Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Košice 1945. Setkání armádního generála Ludvíka Svobody s prezidentem československé republiky Eduardem Benešem. Jsou mu vytýkány obrovské ztráty v karpatsko-dukelské operaci. V jeho vzpomínkách ožívají události od začátku až do konce této krvavé a náročné operace, při níž byli obrovské ztráty na všech stranách, jejímž výsledkem byl vstup a začátek osvobozování naší republiky. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

Big Bear odpad!

všechny recenze uživatele

Peklo má mnoho podob a i když už jsem si myslel, že jsem z normalizačních šmakulád okusil téměř vše, tohle zase překonalo lecos... Tak strašnou propagandistickou sračku aby jeden v poledne hledal s lucernou! Tohle má hned dva díly a je to o tom jak se náš armádní sbor z východu probojovává k našim hranicícm a Dukle. Že to tam nebyl med, to všichni kdo o tom něco četli víme. Ale to co z toho udělal filmařský štáb pod taktovkou komančů a ruSSáckých poradců, to by jeden zvracel. ruSSáci jsou tu ukazováni samozřejmě jako naši bratři, bojové scény se střídají s náhledy do jednotlivých štábů, odkud jsou vydávány rozkazy. Chudík si zde střihl Ludvíka Svobodu, kterého po válce naši komančové i přes jeho zásluhy úplně odstavili a k moci jej dostali zas až Rusáci se kterými bojoval na frontě. Hrdinů z našeho východního pluku si nesmírně vážím už jen proto, že mnoho z nich Svoboda posbíral z ruSSáckých gulagů. Ne každý po okupaci republiky utíkal přes Francii do Anglie. Některé to z rozličných důvodů táhlo na východ. Idealizovaná představa o komunistech, bolševickém ruSSku, panslavismus... nesoudím.  Ti, kteří se dostali do SSSR pak mnohdy nestačili po setkání s ruSSy valit oči. Byli prohlášeni za špiony a v lepším případě následoval  rychlý soud a 10 let v gulagu na východě. Nic nepomohlo, že dotyčný přišel pomoci bojovat s Hitlerem. Tak paranoidní bylo tehdy ruSSko generalisima Stalina! Byli i tací, kteří zmizeli. To se v ruSSku stane celkem snadno a už o vás nikdo nikdy neuslyší... Jste zmizelí, jak se praví v Pulp Fiction.  Jenže nehodnotíme naše hrdiny, hodnotíme film! Bojové scény ve filmu jsou spíše srandovní, nelze jim však upřít masovost. V tankových bitvách při čelních střetech téčka dostávají německé tanky přímým zásahem do motoru (tedy za věží). Náboj buď tedy penetroval tank skrz naskrz, nebo netuším jak věž obletěl... :-). Za pozornost stojí co lehká a nákladní vozidla ruSSové používají. Jeepy, náklaďáky GMC, vše USA produkce dodaná v rámci Lend and Lease... Strašný film. ODPAD ()

brasek 

všechny recenze uživatele

Udalosti z našej histórie sa stali predmetom normalizačnej kinematografie. Ak si odmyslíme, že súdruhovia sú tí dobrí a ochotní bojovať za každú cenu a tí v Londýne majú problém so všetkým, ak zabudneme že generál Svoboda ešte nebol súdruh, ak zabudneme že bojové scény sú poslabšie a občas nelogické a žiadny z mužov netrpí traumatickým šokom zo zranenia, tak je to sledovateľné aspoň z historického hľadiska. ()

Reklama

Peabody odpad!

všechny recenze uživatele

No už jsem viděl hodně filmů z této doby, ale tohle je strašně špatná agitka, herecky nula, bojovky hodně šetrné a patos horší než u Pádu Berlína, skoro jako podobnou tematikou se zabývající taky slovenský OPd Tatier po Azovkés more :-). . Navíc scénář musel posát nějaký slabý lektor marxismu leninismu, okresního formátu, jde pod po bodu aby ukázal jak Londýn škodil české jednotce, jak Sověti i naši důsledně dbají o zdraví a životy vojáků atd atd, jak celá operace byla nezbytná, jak armáda slovenského štátu musela být odzbrojována, aby se nevrhla Rudé armádě v náručí a nepobila přitom fašisty atd atd. Hrozné. Jedině jsem znejistěl na samotném začátku, když generál Svoboda říká tušém Benešovi, kolik lidí ztratil k koncentračních táborech, tak jestli myslel ty, ze který mu do jednotky přišla část lidí ze Sibiře. ()

drankeryth 

všechny recenze uživatele

Ladislav Chudik ako general Svoboda, zahral to presvedcivo, ved je to pan herec. Vo filme ospevuju obcas komunizmus a tiez Sovietsky Zvaz, co len poukazuje, ze v tej dobe, ked vznikol tento film, to bolo samozrejme. Dnes to uz vyznie komicky. Dej filmu sa zaobera o dosiahnutie hranic do Ceskoslovenska a to konkretne o Dukliansky priesmyk. Co sa tyka samotnych bojov, tak to zas nebolo na super urovni ako by som chcel vidiet. Vyzeralo to tak bez stavy, ako odstaveny pomaranc:) Bojov tam bolo celkom dost, ale boli nejake nudne, aj ked tam dost ukazovali tanky aj z jednej aj z druhej strany. Aj umieranie vojakov bolo nepresvedcive a v niektorych situaciach aj komicke. Ani zabery kamery neboli moc ukazane, co sa deje na bojisku. Vzdy to boli take nezaujimave sceny, kde ani poriadne neukazovali ako proti sebe bojuju dve znepriatelene strany. Raz ukazali Nemcov ako bojuju proti Cechoslovakom a druhyraz zas opacne, ale skoro nikdy obidve strany naraz v jednom zabere. A ked uz to ukazali, tak len nejako odflaknuto, co mi dost vadilo. Vsetky tankove suboje boli ako na vlas podobne a vzdy vybuchovali na rovnakom mieste. Skoda, ze reziser nepouzil do filmu viac samostatnych bojov s par vojakmi, ako bol ten nemecky bunker na cs-pl hranici, aj ked toto dobijanie bunkru nebolo vobec narocne. Videl som aj lepsie filmy z domacej produkcie ako je tento. Je to celkom slusny pokus o prevedenie filmu do druhej svetovej vojny. ()

arcticsky odpad!

všechny recenze uživatele

No jo - začátek "padesátek" a pak 70 léta. Nejhorší období našeho filmu. Těch natočených hovadin! Zde ani nelze udělit jeden ušmudlaný bodík za některé oblíbené herce a defilující techniku. Protože jak tam někdo otevře hubu, tak mele takové ahistorické a zfalšované voloviny až je z toho jednomu blbě. ()

Zajímavosti (3)

  • Časti Duklianskeho priesmyku boli natáčané na delostreleckej streľnici na Záhorí. (andykovac)
  • Film bol nakrútený v spolupráci s jednotkami východného vojenského okruhu ČSĽA. (Autogram)

Reklama

Reklama