Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

mortak 

všechny recenze uživatele

Další ze drsných špinavých rolí mladého Michaela Caineho. Ty filmy mají své kouzlo, jsou inteligentně cynické, až nihilistické, ale často trpí fádní režií, malým rozpočtem, a nedopracovaným scénářem. Prostě Carter se nedá chytat každý den. Play Dirty patří k lepšímu průměru, ale nemá ani dostatečně vycizelovaný scénář, ani dostatečně dynamickou režii, na to, aby se dostal do áčkových vod. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Krásný, krásný, snad ten nejkrásnější možný válečný film. Film z těch, které byli schopni natočit jenom Briti, a to ještě velmi, velmi dávno. Brutální, cynický, ironický, vtipný válečný film, kde se nevyskytují kladné postavy obvyklého ražení. To, co člověku může vadit na Tuctu špinavců - jistý happyend a kladné postavy, - se nekoná. Konec Špinavé hry je skutečně neskutečně krásný - zvlášť pro ty, kdo milují "špatné" konce. Zvláštní jednotka, která střílí především saniťáky a znásilňuje sestřičky. Michael Caine sem trochu nezapadá, ale tomu, že bude semlet, se zabránit nedá. Z formálního hlediska je André De Toth spíš béčkař - nicméně je to béčkař geniální. ()

Reklama

Jossie 

všechny recenze uživatele

U tohoto výborného válečňáku mě překvapil humor, ale nakonec od britů je možné čekat ho vždycky. Viděla jsem ten film vlastně nadvakrát a poprvé bez začátku a to jsem stála na straně Michaela Caina a toho hlavního padoucha bych nejraději zastřelila. jenže pak jsem to viděla pěkně celé a zjistila sem, že pravda je možná někde úplně jinde. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jsou filmy, po jejichž zhlédnutí pochopíte, že musíte urychleně změnit hodnocení řady filmů příslušného žánru, protože jste nuceni poměřovat jejich kvalitu právě zhlédnutým kouskem. A stejně tak je to u Špinavé hry, protože ta předčí na podobném námětu postavený mnohem slavnější a lépe hodnocený válečný film Tucet špinavců, nemluvě o jeho četných napodobeninách, nikoliv jen o příslovečný chloupek, ale o pěkných pár koňských délek. Je mnohem realističtější, promyšlenější, cyničtější a stále překvapující. A taky hodně nekorektní, s pořádným šlehnutím do vlastních řad. Mít takovéhle zmetky ve vlastní jednotce, to už pak ani nepotřebujete nepřítele. A ještě nebezpečnější než německé zbraně jsou výkyvy počasí a rozmary vlastního vedení. Pátá hvězdička unikla jen o malý kousek, v podstatě je tam jediný logický zkrat, kdy bych očekával v krizové situaci spíš vyhnutí se odpovědnosti a následnou kapitulaci než boj na ostří nože. Přesto je to snímek, který potěší a potvrzuje mnou odpozorovaný paradox, že slavné válečné snímky mnohdy nestojí za nic a naproti tomu téměř neznámé kousky, které má v oblibě jen hrstka fajnšmekrů, patří k nedoceňovaným perlám. Michael Caine potvrzuje, že patří k těm hvězdám filmového plátna, které si své postavení tvrdě odpracovaly a umí hrát na jedničku. Celkový dojem: 85 %. ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Méně známý britský válečný film o skupině průzkumníků, kteří mají za úkol zničit německý sklad paliva. I když není tak profláklý, jako známější válečné filmy, rozhodně se může zařadit mezi ně. Proč? Protože na tehdejší dobu je až překvapivě realistický, válečná technika zhruba odpovídá, hlavní hrdinové mají mozky a myslí a hlavně němečtí vojáci nejsou jen pobíhajícími panáky, kteří střílí nazdař bůh, ale jsou chytří. Michael Caine a Nigel Davenport, i když mají rozdílné povahy, jsou jak sehraná dvojka. Prostě pěkně se na toto dívá, na konci pak jen zakroutíte hlavou, jaká že to válka je svině. Tak, jak v dnešní době máme válečné megafilmy typu vojín Ryan nebo Bratrstvo neohrožených, tenkrát právě tento snímek mohl patřit do těch nejlepších. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Rolu kapitána Leecha mal najprv hrať Richard Harris a sám Nigel Davenport sa mal objaviť iba vo vedľajšej roli. K zmene plánov došlo potom, čo vedenie Harrisa kvôli neprístojnostiam prepustilo. (marlon)
  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)
  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)

Reklama

Reklama