Špionážní thriller z prostředí FBI byl natočen na základě skutečných událostí. Mladý agent O´Neill je pověřen sledováním svého nadřízeného Roberta Hanssena, který, jak se ukáže, už léta pracuje pro ruskou stranu…  V květnu 2001 byl zatčen Rober Hanssen, agent amerických tajných služeb a specialista na IT zabezpečení, který byl později usvědčen z patnáctileté spolupráce s ruskými špióny. Šlo o největší informační průlom v dějinách USA.
Americký špionážní thriller vypráví příběh mladého agenta FBI Erica O'Neilla, který je pověřen, aby sledoval svého nadřízeného Roberta Hanssena kvůli podezření ze sexuální úchylky. Eric však zjistí, že je to věřící katolík a věrný manžel, a začne k němu vzhlížet s úctou jako k „prototypu“ vzorného amerického občana. Když však posléze vyjde najevo pravda, musí vedle nepříjemného prozření a manželské krize řešit také dilema, jak nezklamat dobrého přítele a zároveň poctivě plnit pracovní povinnosti...
V hlavních rolích držitel Oscara Chris Cooper a Ryan Phillippe, režii má Billy Ray. (oficiální text distributora)

chef

Asi treba povedať na rovinu, že sa nejedná ani tak o politický thriller typu Scottovho Enemy of the State ako o drámu hodnotiacu morálne pohnútky v realistickom obraze sveta, ktorý nas obklopuje a zdanlivo sa nás netýka. Réžijne je film zvládnutý na obstojnej úrovni a Ray ma držal v napätí, aj na vzdory tomu,že som vedel aký bude Hanssenov koniec. Týmto dôvodom bola postava nového uchádzača o post agenta s už klasickým obrazom pracovníka tajných služieb s rozpadajúcim sa osobným životom. Osobne som si užil Cooperove umenie v úlohe, ktorá mu proste sadla. ()

Sofia

Výborné konverzační špionážní drama přinášející spousty otázek k zamyšlení – jaké pohnutky ho k tomu vedly? Měl přece jenom nějakou tu sexuální úchylku? Kde na to všechno Ryan Phillippe alias Eric vzal nervy? Na DVD doporučuju bonusy – rozhovory s režisérem a scénáristou i se skutečným Ericem / Julianou a Hanssenovými fotkami. V dnešní době je opravdu překvapující, co všechno Hanssen s jeho až primitivními metodami (z dnešního hlediska) „dokázal“. ()

Jordan

film má solídne tempo a dbá na poctivé budovanie atmosféry a dramaturgické vedenie príbehu, čo však svedčí len o tom, že tvorcovia sú skúsené alebo min. zruční remeselníci/filmári, inak ale po stránke originality, nápaditosti a invenčnosti priemer - ja mám také pravidlo, že ak ma film "nechytí" do pol hodiny, už u mňa nemá veľa šancí (chytiť znamená upútať ma: dialógom, scénou, postavou, nápadom, režijnou fintou, zvratom . . .), tomuto filmu sa to podarilo len taktak, na hrane, na hranici možného limitu ma v poslednej chvíli upútal a i to len tak, aby sa nepovedalo (nič svetoborné: scéna, keď príde mladý phillippe po prvýkrát do kancelárie a jeho prvé stretnutie s cooperom); navyše podobných filmov na podobnú tému tu bolo neúrekom, kinematografia ameriky je zahltená politickými, špionážnými a agentovskými thrillermi a filmami na základe skutočných udalostí nedávnej minulosti, dokonca aj téma "šéf proti zamestnancovi, učiteľ proti žiakovi" tu bolo habadej - napr. nedávny TEST s Al Pacinom a Farrelom (ten bol aspoň dynamickejší, len nebol "based on true story" a nie v FBI ale CIA), každopádne tento decentný a pomerne komorný film si drží svoj štandard, dokáže celkom zapracovať s napätím (miestami), nekolíše (žánrovo, príbehovo ani temporytmicky) a čo je v tomto prípade asi najhlavnejšie, preveruje herecké schopnosti ústrednej dvojice: Chrisa Coopera, ktorý je podľa mňa herecké eso a preverovať nepotrebuje, iba "potvrdzuje" svoju pozícii, a mladého Ryana, ktorý solídnu rolu s možnosťou predviesť herecké nuansy potreboval (podľa mňa) a v tomto filme ju aj dostal (podľa mňa); ()

Pavlínka9

Mám slabost pro Coopera :) A když je tam i s Phillippem :D Těšila jsem se moc. Celou dobu jsem měla takový pocit, že jsem to již viděla...doteď nemůžu přijít na to proč si to myslím. Nicméně - za mě skvělá ukázka toho, jak se vytvoří tým na to, aby chytili jednoho člověka. Co všechno je pro to potřeba udělat a jak plno lidí vlivem toho získá práci..hodně zvláštní....Je mi jen záhadou, jak si postava Coopera mohla tak blízko k tělu pustit nového člověka...To mi prostě nesedí...Ale byl hodně obezřetný, hodně si jistý, důkladný....nicméně -jich bylo víc..Tohle chci vidět ještě jednou a více sledovat vztah mezi nima :) ()

Joppo88

Ťažká a pochmúrna atmosféra už od prvých minút. Psychický tlak skvele udržuje R. Phillippe - ktorý sa mi javil ako geniálna voľba pre túto rolu. Menej presvedčivo na mňa zapôsobil Ch. Cooper, ktorý sa mi viac hodí na iné postavy... Celý príbeh ma divák akoby závoj pred tým, čo sa vlastne stalo, čo sa deje, kto čo spáchal - resp. či to spáchal alebo nie... Celý čas režisér drží diváka akoby v zákulisí a až na úplne finále ho vpustí na scénu... Neviem, či zrovna toto bol najlepší ťah... ()

• V priebehu svojej 22 ročnej kariéry špióna prezradil Hanssen 50 ľudí. Troch z nich KGB popravila. (Smok)
  • Robert Hanssen, kterým je příběh inspirován, byl členem katolické organizace Opus Dei. (krubi)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (více)