Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Chuťovka. Britové věděli jak na to. Trochu odtažitější přístup k postavám je tu dosyta vynahrazen cynizmem a krásně vykreslenou atmosférou hnusné, pískem nasáklé krajiny, ve které se děj odehrává. V podstatě každý, možná až na Michaela Caina, je tu sebestředná svině, co něco dělá jen když musí. Cesta na místo "akce" je pomalá, plná vyměňování pneumatik a nudy. Závěr, který by dnes ve filmech Michaela Baye mohl být bombastickým finále, je podán úsporně a realisticky. Brilantní konec mě donutil se suše usmát a jít na pět. ()

Quint 

všechny recenze uživatele

Netradičně antiheroický válečný akčňák o disfunkčním týmu vojáků, složených ze zákeřných psychopatů, kteří se nikdy nenaučí táhnout za jeden provaz. Špinavá hra otevřeně kašle na žánrové konvence, je příjemně nepředvídatelná a cynická až na kost. Nebojí se dlouhých bezeslovných scén a dokáže bravurně budovat napětí i ve zdánlivě rutinních chvílích. Tucet špinavců na britský způsob. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jsou filmy, po jejichž zhlédnutí pochopíte, že musíte urychleně změnit hodnocení řady filmů příslušného žánru, protože jste nuceni poměřovat jejich kvalitu právě zhlédnutým kouskem. A stejně tak je to u Špinavé hry, protože ta předčí na podobném námětu postavený mnohem slavnější a lépe hodnocený válečný film Tucet špinavců, nemluvě o jeho četných napodobeninách, nikoliv jen o příslovečný chloupek, ale o pěkných pár koňských délek. Je mnohem realističtější, promyšlenější, cyničtější a stále překvapující. A taky hodně nekorektní, s pořádným šlehnutím do vlastních řad. Mít takovéhle zmetky ve vlastní jednotce, to už pak ani nepotřebujete nepřítele. A ještě nebezpečnější než německé zbraně jsou výkyvy počasí a rozmary vlastního vedení. Pátá hvězdička unikla jen o malý kousek, v podstatě je tam jediný logický zkrat, kdy bych očekával v krizové situaci spíš vyhnutí se odpovědnosti a následnou kapitulaci než boj na ostří nože. Přesto je to snímek, který potěší a potvrzuje mnou odpozorovaný paradox, že slavné válečné snímky mnohdy nestojí za nic a naproti tomu téměř neznámé kousky, které má v oblibě jen hrstka fajnšmekrů, patří k nedoceňovaným perlám. Michael Caine potvrzuje, že patří k těm hvězdám filmového plátna, které si své postavení tvrdě odpracovaly a umí hrát na jedničku. Celkový dojem: 85 %. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tu hrajú špinavú hru všetci. A ak chcete prežiť, tak sa musíte učiť. Či vám to k niečomu bude, je druhá vec. Netradičná vojnová dráma, road movie africkou púšťou. Do väčšieho mesta sa nedostaneme, skoro po celý čas sledujeme iba ťahanice v púšti. A má to svoje nesporné čaro. Film tak miesi vojnové zverstvá s príťažlivým dobrodružstvom, nakoniec sa však prikláňa k svojej podstate, vojne. Bohužiaľ sa tu trochu prejavuje monotónnosť a tie dve hodiny sú občas trochu nuda. Ale vážne iba trochu. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Protiválečné poselství je silné zvláště ke konci. Vzhledem k nemnožství akcí a přestřelkám spíše slovním se vám s klidem může stát, že se na kusu pouště prospíte, aniž byste o mnoho přišli. Velmi slušný dabing z původní VHS (Pavel Rímský, Alexej Pyško, Jan Přeučil), pozor na jeho druhou verzi ze studia Bär pro MGM v roce 2010, které se doporučuji vyhnout obloukem o poloměru Sahary. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)
  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)

Reklama

Reklama