Je rok 1991 a do kostela kdesi na americkém středozápadě se trousí smuteční hosté. Marie (Neve Campbell) se třesoucím hlasem loučí se svým otcem, jehož památku přišli uctít váleční veteráni a další přátelé. Na lavičce před kostelem sedí Ethel (Shirley MacLaine), stále krásná žena, která se ale se svým zesnulým manželem Chuckem loučí po svém. Chucka nikdy doopravdy nemilovala, její srdce patřilo Teddymu, jinému vojákovi, jehož osud zůstal obestřen tajemstvím.

Tajemství prstenu nás zavádí do doby Druhé světové války, kdy se tři mladí Američané - Jeff, Teddy a Chuck - rozhodnou dobrovolně narukovat do války. Spojuje je blízké přátelství a také dívka jménem Ethel, do které jsou všichni tři zamilovaní a střídavě se ucházejí o její přízeň. Své srdce tenkrát dala Teddymu, ten se ale z války už nevrátil, a Ethel se uzavírá před světem a později i před svým novým manžele Chuckem i dcerou Marií a Jackem, posledním žijícím "členem" staré party.

Mezitím se v irském Belfastu mladík Jimmy seznámí se starým hasičem Michaelem, který se pokouší najít trosky letadla, jehož havárie byl za války svědkem. Začátkem devadesátých let je Severní Irsko ještě pekelně neklidné místo a hledání zavede Jimmyho s Michaelem přímo na místo, odkud IRA organizuje své teroristické útoky. A tak když zde později Jimmy najde zahrabané lidské tělo, mají o jeho služby, nebo spíš mlčení, zájem nejen Britové, ale i IRA. Jimmy ale najde ještě něco daleko zajímavějšího - zlatý prsten, na kterém je vyryté dívčí jméno Ethel. Jimmy neváhá a začne dívku hledat, najde její telefonní číslo a vydává se za ní do Ameriky. Nakonec je to právě on, kdo po víc než padesáti letech pomůže Ethel odhalit pravdu, které se celý svůj dospělý život zdráhala uvěřit.

Filmy Richarda Attenborough (např. Příliš vzdálený most nebo Gándhí) jsou oblíbené i u nás a Tajemství prstenu nebude výjimkou. Dramatický snímek, který je postavený na skvělé knižní předloze Petera Woodwarda (syn herce Edwarda Woodwarda) a především na výborných hereckých výkonech hlavních představitelů, velkolepé výpravě a silném příběhu inspirovaným skutečnými událostmi, si získá pozornost filmových diváků i kritiků. Tajemství prstenu je film o touze po svobodě a odpuštění, o protivenstvích života, které se nám sice mohou zdát nespravedlivá, ale musí se s nimi umět žít. (oficiální text distributora)

marvan

Attenborough nezaštítěný historickými reáliemi a obecně poplatnými moudry, se projevuje jako jalový kýčař. ()

skretik

Po prvé... fantastická hudba, po druhé... 1. 1/2 filmu plná deja a vynikajúca... 2. 1/2 filmu spomaľuje a to jej troška uberá... ()

jenik71

Zpočátku jsem si byl jistý, že uvidím další z tuctových a průměrných filmů. Ale jak se příběh rozvíjí a minuty ubíhají, začínají se pozvolna objevovat souvislosti v postavách a vše do sebe krásně zapadá. Po herecké stránce není celkem co vytýkat a dost se mi líbila Shirley MacLaine. Já oceňuji toto romantické drama 80%. Prostě mi to sedlo a je to určitě příjemné překvapení. Ještě dodávám, že je to takový typ filmu, na který by měl mít divák vyloženě náladu a pochopit jej. ()

slovan1

V celků dobré romantické drama. Vidíme zde spoustu známých tváři. Mischa Barton kočka, škoda, že zde není více pohledu do minulosti příběhu. Jak zde zmíňují ostatní, méně sentimentu by neuškodilo... Stopáž mi příšla celkem dlouhá, kdyby se zkrátila mohl být příběh žívější a mohlo to být ještě o hvězdu výše. ()

Lencha

Z tohodle filmu mám trochu smíšený pocity. Ze začátku to byl docela zmatek, protože se prolínal děj z Ameriky a Irska a v podstatě mi vůbec nebylo jasný, proč Michael v Irsku kope trosky letadla a lehce mě to mátlo, než do sebe vše začalo zapadat... To co mi na filmu trochu vadilo, byla ukázaná situace v Irsku, kdy po sobě šly různý skupiny (ať už to byla IRA či kdoví kdo všechno další...abych řekla pravdu, tak Irsko a to co se tam dělo jde zcela mimo mě), ale je fakt, že právě tohle "donutilo" Jimmyho odletět do Ameriky, kde se setkal s Ethel, jejíž prsten našel na Černé hoře (nebo jak se ta hora jmenovala). Sice tohle téma, kdy stará paní či pán vypráví příběh své lásky z mládí není nic novýho, ale tady byl ten příběh zpracován celkem chytlavě. ()

sona123

Úžasná romantika se slzavým koncem, tak, jak má být. Není to ale sladkobolné...příběh je vyprávěn s obrovským citem, ale i napětím a úsměvem. Takže do poslední chvilky jsem byla v očekávání, co že se stane další minuty a jak to všechno dopadne, i když de facto výsledek je nám jasný už na začátku. A vlastně to ani není klasický happy end...Dokonce se i povedlo udržet celkové tempo, i když do toho nacpali, co se dalo (druhá světová, IRA). Shirley MacLane je stále báječná. A skvělá kamera, záběr z rozestavěného domu, to byla romantika na ntou! Už jsem vlastně hrozně dlouho neviděla tak báječný romantický film... ()

arcticsky

Jinak podprůměrný film dokáží Shirley Mc Laine, Pete Postlethwaite a Christopher Plummer zvednout aspoň do slabého průměru. ()

bono22vox

Překombinovaný příběh, rozpínající se mezi druhou světovou válkou a současností, je plný nepravděpodobných náhod, zbytečných postav a překvapivých odhalení, a osudového muže tu navíc hraje jakýsi toporný sameček od panenky Barbie, takže té lásce až za hrob, která přetrvává i po padesáti letech, uvěříte jen těžko... ()

wege

Vlastně ani nevím, za co jsem dal ty dvě hvězdy. Bylo to strašně plytké, s naprosto očekávaným dějem, postavám nešlo věřit vůbec nic. Vím, že to byl hlavně romantický film, ale naprosto nechápu proč i takovém filmu se nesnaží o nějakou historickou věrnost. Druhá světová válka? Fraška. Ale to by nebylo to nejhorší. Tím bylo vykreslení IRA. Ti vypadali jak nějací joudové od vedle a ne jako docela schopná organizace, která uměla více než jen házet bomdy na totálně nedůležitých místech. Možná už vím za co byly ty dvě hvězdy, Mischa Barton byla pěkně roztomilá a také jsem po letech v nějakém filmu viděl Neve Campbell. Kam se ona vytratila? ()

McMeredith

Film Tajemství prstenu mi asi v paměti příliš neutkví, ale jsem docela tolerantní divačka a takové tvrdé kritiky (jaké na něj všude čtu) si podle mě nezaslouží. Záleží na tom, co člověk očekává - pokud touží po katarzi, sugestivním líčení války či šokujících zvratech, ničeho takového se nedočká. Jestli mu ale stačí romantický příběh s dvěma časovými rovinami a výtečnou hudbou, nemůže být zas tak zklamaný. Osobně si myslím, že největší slabinou filmu je herec v roli Teddyho. Stephen Amell prostě nehraje dobře, navíc (přesně jak jsem četla v jedné recenzi) vypadá úplně jako Ken od panenky Barbie. Moc blonďatý, málo přitažlivý, málo přesvědčivý. Onu obrovskou lásku až za hrob jsem ochotně věřila Mische Barton, ale jemu ne. Navíc i jméno postavy Teddy mi připomínalo střídavě plyšového medvídka a T-Baga z Prison Breaku, což nebyla zrovna šťastná kombinace... ;) Moc se mi naopak líbil výkon Gregoryho Smithe v roli mladého Jacka. Vyzdvihnout musím i dvě scény - milostnou v rozestavěném domě (pěkné, pěkné) a tragickou (když telefonuje Jack Chuckovi a Ethel). Sice jsem se trochu plácala v zápletce s IROU, ale výsledný dojem je téměř na čtyři hvězdičky. ()

siki37

keď sa ťahá soplík malému chlapčekovi, tak je to roztomilé a vyvoláva to úsmev na tvári, ale keď sa ťahá ako sopeľ dej tohto filmu, tak je to nechutné. po pohrebe otca sa dcéra začne dozvedať fakty zo života jej matky, ktorá sa za druhej svetovej vojny zamilovala do vojaka, ktorý padol na fronte v Európe a až po 50 rokoch pilného prekopávania kopca za nejakým írskym mestečkom sa podarí nájsť pri vraku lietadla obrúčku a doručiť vdove odkaz od jej milého, že jej dáva slobodu a bez výčitiek svedomia sa môže zaľúbiť do iného. škoda, že ten odkaz dostane až na sklonku života. Bože, uchovaj ma od podobných filmov. ()

KristKrist

Hodně sentimentální,místy zvláštní film,který jsem však měla nutkání vidět až do konce. Zajímavý příběh,ale znova bych si to nepustila. ()