Hannibal: Nepřítel Říma

(TV film)
  • Česko Hannibal: Postrach Říma (více)

Zrozen k pomstě. Předurčen k vítězství. Muž, jenž se stal legendou. Britský film o jednom z největších válečníků všech dob. Je třetí století před naším letopočtem a Řím je nejmocnější velmocí starověkého světa. Každým dalším vítězstvím se zvětšuje jeho impérium, roste jeho moc. Je přesvědčen o své neporazitelnosti. O tom, že se mu nikdo nedokáže postavit do cesty. Ale v dalekém Kartágu, poraženém a poníženém, již vyrůstá chlapec, který se má stát jeho nejobávanějším nepřítelem. Chlapec, který se ve věku pouhých deseti let zavázal svému otci slavnou přísahou, že až dozraje v síle, vystoupí jako nepřítel proti Římu. Hannibal Barca, syn udatného Hamilkara, jenž se v čele svých vojsk marně snažil vzdorovat nadvládě Říma. A Hannibal svou přísahu dodržel. Dokázal to, co se jeho otci nepodařilo: dostat Řím na kolena.
Dokudrama britské BBC přibližuje divákovi život muže, který se plným právem řadí mezi největší vojevůdce všech dob, jakými byli Alexandr Veliký, Julius Caesar, Napoleon či Čingischán. Muže, jehož někteří považují za vůbec největšího vojenského stratéga, jaký kdy žil, a jehož taktika dodnes dokáže inspirovat armádní velitele. (Generál Norman Schwarzkopf ji například okopíroval v první Válce v Zálivu v roce 1990). Britským filmařům, vycházejícím jak z historických dokumentů, tak z nejnovějších vědeckých výzkumů a objevů, se podařilo nejen plnokrevně vykreslit postavu velkého válečníka se všemi jeho charakterovými rysy i pochybnostmi, ale i dobu, v níž žil a události, předurčující budoucí běh a vývoj světa. (Česká televize)

maverick10

Tyhle dokumentarne poucne filmy BBC, maji za cil predevsim jedno - vzdelat a poucit divaka. Tento cil myslim snimek splnuje. Ovsem je to na ukor filmovemu zpracovani, vyprave, scenari no proste vetsine filmarskeho KNOW HOW. ()

tomtomtoma

Velice příjemný a kvalitní hraný historický dokument. S pomocí tohoto i podobných filmů jistě dochází k většímu popularizování vědy historické. Poklonit se musím výpravné části, která je více než působivá. Herecké výkony jsou na dobré úrovni. Potřeba je zmínit především Hannibala (Alexander Siddig), Fabia Maxima (Ben Cross) a Scipia (Shaun Dingwall). Díky svému zpracování přináší velkolepý dojem, kterému se snadno promíjí i nějaké ty chybičky. Po historické stránce je to příjemné pohlazení, které předčí běžně nudné skutečnosti knih. Přináší pestrost, inspiraci, obdiv a zájem. A touhu po dobrodružství, po romantickém putování a překonávání překážek. A to i na hřbetu velkého a vzteklého válečného tlustokožce. ()

sir-dave

Hezký názor Vavča, pod který se částečně podepisuji. Jinak se dá souhlasit s většinou lidí, Hannibal by si zasloužil daleko velkolepější zpracování, klidně i jako desetidílná mini série pojata stejně dokumentárně. Mám pocit, že něco plánuje Vin Diesel, jenomže tam nejspíše nepůjde o valnou historickou hodnotu. Tady to BBC pojalo vcelku dobře, ale 90 minut je fakt málo, i na dokument. Celkově to je na půli cesty. Z hrané části to stojí na Siddigovi, bitvy a výprava v rámci možností na TV ucházející. Z hlediska dokumentárního toho spousty chybí, mohli se více věnovat zbraním, taktice, aj. Určitě lepší průměr. Věřím spíše ještě v něco velkolepějšího. ()

lykan9

Nejsem zrovna typ, co se dívá na historické dokumenty a tento film mě utvrdil v tom, že s tím ani nezačnu. Ne, že by to bylo vyloženě špatné, ale už jsem asi až moc rozmazlený áčkovými celovečeráky. ()

laepus

Hodně povedené dokudrama z dílny BBC - a může být i jiné než povedené? Velice historicky věrné, zároveň to není nudné, ale drsné a skvěle zahrané - žádné mluvící hlavy, ale akce, boj, intriky, politika, válka... Siddig je skvělý, kdysi se mi líbil v jednom díle Poirota a i tady to drží, když mu skvěle sekunduje zejména Ben Cross jako Fabius. Do hodin dějepisu naprosto vynikající záležitost, jak zajímavým a přitažlivým způsobem ukázata jednoho z největších vojevůdců všech dob. ()

