Oktopus - Nikita (2023) (epizoda)

Tempo prípadu je pomalé, dej málo napínavý. Herci, ktorým výkony uznávam, ma nezaujali. Ďalšie diely asi vynechávam.

Pirát (1958)

Yul Brynner takmer na nepoznanie (rýchlo som si uvedomila, že ho poznám len vďaka jeho najznámejšej postave). Vyrozprávaný príbeh sa podľa popisu zakladá na reálnych faktoch. Jeho prevedenie však na mňa pôsobilo lacno – ach, tie kulisy. Pochybné romantické pletky a priemerné herecké výkony bolo to, čo takmer „Bukaneera“ potopilo.

Columbo - Zapomenutá dáma (1975) (epizoda)

Grace Wheeler Willisová: „Chcete sa k nám pridať? Premietame film.“ Columbo: „Ďakujem veľmi, veľmi pekne. Nie, nemôžem. Je nedeľa a ja som sľúbil svojmu psovi, že ho zoberiem do parku.“ Janet Leigh  dobre vyzerá a je mrštná, ale vek by som jej veru neuhádla! Tento diel ukrýva šťavnatú dávku humoru, okrem klasických Colombovych bonmotov (snaha Colomba vyhnúť sa pravidelnej kontrolnej streľbe a zapojenie psíka do prípadu). Príbeh je v konečnom dôsledku aj dojemný – už jeho názov napovedá pointu.

Příběhy slavných - Občan Karel Kryl (2000) (epizoda)

„A marš mi hrál zvuk děl, co uklidnění skýtá, a zvedá chmýří, které zahubí.“ Básnik s gitarou, ktorá bola väčšia ako on. S poetikou, ktorá nemala dno. Dokumentom o Karlovi Krylovi odpúšťam takmer všetko, lebo vždy pohladia aj moju dušu. Pesničky, ktorých útržky počujeme v pozadí, nikdy nedohrajú celé. Áno, potom mám dôvod, pustiť si ich a potichu si spievať.

Toc Toc (2017)

Stretli ste niekoho, kto niečo podobné robil? Vracal sa do bytu aj trikrát, aby sa uistil, že neuniká plyn a nekvapká vodovod? Pre svoje okolie je takáto porucha neuveriteľne obťažujúca. Film má jednoduchú zápletku, svieže tempo a dobré herecké obsadenie, hoci, niekedy správanie postáv pôsobilo už nútene. Nevadí ani to, že asi uhádnete koniec. Vyzdvihujem, že sranda má svoje hranice – neuráža a snaží sa vzbudiť v divákovi pochopenie. Postavy nie sú vykreslené zosmiešňujúco. Za jedno pozretie tento film stojí a ak máte chuť na ľahší žáner, tento film by vám mohol ulahodiť. P. S. Neopovážte sa hrnčeky na polici v mojej kuchyni otočiť iným smerom, ako uškami doprava!!!

Velký Buster Keaton (2018)

Jeho prezývka bola „Veľká kamenná tvár“. Cybill Shepherd (herečka): „Herectvo je v očiach. Nie tvár. Ukazuje, ako málo stačí niekedy urobiť. Ak chcete niečo predať, nesnažte sa to predať. Stačí byť prirodzený.“ Kto bol Buster Keaton a prečo ho považujeme za jedného zo zakladateľov filmového priemyslu? V čom bolo jeho čaro? Jednou z Keatonových silných stránok bol jeho zmysel pre vývoj postáv. Nepotreboval rozosmievať publikum v každej scéne. Chcel, aby diváci uverili postave, ktorú práve stvárňoval. Hviezda nemého filmu v kombinácii s jeho energiou inšpirovala aj dnešnú generáciu hercov.

Poslední přírodní ráje - Divoké Bissagoské ostrovy (2021) (epizoda)

Ostrovy, o ktorých ste možno ani vy doposiaľ nepočuli. A to je dobre. Lebo sú takéto miesta na Zemi, kam ešte človek nedosiahol, aby tam zaťal svoje pazúry a tak si fauna a flóra žijú svoj život. Sprievodcami sú biológovia, aktivisti a miestni ochrancovia, možno kvôli nim dokument stráca tempo a súvislú niť.

DNA popu: Peter Nagy (2024) (TV film)

Peter Nagy, ako ho poznáme. Uvedomíme si, ako plynie čas... Ukáže nám niektoré zákutia rodného Prešova, pár faktov nám prezradia ľudia, ktorí ho poznali už v čase jeho začiatkov. V pozadí sa ozvú útržky najväčších hitov. Nič svetoborné nám neprezradia, ale vrátia nás do čias, keď sme jeho hity, texty, ale aj vizáž a šatník, obdivovali. Spolu s Robom Grigorovom nám pripadali ako vrchol rebélie.

Co vypráví univerzum - Hledání života na Marsu (2022) (epizoda)

Dokument, ktorý priniesol zaujímavé obrázky z Marsu a veľa, veľa špekulácií. Curiosity objavila niečo, čo signalizuje prítomnosť cyklov mokra a sucha na ranom Marse. A??? Áno súhlasím, niekedy aj malý krok je posun vpred, ale pozeraním na nadšené tváre pracovníkov NASA sa moja nuda z dokumentu nezmiernila.

Clarksonova farma - Série 2 (2023) (série)

Jeremy sa nenechal odradiť a pustil sa do svojho druhého roku farmárčenia. Ovce vymenil za kravy a zoznamuje diváka s množstvom byrokracie, ktorá asi presahuje aj tú našu, domácu. Neverila som vlastným očiam a ušiam. Tejto sérii by som dala podtitul „Pomoc a podpora britským poľnohospodárom po Brexite.“ Výborná reality show, ktorá svojim obsahom neurazí. Potešilo ma, že Jeremy má snahu vytvárať vzťahy v miestnej komunite, v zmysle – pomôž si človeče, lebo nikto iný ti nepomôže. Zisťujem, že dopestovanie lokálnych potravín je takmer nerealizovateľné a vážim si ľudí, ktorí sa o to usilujú.