Carter Nix (John Lithgow) je uznávaný psycholog, milující manžel a oddaný otec, který se rozhodne věnovat rok výchově své dcery. Carterova žena jenny (Lolita Davidovich) je samozřejmě nadšená tím, že její pozorný manžel bude doma. Když se ale Carter začne k jejich dceři podivně chovat, Jenny je znepokojená. Situace se začne komplikovat ve chvíli, kdy se znovu objeví Jennyina stará láska (Steven Bauer). Nikdo ale nepředvídá vývoj rozdvojení Carterovy osobnosti, ani to, že se budou opakovat ďábelské experimenty jeho choromyslného otce. (oficiální text distributora)

Ruut

Dejte velice dobrému režiserovi natočit hororově laděný film a můžou nastat jen dvě možnosti. Buď natočí něco geniálního a atmosférického nebo pseudointelektuálskou ptákovinu. Podle mého hodnocení je zcela jasné co si o Kainově výchově myslím já. Naprostá nelogická patlanina. Ve filmu je celkem dost zdařilých scén. Bohužel vždy po nich nebo někdy dokonce během nich přijde něco opravdu hovadského co by nikdo nikdy nehádal že může nastat. Ach jo. Fanoušci Lynchových filmů budou pravděpodobně z tohoto díla jako u vytržení. Já jej znechuceně odhazuji dál se slovy: Již nikdy více! ()

Campbell

Když opominu to že film točil De Palma která má na kontě plno vynikajících filmů tak se jedná o nadprůměrný thriller, ale on to natočil Palma takže jsem byl ve výsledku docela zklamaný. Film je to dobrý ale zdálo se mi že Kain je až moc přechytralej a plno scén mi přišlo strašně náhodných. Nicméně Lithgow je a byl naprosto parádní charismatickej herec. Opět mi dokázal že hraje naprosto dokonale. ()

Chrustyn

Brian De Palma a další thriller jako od Hitchcocka, tentokrát na téma schizofrenie. Slušný ale trochu pomalý thriller, který zachraňuje hlavně John Lithgow a tradiční De Palmovi dlouhé a extrémně zpomalené záběry. ()

Visáč

De Palma opäť vykráda hitchcockovské motívy, ale... má to miestami televízny look, Lithgow nie je materiál na hlavnú postavu a okopírovaná scéna z Psycha v močiari je vyslovene trápna (dokonca aj na De Palmu). Príbeh o x-krát rozpoltenej osobnosti = pitomosť prvej kategórie. Ale i tak je to ešte celkom slušná zábava. ()

jojinecko

Ďalšia etuda z De Palmovského cyklu: "Poďme sa hrať na Hitcha". Mne to prišlo predvídateľné, samoúčelné a John Lithgow patrí dlhodobo pre mňa do kategórie "neherec". Tých pár vychytávkových scén a obrázkov to nezachráni. Nenudil som sa, ale...stačí to? ()

Genero

De Palmovy filmy mi z valné většiny připadají rozkecané a nudné až k neuvěření. Ale při exkurzi do chorého mozku toho hnědovlasého pána s příčeskem mi opravdu zatrnulo. Došlo mi, že schizofrenie je prevít a naléhání paní doktorky v Centru krizové intervence nebyl jen zvrácený pokus o žert. A já jsem si bláhově myslel, že ta žhnoucí koňská lebka, co se mi vznáší nad hlavou a v noci na mě křičí „Zabij tu kurvu!“, je kámoš. ()

MrCreosote

V Kainově výchově je všechno vystupňované ad absurdum: John Lithgow zároveň v roli padoucha i dobráka nebo vyprávění schizofreničtější než osobnost hlavního hrdiny - skákání do různých realit a z toho vyplývající nemožnost určit pravdivé informace. Ale u filmů od De Palmy je nutné přijmout obrovskou míru nadsázky, protože tenhle tvůrce se zkrátka nebere vážně a rád baví a zároveň znejisťuje diváky. Ať už pomocí dlouhých kamerových jízd nebo norského přízvuku jednoho z hrdinů. ()

Maq

Cítil jsem se asi takto: Sešlý, podnapilý a ne moc čistý chlap si v autobuse přisedne vedle mě a vypráví mi nekonečně podrobně obsah paperbackové detektivky. Prokládá to vědeckými poznatky, o kterých četl v populárních časopisech a tváří se u toho děsně inteligentně. Trapná situace. Myslí to vážně? Ne, to není možné, určitě to má být vtip. Ale blbej, děsně blbej. ()

Damiel

Brian De Palma natočil thriller, který má poměrně slušný spád a některé lekačky s vámi pěkně trhnou, na druhou stranu ale nečekejte, že budete žít v tísnivém strachu od začátku do konce. Nejlepší ingrediencí Kainovy výchovy je výkon Johna Lihtgowa, který dokázal perfektně ztvárnit (mimicky i hlasově) pět zcela různých charakterů. Úsměv a pohled jeho Kaina je opravdu geniálně psychopatický a bezesporu je tím nejděsivějším na celém snímku. ()

BoredSeal

Raising Cain už je bohužel slabší DePalmova záležitost. Působí spíš jako béčko oproti jeho velkolepým starším dílům, nenápadité vizuály, režisérovy úchylky (dlouhý záběr bez střihu, hrátky s identitou) jsou sice zastoupeny, ale tentokrát moc neuchvátí a kdyby nehrál hlavní roli specialista na úchyly John Lithgow, dal bych s klidem dvě hvězdy. Lidem dychtivým po lepších porcích doporučuju starší DePalmovy thrillery, ze kterých talent crčí proudy narozdíl od tohohle cvičení. ()

Martin741

Symapticka haluzoina zalezitost od rezisera Briana De Palmu /Zjizvena Tvar, Neuplatni/. Tempo spociatku zaujme, ale potom nastupuje dost velka nuda. Dialogy sklzavaju casto do priemeru, akurat je to kvalitne natocene : 60 % ()

cariada

V tomhle jsem se docela dost ztrácel, sice se dočkáme smyslupného vysvětlení, stejně to nic nemění na tom, že těch osobností a pohledů na určití problém je tam až moc a vše se to divně prolíná, že v tom máte zmatek. Určitě bych to zjednodušil. A udělal z toho větší psycho. ()

charge

Pozor schizofrenik vraždí, dost omšelý, hned od úvodu je jasný o co se bude jednat a kam film bude směřovat, takže už potom nemá v podstatě čím překvapit, nuda se tudíž dostaví celkem rychle, příběh se navíc ničím nevymyká a o nulový atmosféře ani nemluvě, jakoby ani neměl základ, na kterým by stavěl a do toho se tam ještě motá cáklej fotr experimentáror. 15% ()

hans500

Zatím za 3*, asi to bude chtít ještě jedno zhlédnutí. Jinak ale výkon Johna Lithgowa si zaslouží velkou pochvalu. ()

neoBlast

Já se ptám proč ne? Mistr Martin Scorsese si vzal na paškál Hitchcocka o rok dříve v remaku Mysu hrůzy, prošlo mu to a všichni hlasitě tleskali. Brian De Palma trochu více rozvíjí téma Psycha (které jsem shodou okolností viděl znovu těsně před Kainem) po stránce příběhové do brakových (žánrových?) vod. Ale hlavně De Palma režisér je stále vidět pod tím vším. Jo a Johne Lithgowe, velká gratulace jsi jeden z nejhodnotnějších bláznů filmového plátna. Doufám, že jsi s tím spokojený. 80 % ()