Reklama

Reklama

V podzemí Třetí říše

  • Německo The Reich Underground (více)
Německo, 2004, 94 min (Televizní verze: 2x52 min)

Režie:

Michael Kloft

Scénář:

Michael Kloft

Hrají:

Adolf Hitler (a.z.)

Obsahy(1)

Byl to jeden z nejnáročnějších projektů v historii Evropy: továrny Třetí říše odolné proti leteckému bombardování. Německé "zázračné zbraně" měly nepřátelům přinést smrt a zkázu. Obří podzemní továrny měly Wehrmachtu zajistit nepřetržitý proud dodávek. Vykutat celé hory stálo stovky milionů říšských marek. V podzemních prostorech měly být vybudovány zbrojovky pro válečné úsilí Říše. Horečná činnost v tunelech neustala až do konce války. Ale jak blízko k uskutečnění svých plánů se nacisté dostali? Co by se bylo stalo, kdyby se podzemní zbrojní výroba úspěšně rozběhla? Vyžádalo by si to miliony životů navíc? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

BMAJTZ 

všechny recenze uživatele

O podzemí třetí říše jsem nikdy nic nevěděl a o tomhle dokumentu jsem se dozvěděl jenom díky mému tátovi, za což mu děkuji. Dokument o monstrózních podzemních stavbách nacistického Německa jež ve výsledku měly změnit chod dějin války, je vyprávěn s takovou lehkostí a zároveň obavami v hlase, až to v člověku vyvolává otázky co kdyby. Ukazuje, že němci měli vše promyšlené do nejmenšího detailu což člověka docela zneklidňuje. Rozhodně můžu doporučit, dokument je doplněn i mnoha reáliemi čímž se stává ještě trochu poutavějším. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Obdivuhodné podzemní komplexy Třetí říše, do kterých ke sklonku války Německá mašinérie přesouvala továrny na výrobu munice, letecké motory, zbraně odplaty, kuličková ložiska, bojový plyn a mnoho dalšího. Celkem jich bylo projektováno na 800, zrealizováno okolo 350. Jiné podzemní komplexy byly projektovány jako protiletecké kryty pro Německé pohlaváry. Ohromující jsou výměry podzemních továren, množství železobetonu a rychlost, s jakou byly budovány další. Strašlivé byly podmínky dělníků, tedy nuceně nasazených z koncentračních táborů. Rozhodně se nabízí otázka, zda kdyby došlo k rozběhnutí výroby těchto podzemních továren, aplikaci bojového plynu, sériové výrobě a odpalování V2, zaplnění nebe proudovými letadly a další úspěšně rozvinuté projekty, zda by mohl být vývoj války a zejména její závěr jiný. Domnívám se, že ano. ()

Reklama

Shakers 

všechny recenze uživatele

Vedel som, že Adolf niečo zahrabal pod zem, a že pár továrni tam postavil. Ale to, že tam chcel spraviť diaľnicu, odpaľovaciu rampu pre rakety, či dráhu pre lietadla a nakoniec komplet všetky továrne presunúť pod zem som nemal ani šajnu. Dava to zmysel, keď spojenci robili toľko náletov na Berlin a na továrne. Žiaľbohu, alebo skôr chvála bohu, Adolfovi tento plán nevyšiel. Každopádne odporúčam vidieť. Toto je téma, ktorá sa malo kedy spomenie v dokumentoch, kedže väčšina dokumentov pojednáva iba o slávnych bitkách. 85% - 4* ()

WolfIssen 

všechny recenze uživatele

Nacistické podzemní komplexy si v ničem nezadají například s naší železobetonovou hranicí. Je ale smutné, že tyto německé monumentální železobetonové monstra na sobě mají krev tisíců nevinných lidí, takže budí dojem pomníků jejich práce a utrpení. Na fakta obsáhlý dokument, doplněný výborným videomateriálem hlavně z interiérů bunkrů. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

Souvislosti.¬         Mám rád dobré dokumentární filmy, mapující na rozdíl od knihy i vizuelně určitou oblast, o níž mi není známo třeba nic nebo pouze velmi málo; nejde-li o delší seriál, potom mi v kostce shrnou poznatky, jejichž dohledávání bych jinak musil věnovati neskonale delší čas. Dobrý dokument ukáže a řekne v souhrnu vše potřebné k tomu, abych se s ukazovanou věcí seznámil, mohl si na ni udělati nějaký alespoň povšechný názor a přinejlepším abych jí začal rozumět — pakliže jde o dokument hlavně poznávací —, nebo mi dobrý dokument otevře vizuelně nějakou oblast esteticky — pakliže jde o dokument hlavně obrazový, jakými jsou na příklad některé přírodopisné snímky. Samozřejmě, řada dokumentů, včetně tohoto, má z obého něco.¬                 Nemám rád špatné dokumentární filmy, ukazující věci pro účin, s opakujícími se obrazovými vložkami, čímž se snímek natáhne na patřičnou délku a ukáže tak málo z toho, co by ukázati mohl; omílající dokola několik poznatků, takže v celku je řečeno málo; dokumenty povrchní, podobající se noticce v novinách; vyhýbající se skutečnému problému, poukazujíce na malichernosti; špatně natočené, v nichž kamera snímá pár tváří a pár prkotin.¬                 Nejlepšími dokumentárními filmy jsou ale ty, ukazující souvislosti mezi věcmi, událostmi; souvislosti se světem vně oblasti, jíž se dokument zabývá. Dalším průvodním znakem bývá to, že se snaží zodpověděti otázku proč. Takových dokumentů si velice vážím. Je jich stejně málo, jako vynikajících filmů uměleckých, nedokumentárních. Já sám znám pouze jeden takový dokumentární film, který se tomu blíží, film o vojenských systémech Třetí říše na sklonku války a o tom, proč ji Německo prohrálo; žel, název jsem zapomněl; ale možná znám pouze jediný proto, že znám málo dokumentů. Možná, že takové dokumenty se ze své definice ani netočí a já si je vymyslel.¬                 V podzemí Třetí říše považuju za dobrý dokument. Dovolil mi pohlédnouti v prostory, které by mi byly jinak na věky uzavřeny; nepostřehl jsem, že by se opakovalo totéž dvakrát; o námětu bylo řečeno dost na to, abych si udělal obrázek. Je to, myslím, dobře zpracované dílo, zajímavě natočené, v němž se prokládají původní historické záběry s novodobými výzkumy. Jenom mi na to, abych je ohodnotil opravdu vysoko, chybí ty souvislosti. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama