Reklama

Reklama

Dva mrazíci

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka
Československo, 1954, 12 min

Režie:

Jiří Trnka

Scénář:

Jiří Trnka

Kamera:

Ludvík Hájek

Hudba:

Ilja Hurník

Hrají:

Vlasta Burian (vypravěč), Jan Werich (vypravěč)
(další profese)

Žili byli dva mrazíci, jeden byl ustrašený a malinko natvrdlý, druhý domýšlivý a trošku zlomyslný. Ten navrhne, aby se lidem pomstili a malinko je pozlobili. Když kolem jedou dva vozy, rozdělí si je – ten ustrašený si vezme bohatého sedláka v teplém kožichu, ten nafoukaný štíhlého a chudého chalupníka. Myslí si, že si s ním lehce poradí, ale chalupník neustále pracuje, zimy se nebojí, a nakonec dostane mrazík nabančeno… Pohádka je skvostem naší loutkové animované tvorby a je už od svého vzniku oblíbená. Postavičky mrazíků namluvili Vlasta Burian (je to jeho jediný dabing v kariéře) v roli skromného mrazíka a Jan Werich v roli toho nafoukaného. Scénář, výtvarnou složku a režii měl Jiří Trnka. (Česká televize)

(více)

Recenze (77)

Radko 

všechny recenze uživatele

Ako Mrázik sovietsky, tak Dvaja mrázikovia československí sú kultové rozprávky. V jednom aj druhom prípade ide však skôr o priemerné záležitosti. Ruský Mrázik zaujal pár ikonickými scénami (drvenie orechov, chalupa na stračej nôžke, "Je ti zima dievčatko?"), animovaní duchovia ľadu a mrazu prehovárajú hlasmi dvoch českých hereckých modiel: Wericha a Buriana. Režijnú taktovku navyše drží Trnka, ikona animácie. Výsledkom je jednoduchá bájka s poučením: ak štípe mráz, netreba hlivieť zabalený do kožuchu, treba sa aj hýbať. Alebo aj iné: Bohatí, tuční a leniví podľahnú chorobe oveľa ľahšie ako pracovitý a aktívny pospolitý ľud! Spojenie bábkového a animovaného filmu je možno prevratné, no divácky prinieslo skôr smútok, že toho bábkového zimného sveta s drevorubačom, sedliakom a vtáčikmi nebolo viac. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Ve své době museli být Dva mrazíci trhák. Dneska už to tak slavné není, přesto Trnkova geniální animace působí i v dnešní době. Mrazíci jsou roztomilí, vypadají jak duchové, ten Burianův připomíná i sněhuláka s tou mrkví místo nosu. Nejvíce se mi ovšem z postaviček líbil ten chalupník v kožichu, jak sekal dřevo. Burian s Werichem se také zaskvěli svým dabingem. [2047. hodnocení, 72. komentář, 91%] ()

Reklama

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Trnka-Werich-Burian. To by jako komentář skoro stačilo. Perfektní řemeslo od Mistra animace. Je to tak trochu (trochu hodně) oslava práce a pracujícího komunistického lidu, poplatná době, ale chytře udělaná a situačně zábavná. Mrazíci jsou škodolibí duchové, co nemají rádi, když lidé nadávají na zimu, tak je musí ztrestat.  Oboustranný zápal plic na ně! Ideálně všechny. Ten sedlák totiž nevypadá, že by si stěžoval a že by mu byla zima :). Proč trestat ty co nadávají na zimu Mrazíků? To by se ještě dalo pochopit. Ale proč trestal tvrdě pracujícího sedláka, kterému je takové teplo, že se obešel i bez bundy? A pointa? Triviální. Pracuj, hýbej se a nebude ti zima. Víme všichni. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Dva mrazíci je zábavnou satirickou hříčkou podle východoslovanské lidové pohádky (stále si vybavuji jednu z knižních podob). Splnilo to politické potřeby doby, byť jde svým způsobem o spravedlnost v širším měřítku toho slova. Jiří Trnka zkombinoval loutky s ploškovou animací a dodal dílku svůj osobitý výtvarný rukopis. A svou stálou slávu si krátký film udržuje díky mluvenému slovu Jana Wericha s Vlastou Burianem. Je to rozverně humorné, což vždy vybudí úsměv ve tváři ()

Morloth 

všechny recenze uživatele

Předně nevím, proč je tu fotka ze Soli nad zlato, ale dobrá. Naprosto originální snímek kombinující loutky dřevěné i papírové. Tím Trnka dokázal přijít opět s něčím novým (přiznám se není to z mé hlavy). Papírové loutky jsou jako živé, mluví, dělají grimasy, dřevěné pro změnu v klidu trpí a mluvit vlastně ani nemusí. Werich a Burian film posunují ještě o třídu výš! ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Motiv mrazíků a pokusu zmrazit dva různé lidi, stejně jako výsledek, se objevuje i v pohádce "Mráz a Mrazivec" ve výboru baltských pohádek "Diamantová sekera" od Jaroslava Tichého. Vzhledem k tomu, že knížka poprvé vyšla v roce 1953, je velmi pravděpodobné, že se jí Trnka inspiroval. (marmota-b)

Reklama

Reklama