Reklama

Reklama

Papír bude modrý

(festivalový název)
  • Rumunsko Hîrtia va fi albastrã (více)

Obsahy(1)

Příslušník milice opustí z čistého entuziasmu svou četu a rozhodne se bojovat za věc revoluce. Jeho velitel a zbytek čety se jej vydají jedné zmatené noci z 22. na 23. prosince 1989 hledat.

Tři výjimečné rumunské filmy ze stejného roku se vrací k pádu Ceauseskova režimu. Komedie 12.08 na východ od Bukurešti snímá z revoluce aureolu nedotknutelnosti, dobové drama Jak jsem strávila konec světa má podobně nezatížený přístup k nedávné historii, aniž jí však odjímá tragiku. Snímek Papír bude modrý zvolil metodu dokumentární rekonstrukce jednoho dne v prosinci 1989. Vychází ze skutečné události, kdy během rumunské revoluce dvě policejní jednotky šly chránit vojenskou jednotku a náhodou ji zmasakrovaly. Událost odkazuje k tehdejšímu celonárodnímu zmatku po pádu diktátorského režimu. Film důsledně evokuje atmosféru a emoce tehdejších událostí a drží se hlediska obyčejných lidí. (LFS 2007) (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (9)

Rosomak 

všechny recenze uživatele

Až do minimalismu sahající film, který stojí hlavně na svém provedení, které se snaží podat událost nanejvýš autenticky, civilně a bez zbytečného patosu. A i když sledujeme určité osudy hlavních hrdinů, přesto nemůžeme říct, že by nás s nimi chtěl Muntean více konfrontovat, sbližovat či hledat důvody vzájemné sympatie. Vytváří tak mezi námi a dílem distanci, která je ne vždy docela příjemná... Protože divák potřebuje někomu "fandit". ()

dzira 

všechny recenze uživatele

Rumunská revoluce v roce 1989 v přímém přenosu. Chaos, nikdo neví co se děje a co by měl dělat. Posádka policejního transportéru, v jehož interieru se odehrává většina děje, má spojení s okolními událostmi především prostřednictvím vysílačky. Z ní zaznívá množství protichůdných hlášení a pokynů. Řadoví milicionáři (policajti) se rozhodují co dělat. Minimalistické, přesto naprosto strhující drama. Měl jsem pocit, jako bych zažíval rumunskou revoluci (která byla mnohem méně sametová než ta naše) na vlastní kůži. Marně jsem dumal nad tím, co bych těm nešťastníkům poradil já.... Můj zážitek z filmu umocnilo jeho uvedení na velkém plátně (Letní filmový maraton Vsetín 2008)... ()

Reklama

StaryMech 

všechny recenze uživatele

Film mě nenadchnul, ale zaslouží pochvalu za hodnověrné ztvárnění válečného zmatku. Mírně upravený postřeh jednoho z recenzentů : oné prosincové noci v Bukurešti s tím, jak se hroutila Ceausescova babylónská věž, docházelo i ke zmatení jazyka. Pojmy, kterými je ve filmu postupně označována hlavní postava ("soudruh", "bratr", "voják", "terorista"), jako by rychlou výměnou přicházely o svůj obsah a otázku "KDO je přítel a kdo nepřítel ?" střídá naléhavější : "CO je vlastně přítel a co nepřítel ?" ()

stanyslaw 

všechny recenze uživatele

Film, o kterém vím, že ho určitě uvidím ještě nejméně jednou. Jednak za to stojí. Napoprvé jsem na něj koukal jako na dokument, po těch letech trošku připomněl a trošku korigoval představy o rumunském převratu. Napodruhé si ho už pustím jako hraný film a budu na to koukat jako na hraný film, když už to má tak příznivé recenze, že. A jednak musím, protože ti milicionáři jsou strašně ukecaní a já nestíhal zároveň obraz a moc rychle se měnící anglické titulky. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Pre mňa sklamanie, čakal som od tohto filmu oveľa viac. Navnadí úvodná minúta, no potom nastúpi dosť veľká nuda, kde jednotka hľadá svojho vojaka po Bukurešti. Keďže išlo o obdobie, keď prebiehala rumunská revolúcia, ktorá bola o dosť krvavejšia ako tá naša, čakal som nejaké silné momenty a búrlivú atmosféru. Film je ale veľmi komorný, okrem jednej skupinky ľudí na ulici a jedného nákladného auta s vlečkou plnou ľudí nám nič nenaznačuje, že by prebiehala nejaká revolúcia. Áno, je tu prestrelka medzi vilou a autom a pár výstrelov padne aj pri budove televízie, ale inak sa nič nedeje. Jediné, čo dokáže zaujať, je tak len situácia vojakov, ktorí nevedia, na ktorej strane vlastne sú a ani z vysielačiek sa toho veľa nedozvedia. Zvyknutý na to, že rumunské filmy sa neboja použiť aj surovejšie prostriedky a že vedia presvedčivo naservírovať naozaj silné emocionálne momenty, tu sa mi nič z toho nedostalo. Jediný silný moment si vystrieľali v úvode a potom už nič iné neprišlo. Ak by ten moment bol na konci, možno by to bolo silnejšie a neočakávanejšie, ale na začiatku divák netušil, čo sa deje, takže to veľký efekt nemalo. Neskorší Munteanov film Marti, dupa craciun ma zaujal viac. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

  • Film byl mj. nominován na Zlatého leoparda na MFF Locarno 2006. (POMO)

Reklama

Reklama