Reklama

Reklama

VOD (1)

Osudem půvabné Hadassah bylo stát se královnou Persie a spasitelkou svého lidu. Snímek natočený dle starozákonní Knihy Ester je právě jejím příběhem.  Byla to náhoda, že se Hadassah narodila obdařena nadlidskou krásou, byť byli její lidé pouhými otroky v nejmocnější říši světa? Byla to náhoda, že se po smrti svých rodičů dostala do výchovy strýce Mordechaje, muže požívajícího úcty, jaká náleží jen královskému písaři? Byla to náhoda, že právě v té době perský král Achašveroš alias Xerxes nechal popravit svoji královnu a brzy se začal cítit osamělý? Byla to náhoda, že právě do jeho harému se nakonec dostala Hadassah, která i přes všechny nemilosrdné palácové intriky králi brzy učarovala natolik, že si ji nakonec vzal za ženu? A byla náhoda, že právě tato dívka se nakonec stala spasitelkou svého národa, a ve své době zachránila židovstvo od pogromů a násilného útlaku? Starozákonní Kniha Ester říká, že ne. A výpravný epický historický snímek, natočený v roce 2006 režisérem Michaelem O. Sajbelem, je její adaptací. V úloze mladé Hadassah, které byl předurčen osud královny Ester, se blýskla osmadvacetiletá hvězdička Tiffany Dupontová. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (43)

boul 

všechny recenze uživatele

Ze začátku to vypadalo jako velice pěkně udělaný historický film v pohádkovém provedení o peršanech s židy, ale postupem času se z toho vyklubala spíše další telenovela z blízkého východu bez nějaké větší akce nebo napětí... 3* za herce a pěkně udělané kulisy, jinak průměrný film na víkendové odpoledne...45% ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Biblický příběh pojatý jako výpravná pohádka plná intrik, nebezpečí, nenávisti, ale také lásky a ušlechtilých myšlenek. Tiffany Dupont je nejen krásná jak se na královnu sluší, ale také přijemně svěží, James Callis správně padouchovsky úlisný, kulisy jsou pohádkově nablýskané, režisér nevsadil na módní filmařské kejkle, ale spíš na poklidně plynoucí vyprávění, kterému křestané jistě odpustí nepřesnosti (možná až příliš razantní časové deformace nebo lásku místo vynuceného manželství) a ostatní si mohou užít příjemně netradiční orientální pohádku. Nejpůsobivější scénou filmu pro mě byl Esteřin rozhodující vstup do jednání, který současně pobavil tím jak věrně napodobuje Aragornův vstup do Hlásky v Helmově žlebu, nejzajímavější postavou pak pro mě byl král, na rozdíl od ostatních jasně daných rolí pojatý jako nerozhodný muž zmítaný mezi svou vrozenou vlídností, královskou mocí a našeptávači sledujícími vlastní cíle, jako muž váhající mezi vnitřní touhou budovat a vnějšími tlaky, které ho nutí jít do války, po které příliš netouží. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Pseudohistorická pohádka. Volná (velmi volná) historická inspirace z Bible posloužila k vytvoření standardní hollywoodské slátaniny s krásnou Tiffany Dupontovou v hlavní roli. Pomalý rozjezd filmu poskytne dost času, aby si divák povšiml kýčovitých triků a kulis. Po chvilce zjistíte, že kýčovité je naprosto všechno od současných dialogů až po stejně tak moderně pojatý židovský úděl. Ale nebojte se. Popelka Dupontová svůj úkol zvládne, zlo bude po zásluze potrestáno a dobro zvítězí. Taková červená knihovna, na kterou se hezky kouká a naštěstí také rychle zapomene. ()

yakoob 

všechny recenze uživatele

Příběh starozákonní Ester založen na velkofilmovém formátu. Scénář se upřímně drží biblické předlohy (až na tu mluvenou angličtinu, ale co s ní naděláte)…Nádherně ztvárněnou postavu Ester trochu kazí „škaredý“ král Achašveróš...Těžko bych si zvykal, kdybych je viděl jako krále a královnu...Ale budiž…Lidé, kteří neznají Bibli, tento příběh neosloví, křesťanům připomene boží lásku a vedení izraelského národa... ()

elle 

všechny recenze uživatele

Jedná se o jeden z nejznámějších biblický příběhů, který je připomínán židovským svátkem. V řadě jednotlivostí je příběh přesný a věrný, jindy zas zvláštně fabuluje - postava Hamana- spojením období panování Saula až k období zajetí Židů pod perskou nadvládou po pádu Babylonu, ač to chvílemi vypadá, že mezi Saulem a Ester uběhlo pouze pár desítek let. Že by na perském dvoře stále vzpomínali na slávu Šalamounova, Davidova či Saulova dvoru, je pochybné. Překvapivě přesvědčivý je portrét židovské dívky Ester/Hadas. Ač film nedisponuje oslnivě přesnými či velkolepými kulisami, neokázale předvádí dívku, která svou krásou, pokorou a svěží inteligencí získá přízeň pyšného krále a díky své odvaze a víře je jí dána možnost zachránit svůj lid. Postava Ester i Mordechaje se mi moc líbila. Adaptace ale disponuje řadou klišé. Např. Davidova hvězda - už by to mohl filmařům někdo vysvětlit, jak a kdy se tento symbol zjevil jako dodatečně propagovaný symbol židovství......Celkově jsem si to ale užila. Vzhledem k tomu, že jsem očekávala podobnou slátaninu jako byla Noemova archa s Voightem, tak velké a milé překvapení. Na digitální slátaniny, které tam vrazili, aby ušetřili, kašlu. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • V závěru filmu, kdy se královna Esther (Tiffany Dupont) snaží u krále zachránit svůj lid před vyhlazením, má při rozhovoru s Hamanem (James Callis) na krku svůj přívěšek, v dalším záběru nikoliv a poté opět ano. (Lenny09)

Reklama

Reklama