Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

WolfR

Konstelace silného téma, které je dobře napsané, režisérského umu, sehraností kamery a hudby, vytváří další český filmový klenot, 5 hvězd. ()

wendelin9

Herecké výkony byly skvělé, o tom není pochyb, já ale nemohu překousnout Pavla Liška, kterého (ač škatulkování nesnáším) mám zafixovaného jako komika, které baví diváky na vlastní účet... Je to možná pokrytecké dávat jen 3* ale mě to prostě hlava nebere, promiň, Pavlíku... ()

Mylouch

Slámův návrat k Divokým včelám co se týče ne-kvality scénáře i ne-hereckých výkonů. Nekonvenční kamera lopotně hledající a v potu tváře nakonec nacházející svůj objekt. Film tak stojí jen na dvojici Bydžovská - Liška (hvězdička navrch), i T.Voříšková má na víc. ♫ Godárova hudba příjemně vhodnou volbou. 3a1/2 * za Slámovu - v Čechách nezdomácnělou - civilnost. ()

sator

Ono to na 5 * není, ale za počin vůbec točit takové nekomerční a nepohodlné filmy , nemohu jinak...Pan Sláma jsitě promine :) ()

vesper001

Říkali mu Teplý Láďa! :) Ukňouraný kantůrek v podání Pavla Lišky, jehož ufrflaný hlasový projev mi jde čím dál víc na nervy, hledající závětří na vesnické škole, není žádný Igor Hnízdo. Právě a úplně naopak. Ale na venkově se mu líbí. Inu… mládí, chlapci, síla, chlapci, odvaha, vášeň… chlapci. Drama to je, ale tak nějak plytké, a žádná z postav člověka neosloví. A tak jen nezúčastněně čekáte, jak to všechno dopadne, zda dramaticky – že starousedlíci pana učitele vykoupou v rybníce, aby se kapku zchladil, nebo romanticky – tedy svatbou, resp. v tomto případě spíš registrovaným partnerstvím. ()

farmnf

Liška je svělý ale to je asi tak všechno. Proč musí bejt buzerant? Vždyť to mohl být taky normáln í příběh učetele z venkova. Slámo, vyser se na ekcesy a toč příběhy jako Štěstí. Tohle je trapas. ()

Triple H

Kurňa, mne sa tieto Slámove filmy páčia. Skutočne obratné zatočenie s homosexuálnou tématikou, menej snetimentálne a zromantizované ako to v Skrotenej hore. Je pravda, že aj Štěstí, aj Venkovský učitel sú dosť depresívne a ubíjajúce filmy. Ľudia sa aj tu len tak pľahočia svojimi životmi, bez akýchkoľvek viditeľných úspechov a za každým rohom na nich čaká len ďaľší kopanec do zadku. Väčšina postáv pôsobí tak či onak smutným dojmom (hlavne postava Bydžovskej- tej teda život a scenárista veľmi nežičí). Podobne ako sa Štěstí zaoberalo tou okrajovou, zrobenou a chudobnou časťou mestskej populácie, aj v tomto filme malá dedina pôsobí viac ako bohom (a zvyškom spoločnosti) zabudnuté miesto než malebná krajinka á la Vesničko má středisková. Ale napriek tejto neutešenosti ma bavilo film sledovať (a určite mi prišiel menej neutešený ako Stěstí, kde diváka skutočne lahôdková depresia fackala v každom zábere). Sláma totiž parádne pracuje s postavami a ich vzájomnými vzťahmi. Skutočne to radosť sledovať. Herci sú opäť výborní (hlavne Zuzana Bydžovská tu je skutočne výnimočná, zožral som jej to celé), a Liška konečne nehrá postavu, ktorá pôsobí ako blbeček (hoci občas mu tam to jeho zašušlávanie ušlo). A za pochvalu stojí kamera- krásne dlhé zábery, klobúk dole. Som sentimentalista, dám tam päťku. ()

jedna_vrana

„Tak se musíš naučit věřit víc sám sobě.“ „Jo, to máš pravdu. To bych měl. Ale jak se to dělá?“ „Skus sám sebe mít víc rád.“ „To nejde, není proč.“ Vzťahy medzi ľuďmi bývajú rôzne – povrchné aj hlboké, film je o hľadaní samého seba, v podaní hlavnej postavy pána učiteľa, ale aj vedľajších postáv. Pekná scéna sa odohráva v kostole – Petr kľačí na kolenách a začne sa modliť, po krátkej chvíli je však vyrušený nepríjemným zvukom, aký vedia vydávať vysávače. Aby sa hladina pokoja opäť vrátila, začne v pozadí hrať krásna česká pieseň. Marie, Zuzana Bydžovská, je skvelá, úloha jej veľmi svedčí. Aj celý príbeh je podaný veľmi citlivo a autenticky. ()

