje bobra na blond, vlámští odbojáři jsou parta rozpustilých a žoviálních frajírků, německý důstojník je kultivovaný filatelista a gentleman... Ale děj filmu začne bohužel trochu šílet a posouvat se kamsi jinam, snad do sféry pseudoválečných poloparodií, jaké svého času točili třeba Francouzi. Dost dlouho jsem hmouřil oči nad nedůvěryhodnou akčností holandského odboje a nad přestřelkami v záhadně vylidněných ulicích za bílého dne, ale postupně je scénář přitahovaný za vlasy víc a víc, až je to celé takové... přetažené. Celkem dobře se na to kouká, ale na víc než jednu projekci to určitě nevidím. ()

ancientone

Pár rýchlych postrehov (text nie je až tak štylisticky súdržný a nevyčerpáva všetky možnosti rozboru): Príbeh, kde sa premyslené plány kazia, zbrane sa vybíjajú, postavy nadobúdajú strhujúcu nejednoznačnosť a násilie naozaj bolí, akoby svojím spracovaním tvoril s Tarantinovými nehanebnými bastardmi dve opačné strany tej istej mince. ____ Obe snímky sú zasadené do obdobia, vojny, oba sledujú hlavnú postavu židovku, ktorej zabili rodinu a skupiny odboja proti nacistom, obe nezakrývajú oči pred násilím, striekajúcou krvou a obe stavajú nacistickú aj protinacistickú stranu do podobného svetla. Ale obe to robia úplne inak. Spoločným znakom ostáva jazdenie na žánrových vlnách, ktorého výsledok je v princípe veľmi podobný, ale v konečnom dôsledku úplne odlišný. ____ Tarantino vytvoril viac menej spaghetti-westernový, komixovou/exploatačnou estetikou a nekonečným cinefilným žmurkaním nabitý príbeh. Postavy z oboch strán sú prevažne sadisti vyžívajúci sa v týraní, obrastení zvláštnou formou bizarnej sympatickosti: Využíva sa karikatúra. Násilie je tu vyobrazené s hromadou nadsádzky, nebolí. Je vysoko estetizované a zábavné. Je akousi žiadanou, štýlovou časťou programu. ____ Verhoeven si taktiež požičiava veľa zo žánrového filmu, skúma jeho kombinácie a možnosti (viz. Douglasov komentár), vytvára maximálne strhujúci a štruktúrou náročný film, avšak z iného uhlu pohľadu. ____ Mix žánrov tu neslúži ako čistá, sranda, je seriózny, zachováva si vážnosť a s Tarantinom ho spája hlavne premyslenosť. Verhoeven vytvára fiktívny príbeh v reálnom, veľmi naturalisticky a vierohodne oživenom svete, Tarantino naopak buduje fiktívny príbeh v ešte fiktívnejšom, rafinovane vystavanom svete, nasiaknutom ironicky brakovým závanom a túžbou náramne sa pobaviť. Čierna kniha maximálne dbá na realistickosť mizascény. Hodnovernosť filmového sveta je naozajstnou pastvou pre oči. ____ Postavy sa tu svojim chovaním tiež stretávajú na "jednej lodi", ale nie sú tu žiadne karikatúry, ani zábavne bizarné charaktery. nemôžeme ich jasne rozdeliť na kladné a záporné. Najzaujímavejšie je exemplárne vyobrazenie nacistov. Nevidíme len chladnokrvných zabijakov, vidíme tiež nadšených zberateľov známok. Taktici s chladnou hlavou sa nám tiež ukížu ako nadržané, pudovo sa chovajúce bytosti, lejúce šampanské na bradavky svojich "mileniek". Vytvára sa plastický, naturalistický obraz ľudí, žiadna jednostranná alebo plochá napodobenina. To isté sa deje aj na strane opozície. V snímke zaznie priama výstižná veta "ste rovnakí, ako nacisti!". ____ Násilie má u Verhoevena tradíciu už od čias Robocopa a stále neprestáva byť naliehavým. Kým sa v Tarantinovi pri pohľady na prúdy krvi smejete, u Verhoevena pri striekajúcej krvi a zabíjaní naozaj mrazí. ____ Tarantino aj Verhoeven vytvorili dva historické filmy (v T. prípade skôr "historický"), ktoré sa stretávajú v svojich základných bodoch osnovy, avšak rozvádzajú ich opačným smerom, možností spracovania sa chopia z dvoch opačných strán. Výsledkom je výsostne kvalitné, dramatickosťou a autorským umom nabité kombo, ktoré ocenia diváci naprieč všetkými škálami "diváckej náročnosti". () (méně) (více)

Morholt

Skvělé válečné drama nepostrádající dobrý příběh a působivé herecké výkony. Carice van Houten mě vyloženě uchvátila. Tohle se Ti Paule povedlo. ()

Sawy

Cinefilní radost,kterou Verhoeven potvrdil,že šest let režijní pauzy se na něm ani v nejmenším nepodepsalo.Vyžívá se v detailech,neváhá zlehčovat sebedrsnější scény a nespokojí se s natočením obyčejného válečného filmu,přesto Černá kniha působí nevídaně kompaktním dojmem,nic v ní nechybí a jakmile začne být překombinovaná,prostě skončí.Všechny dějové linky se spojí a vytvoří uzemňující celek,který elegantně pracuje se silným příběhem a žánrově i dobově dokonalými hereckými výkony.I klišé ve Verhoevenově podání působí uměleckým dojmem. 95 % ()

