Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

EdaS

Dvě fantastické herečky v silném dramatu o jednom "podivném" přátelství. Jestli má film nějakou slabinu, tak v tom, že nám servíruje dvě hlavní role tam, kde je místo jen pro jednu. Kdyby byl celý příběh podáván pouze z pohledu zoufale osamělé, a proto tak nenávistné a kruté Barbary, bylo by to za pět hvězdiček. Glassova hudba zdařile přispívá k až klaustrofobní atmosféře celého snímku. ()

nascendi

Prekvapilo ma, ako nenápadne, pozvoľna, ale pritom neodbytne som bol vtiahnutý do deja, ktorý ma podľa kusých informácií nemal ani zaujať. Stalo sa tak najmä zásluhou démonickej Judi Dench, za ktorou príliš nezaostávali ani Cate Blanchett s Billom Nighym. Chvíľami som síce mal problém s uveriteľnosťou niektorých detailov príbehu, ale kúpa nového zápisníka bola dokonalá a spravila vysvetľujúci záver nadbytočným. Mrzí ma, že som si nevšimol vychvaľovanú hudbu. Ale to bude asi tým, že hudbu si všímam iba vtedy, ak ma ruší alebo ak je schopná samostatnej existencie. ()

Slarque

Začátek trochu klame lehkým tónem a humorem. Ale oboje se z filmu rychle vytrácí. To, co na začátku vypadalo jako neškodná stará semetrika s přezíravými názory prakticky na každého v jejím okolí, se před našima očima mění na opravdu nebezpečného magora a podlou svini. V závěru jsem se začal obávat nějakého americky thrillerového „konečného řešení“, ale scénář naštěstí zůstal britsky uměřený. Cate Blanchett a Bill Nighy jsou tak dobří, jak jsem čekal. Jinak film naprosto ovládla Judi Dench, díky které není pokroucená realita hlavní „hrdinky“ až tak nepochopitelná. ()

Madison

Majstrovské dielo obalené do atmosferickej tiesne na čele so skvostnou Judi Dench, ktorá ma svojím výkonom načisto ohromila a takisto jej vynikajúco sekunduje aj Cate Blanchett. Príbeh o osamelosti oboch žien a zároveň aj ich rozdielnosti, vášni, neuskutočniteľných a sebeckých túžbach, postupne gradovaný hudobným bohom Glassom, ktorého depresívne tóny umocňovali jednotlivé dialógy. Film, ktorý vás vtiahne od prvej sekundy a ani na minútu vám nedá vydýchnuť. Nenájdete v ňom ani jedno prázdne miesto. A napriek jeho jednoduchému námetu je geniálne spracovaný. Nepoznám veľa filmov, ktoré dokážu moju pozornosť udržať celý čas a ešte k tomu len gradáciou hudby a dialógov. ()

Boogeyman

S podobnou sviní jako je postava Judi Dench dělám v práci, akorát že ta „moje“ svině je mnohem horší. Není tak stará, každému kdo má víc pěněz závidí, tím kdo jich má míň pohrdá, nikam nechodí, všechny pomluvá a sama lže o svých perfektních dětech a namísto nemocného kocoura má doma nemohoucího manžela. Prostě nervozní nesnášenlivá zapšklá čubka. Zápisky o skandálu mi trošku pomohly pochopit stav mysli takové lidské špíny, ubohosti vyplynuvší z vlastní životní prohry. Judi Dench podala mimořádný výkon, stejně jako Cate Blanchett, škoda že v práci nedělám s její postavou!:-) ()

• Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)