Sfinkter

Hra s každým záběrem na mě působila, i přesto mi ze Slámovsko-Liškovského triptychu nejvíce učarovalo Štěstí. ()

markuc

Film me zase tak nezaujal, Bohdan Slama natocil predtim lepsi veci a jeho pohled na venkov me neoslovil. Kazdopadne konecne vyniknuti Zuzany Bydzovske a trochu jiny pohled na Pavla Lisku. ()

dvopet

Výborný snímek, který stojí hlavně na odehraných partech, samozřejmě s účastí dvorního herce pana režiséra, perfektního Pavla Lišky. Dojem trochu kazí často velmi předvídatelný děj a trošku nemilým překvapením pro mě zůstává fakt, že Sláma používá více účelové dialogy než u něj bylo zvykem. Nicméně stále zůstává v rámci současné tuzemské tvorby vysokánský nadstandard a já osobně vidím Slámu jako našeho nejschopnějšího současného režiséra. Byť za vrchol jeho dosavadní tvorby považuju předchozí Štěstí. Jako největší plus tohoto snímku ale vidím znovunalezení Zuzany Bydžovské pro český film a to jednoznačně po zásluze, protože předvádí fantastický výkon. ()

pytlák

Opravdu povedený český film se skvělým Liškou v hlavní roli. Bohdan Sláma dokazuje že je jeden z mála současných tuzemských režisérů kteří ví jak uchopit kameru a natočit s ní nejen krásné záběry, ale i skvěle odvyprávěný příběh. 80+%. ()

haushinkaa

Citlivé drama s úžasným Pavlem Liškou, nádhernou přírodou a hudbou a zajímavým příběhem... I když končí dobře, celkově je to smutný příběh, který mnohé osloví. Mě oslovil... Díky Liškovi a jeho tragickému výrazu obličeje především. Už jeho výraz mě nutil hlouběji přemýšlet a z kina jsem odcházela zadumaná a s pocitem, jestli někdy není zbytečné se usmívat (i když to za chvíli přešlo). Proč zrovna tento pocit nevím, ale vím, že tenhle film se mi líbil. Po dlouhé době český film, který mě opravdu zaujal. ()

plechulka

S filmy pana Slámy mám vždycky ten samý problém: příběh, děj, story - říkejme tomu, jak chceme - se mi moc líbí, ale i když jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál, už od půlky filmu poposedávám. Poposedávám, protože sice "co se vleče, neuteče", ale na mne se to vleče trošku moc. Prodlevy mezi jednotlivými větami dialogů jsou někdy k nepřečkání.... Jinak ale klobouk dolů před Zuzanou Bydžovskou i Pavlem Liškou - jedna hvězdička je pro ně! ()

Honzíno

Bomba. Úžasný film, dostal mě. Bohdan Sláma mě nezklamal, ba přímo nadchnul. Už u Štěstí jsem mu držel palce a teď to vyšlo naplno. Super scénář, skvělí herci, hudba, atmosféra, myšlenka. Na začátku jsem to Ladislavu Šedivému moc nevěřil, postupem se to ale zlepšilo, někdy ve třetí čtvrtině po 'zásadním' zvratu mi děj a film přšel až mírně zmatený. Ve finále však zafungoval přesně tak, jak měl. V duchu tleskám. ()

LordSnape

Pro mě rozhodně lepší jak Štěstí. Herecké výkony bravurní, Bydžovská mi konečně přišla sympatická. A celková kostra příběhu je ucelené a dává konečně smysl. Hlavní postava v podobě Pavla Lišky je sympatická, hodně bojuje o své místo na slunci a tak to má být. Prostředí venkova konečně nevkládá do úst divákovi jakési podobenství o chudině, ale slouží jako vhodná kulisa příběhu o osudů jednotlivých hrdinů. ()

eugeene

Ten absolutně nejlepší český film za X let.. Kdyby byl o hodinu delší, tak by mi to nevadilo! Super obsazení, skvělé výkony a perfektní děj! ()

uhlajz

Po Rambovi druhý film v řadě, který jsem zhlédl v kině a musel ho hned jít zapít. Hodně silný snímek, při němž si člověk uvědomí, že jeho problémy nejsou až zas tak závažné. ()

_DAVE_

Typicky "Slamovsky" film, tentokrate hlavne o neopetovanych laskach a celkove o tom, jak je nekdy tezke najit spriznenou dusi. Liska podava svuj typicky nadstandartni vykon, ostatni herci mu sekunduji vice nez zdatne. Co me ale nejvice prijemne prekvapilo byla paradni kamera plna slozitych presunu bez strihu. PS: Visaci zamek rulez !! ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008