Kamca_

Nejdřív jsem si myslela, že mě to nebude vůbec bavit (není to totiž zrovna můj oblíbený žánr), ale opak byl pravdou. Celou dobu jsem se vůbec nenudila, pořád se tam něco dělo. Hodně se mi to líbilo. Dokonce mě ani nevadila ta dlouhá stopáž, právě naopak. ()

Shaqualyck

Verhoeven hodil bobek na L.A. a na stará kolena usoudil, že i Holanďané potřebují svůj Schindlerův seznam – nejlépe s odbarvenou Matou Hari – a tak nabral směr Evropa a natočil ho. Skoro až artově, střídmě, po evropsku – ať už to znamená cokoliv – ten film je prostě jiný, málem televizní, chce se říct. Přesto velmi sdělný a vypravěčsky nešizený. Z nějakého důvodu mi to ze všeho nejvíc připomínalo francouzskou Sílu odvahy (2008) a Strachovu Operaci Silver A. Je to sice pořád film Paula Verhoevena, ale tentokrát je to doopravdy. Střelbu, mrtvoly ani obnažené mléčné žlázy – coby své oblíbené trademarky pan režisér nevynechal, ale jinak jsem měl pocit, jako by chtěl ten starej dobrej brakovej estét skutečně něco říct, zúčtovat s minulostí a natočit národní poklad. O podrazech, prospěchářství, patologické připosranosti, a falešných hrdinech. ()

jhrasko

Carice van Houten je najkrajšou spomedzi všetkých Verhoevenových femme fatale(s). Sharon i Elizabeth ukazuje s prehľadom svoj európsky prostredník a dokonale si pritom užíva každý jeden filmový vzdych ( i nádych). ()

Genero

Pavlíka už nebavilo poslouchat věčné spílání zatrpklých cenzorů ve Svatém lese, že se v jeho filmech pořád jenom vraždí a klátí a tak se přeplavil přes Atlantik zpátky domů, aby trochu poškádlil staříky z Holandského svazu bojovníků za svobodu. V podání toho bludného Nizozemec se na záludnost nacistické okupace kouká velice pěkně, protože nikdo není černobílý, nacisté jsou náležitě megazlí, ale jen někteří, stateční soudruzi z odboje nejsou zas tak úplně stateční (a vlastně nejsou ani zas tak úplně soudruzi), někdo musí práskat jako nepříčetný a všichni umřou nebo začnou bydlet v kibucu. Dokonce není tentokrát žádných pochyb o tom, že hlavní blondýna bobříka ukáže. Nejsem si jistý, jak moc příznivou odezvu by měl u tuzemských filmových kritiků příběh, který by Jirka Strach natočil třeba o tom, že měl generál Jan Sergěj Ingr máslo na hlavě, protože leštil kliku Petschkova paláce a Anežka Hodinová-Spurná ho za to zašroubovala do rakve. Ale tady by se nic takového samozřejmě stát nemohlo. ()

ScarPoul

Slušné spracovanie postavené na jednoduchej zápletke, akých sme mohli vidieť v podobne ladených filmoch asi milión. Verhoeven je ale zručný tvorca a nielenže vedie svoje postavy s precíznosťou ale rovnako podáva niekoľko dejových zvratov, ktoré síce nie sú šokujúce ale sú zábavné. Minimálne do takej miery, že nenechajú, aby filmu spadlo tempo. Carice van Houten je vo svojej úlohe Elise aka Rachel skvelá. Málokomu sa podarí vytvoriť tak zaujímavý ženský charakter. Film sa nehrá na cenzúru, možno aj preto pôsobí realistickejšie hoci žiadnu výrazne explicitnú scénu tu nehľadajte. Na to akú to má minutáž to utečie rýchlo. Len neviem či by som sa k tomuto ešte dakedy vrátil. ()

Lacike

Súhlasím s Pomom. Je to perfektne natočené a zápletka je pútavá, ale chýbajú tomu poriadne emócie. Tempo je až príliš zbesilé, takže sa divák síce ani na chvíľu nenudí, ale žiadna z udalostí diváka ani na chvíľu nedostane. A je jedno či sa hlavnej hrdinke deje niečo nepríjemné, či má na mále alebo či sledujeme zúčtovanie so zloduchmi. Proste si divák odškrtáva jednu kapitolu za druhou a to je tak všetko. Myslím, že ako miniséria v ktorej by jednotlivé udalosti mali väčší priestor, by to fungovalo lepšie. Ale ako som napísal. Tempo je zbesilé, takže to nenudí a hercom sa podarilo tie jednorozmerné postavičky znázorniť aspoň do takej miery, že fungujú a tak fandíte hlavnej hrdinke a aj celkom sympatickému náckovi a prajete smrť vyžratému náckovi. A popritom uvažujete kto je tá krysa, ktorá všetko neustále bonzuje. Bohužiaľ aj to som odhadol hneď na začiatku, ale tak čo už. Nič nie je dokonalé. Aj po opakovanom pozretí to je stále dobrý film u ktorého zamrzí hlavne to, že potenciál tu bol na totálnu pecku. 8/10. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)