IvcaSammet

K tomuto dokumentu jsem se dostala díky dějepisu na základce ... Normálně by mě snad ani nenapadlo se na takový dokument dívat, protože mě z historie zajímá převážně druhá světová válka ... Jak už to u děcek na základce bývá, neměla jsem moc v plánu se na film dívat ... Nakonec mě ale příběh Hannibala zaujal a já sem se do filmu zadívala ... Když zazvonilo, nechtěla jsem se hnout z místa. Už v tak "nízkém" věku mě film úplně pohltil. Okamžitě jsem po škole spěchala do novinového stánku, abych si DVD mohla koupit a ještě ten den se na něj dodívat. Alexander Siddig svou roli zahrál tak skvěle, že jsem se o Hannibala začala intenzivněji zajímat. Nádherně zpracovaný dokument, na který se opravdu ráda dívám. ()

Matli

Opět výborný dokument od BBC a vůbec nevadila stopáž 90 minut. Bitvy sice nebyly na takové úrovni jako má třeba dokument Attila, ale to odhodlání a strategie Hannibala je masakr. Už aby dal dohromady ten svůj velkolepý projekt Vin Diesel. Putování Hannibala a války kolem toho, to bude bomba. 82% ()

drankeryth

Z hladiska dokumentarneho filmu to bolo na slusnej urovni, ale keby som to mal brat ako samostatny film, tak to nebolo bohvieco, ale skor ubohe, ako dobre. ()

Petey

Nejvíc se mi líbil přívětivý hlas vypravěče, bez kterého by film rozhodně nemohl fungovat. Jinak z historie . . .Je až neuvěřitelné co Hannibal se svými muži dokázal. Bohužel se však našel nepřítel který dokonale vystihl jeho taktiku a použil ji proti Hannibalovi. Mocný válečník tak nakonec páchá sebevraždu a jeho životopis je Římskými vojáky spálen.... ()

Colour

Hannibal - Rome's Worst Nightmare je ťažko hodnotiteľný polodokument. Natočený je skutočne pútavo - kombinácia typického historického filmu, kde sú bitky a intrigy, ktoré sú chvíľami prerušené a skomentované rozprávačom. No najväčším problémom, ktorý mi pílil oči, boli bitky - to bolo niečo strašné! Na oboch stranách sa zhromaždilo vojsko, pustilo sa do boja a o dve rady ďalej na seba namágané vojsko mávalo mečom do výšky. Proste a jednoducho bitky boli najhoršie. Zvládnutý na jedničku bol však dej - presne sa držal histórie. Herci boli uveriteľní, kostýmy boli dobré, scenár ok. Nebyť tých hrozných bitiek... 70% "Hannibal, ty dokážeš víťaziť, ale nedokážeš víťazstvo využiť." ()

Giacomo

Tak tohle je políček všem co se alespoň z části zajímají o historii válečnictví. 89 minut je dost, aby se alespoň částečně vyjádřil génius tohoto výjmečného vojevůdce. Kromě toho, že Hannibal přešel Alpy, v té době nemyslitelné, že pochytil zkušenosti ve stavebnictví, vyhrál "nějaké" bitvy na Apenině a projel rozhodující bitvu u Zamy se divák tristně zjednodušenou formou dovídá něco o Hannibalovi a jeho době. Vysvětlení geniálně vybojovaných bitev, Trebia, Trasiménské jezero či Kann přenechal režisér na fantazii diváka, případně je ještě zprznil. Tento ukrutný scénař mohla zachránit alespoň slušná výparava, která patrně také nebyla pílířem tohoto filmodokumentu. Dvě hvězdičky dávám jen za to, že jsem se vydržel dívat až do konce. ()

Blazkowicz

Jiný film o Hannibalovi snad neexistuje, takže kdo chce filmové zpracování, tak nemá jinou možnost. Na televizní film/dokument to není špatné, no třeba výzbroj vojáků je fakt tragická. Všichni tam vypadají jak šupáci. Bitvy spíš teoretické, moc akčních záběrů tam není. Ale tak hlavně, že žádné zvířátka nebyly zraněné během natáčení. 3-* ()

S120

Další z kategorie hraných dokumentů, tentokráte o legendárním Kartáginci, který se vydal zničit Řím. Nejsem velkým příznivcem tohoto stylu dokumentů, ale musím uznat, že tento je natočen docela poutavě a věrohodně. Vzhledem ke své délce má navíc i dost času zaměřit se na různé další aspekty Hannibalova života. ()

VlaP

Dokument BBC rozprávajúci životný príbeh najslávnejšieho nepriateľa Ríma. Začnína v detstve Hannibala pokračuje cez jeho prvé vojnové úspechy a víťazstvá. Až po jeho porážku a smrť. Sledovanie dokumentu je celkom zaujímavé a udrží záujem diváka, aj keď občas sú aj nezaujímavé miesta. Film sa nezaoberá len suchým datovaním, či konštatovaním faktov, ale snaží sa pochopiť osobnosľ samotného Hannibala a čiastočne aj jeho nepriateľov. Zatiaľ je to to najlepšie čo bolo o Hannibalovi nakrútené a napriek nedostatkom mňa dokument zaujal a dopozeral som ho až do konca. ()