Chicagský policajt Nico Toscani (Steven Seagal) je na stopě něčeho velkého. Podezřelí, zadržení při policejním protidrogovém zátahu, jsou propuštěni a Nico sám musí odevzdat policejní odznak. Možná, že ho postavili mimo službu – v akci mu ale zabránit nemohou. Pro Stevena Seagala je Nico senzačním filmovým debutem, který ho katapultoval přímo mezi největší akční hvězdy a vyslal ho po stopách bývalých agentů CIA, kteří pašují drogy... a plánují politický atentát. Jak se Nico a jeho partnerka Jax (Pam Grier) blíží k psychopatickému gangsterskému bossovi (Henry Silva), rozpoutává režisér Andrew Davis (Uprchlík) nad celým Chicagem doslova akční smršť... (Magic Box)

castor

Áááno, Steven Seagal před lety býval frajer. Tehdy se s distributory roztrhl pytel, na videu si divák vybíral mezi desítkami béček, která se narychlo a na koleni dabovala. Byla to éra, kdy přišel i jistý chlapík, který léta trávil v Japonsku, kde se zdokonaloval v bojových uměních. Dnes už realita dávno klepe na rameno a důrazně mu naznačuje, aby to zabalil. Po debutu mu ale béčková produkce ležela u nohou. Zásadový polda s italskými předky, který je charakterově plochý jak žehlicí prkno, má ovšem kvalitu jinde, než ve slušně napsaných dialozích. Kouzlo to má pořád, ale i lámání rukou je potřeba natočit s jistou kvalitou. A ta místy chybí. ()

Gilmour93

„To bejvávaly se Stevenem časy / ráno se vlezl do trenek / padouchů zvládl dvacet, někdy stovku / a přepral by i Eiffelovku / údy všech grázlů - ze sirek…“ Teď jsem se konečně dovtípil. On u toho aikida vydával mnohem méně energie, než byl jeho kalorický příjem a proto vše dopadlo tak, jak dopadlo.. ()

Martin741

Seagalov Debut sa uspesne podaril. Scenar je na obstojnej urovni a reziserovi Davisovi/Prepadeni v Pacifiku, neskor aj Zachranari 2006/ sa podarilo vytrieskat maximum aj z relativne maleho rozpoctu. Vysoko hodnotim hlavne vyborne hlasky, drsne akcne sceny a ako som uz spominal, reziu. Steven Seagal co sa tyka aikida priniesol do filmu absolutne novum - AIKIDO - , a to sa ceni. Nico je kvalitny filmovy material, ktory si kazdy funda poriadnej akcie dokaze uzit plnym priehrstim. Henry Silva /Matchless 1967, Milano odia, la Polizia non puo sparare, Boss smrt na zakazku/ bol na urovni, Sharon Kamen bola nadherna. Vyborne su tu rozhovory - musim cesky, aby sa zachovala autenticita : "Stal jste se cislem 4 na seznamu hledanych. Proc ctyrka? Ja chci byt prvni". Da sa povedat, ze sa zrodila nova akcna hviezda. Debut ako hrom. 85 % ()

sniper18

Zatiaľ čo ostatní akční hrdinovia mali v počiatkoch svojej kariéry problémy, buď točili úplné nezmysly, alebo stvárňovali len vedľajšie úlohy v priemerných filmoch, Steven Seagal do sveta filmu nastúpil hneď, ako sa patrí a tak predstavil plnohodnotný akčný film a prakticky nový typ akčného hrdiny, ktorý spĺňal takmer všetky vlastnosti, ktoré si udržoval aj počas nasledujúcej kariéry. Ale predsa len zo všetkých jeho klasík sa podľa mňa jedná o jeho najslabší film, keďže vlastne všetky hlavné zložky za jeho nasledujúcim štandardom trochu zaostávajú. Úvodnú fázu mám veľmi rád, Seagal sa tu prezentuje, ako majster aikida, vojak v službách CIA počas vojny vo Vietname a následne ako nekompromisný policajt, ale inak mi tá hlavná zápletka až tak dobre nesadla, dej je síce prepracovanejší, než je u neho obvyklé, ale filmu to skôr škodí, jednoznačne uprednostňujem tie priamočiarejšie akčné zápletky, aké mal v nasledujúcich filmoch. Stále je to výborná žánrová zábava, ale už sa tu nájde aj pár slabších miest, napríklad tá rodinná línia, alebo scény z kostola, toto ma nebavilo. A moc tomu nepomáhajú ani postavy, Steven Seagal je samozrejme perfektný, aj keď ako policajt sa tu občas zbytočne miešal do vecí, do ktorých nemal, ale inak sú vedľajšie postavy dosť priemerné, hlavne jeho partnerka Pam Grier a Sharon Stone ako jeho manželka ma zase nebavila vôbec. Henry Silva síce nie je zlý záporák, s takouto postavou má len predsa bohaté skúsenosti, ale chémia medzi ním a Seagalom nie je dostatočná, aj keď sa v priebehu filmu niekoľkokrát stretnú a tak som sa ani nemal potrebu tešiť na ich finálny stret. Čo sa týka akcie, tak na Seagalove pomery tej doby je to rozhodne podpriemer, chcelo by to hlavne nejakú dlhú a výraznú akčnú sekvenciu vyššej kvality, ako ponúkli nasledujúce filmy, ale inak samo o sebe a dokonca na debut je stále výborná. Aikido je tu prezentované tak, ako si zaslúži, takže sa tu nájde niekoľko výborne zvládnutých súbojov, ktoré už teraz obsahujú aj zlomeniny, k tomu pár slušných prestreliek a naháňačiek, ale chcelo by to údernejšie finále, toto bolo až príliš krátke. A najviac sa mi páči súboj v obchode, ktorý má najlepšiu choreografiu, takže na tie chvaty je tu radosť pozerať, úvod v telocvični alebo aj pešia naháňačka. A režijne je to len žánrový priemer, po tejto stránke film dosť pripomína nedávny Zákon mlčania s Chuckom Norrisom, dokonca aj prostredím, Andrew Davis v nasledujúcich rokoch predviedol aj lepšiu prácu. Takže celkovo uprednostňujem iné Seagalove klasiky, ktoré som aj videl skoršie, práve jeho prvý Nico-viac než zákon mi dlhé roky unikal, ale aj tak je to stále výborný akčný film, ktorý som už videl mnohokrát a na debut si to zaslúži mimoriadnu pochvalu. 85% ()

Kaka

Sympatický akční snímek, který v podstatě uzavírá zlatou éru osmdesátých let, ve kterých jsme mohli vidět stříbrné colty, naleštěné cadillacy a spoustu šílených dobových účesů. Nico je ovšem přece jen tak trochu odlišný. Je znát, že se částečně natáčelo i v Hong Kongu. Není to úplně ta čistá a nablýskaná "Amerika" a je to jedině dobře. Stejně tak neokoukaný Seagal byl něco naprosto nového. Jeho zásady a hrdost byla sympatická (nikoli však už po dvacáté) a jeho bojové umění naprosto strhující a především opravdové. Zabroušení do válečného konfliktu ve Vietnamu a celkové problematiky v militantních kruzích je podáno jednoduše a přehledně. Bohužel je však Nico až příliš jednoznačný, plochý a černobílý. Své kouzlo však dozajista má. Otázka je, jestli ho máme chuť hledat. ()

• Potom čo je Jackson (Pam Grier) postrelená, Nico ide do jej bitu a prezerá si jej fotky. V skutočnosti sú to reálne rodinné fotky Pam Grier z detstva. (Seag)
  • Natáčalo sa od 27. apríla do 26. júna 1987 v Chicagu a na Havaji. (m.a.t.o.)
  • V scéne súboja s mečmi si zahrali študenti Stevena Seagala. (m.a.t.o.)

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva