Malý televizní příběh na motivy Karla Čapka o tom, co vše se odehrává v zákulisí než hra spatří světlo světa a přijde premiéra… Zveme Vás ke sledování malé televizní hříčky, která vznikla na motivy jednoho z fejetonů Karla Čapka. Podnětem k napsání byly pravděpodobně subjektivní pocity mladého autora, jehož prvotina se dostává na divadelní prkna. Pojďme společně nahlédnout do zákulisí zajímavé profese, kterou autor sám dobře znal, a prožít nelehký tvůrčí proces, kdy dílo vzniká postupně ve zdánlivém zmatku a kdy se do poslední chvíle zdá, že není v silách aktérů vše stihnout. Nakonec ale, jak už to bývá, vše dobře dopadne a divadelní hra se dočká své slavnostní premiéry… (Česká televize)

Amonasr

Karel Čapek byl nejen vynikající spisovatel a dramatik, ale dobře znal také divadelní zákulisí. Dokázal proto přetavit svou lásku k divadlu do zasvěceného pohledu na vznik divadelního představení i s patřičnou laskavou ironií a humornou nadsázkou. Kromě samotných herců a tvůrčího týmu divadla si přitom ale dokázal posvítit i na kritiky a diváky. Dodnes jsou myslím jeho postřehy víc než aktuální. Televizní zpracování Čapkova fejetonu se vcelku zdařile přiblížilo své předloze. ()

ostravak30

Čapek o tom asi něco věděl. Bohužel tohle je jen přehlídka těch nejhorších možností, co se můžou stát v posloupnosti za sebou bez hlubšího humoru a nápadu. ()

MrKrahujec

Tak tahle televizní inscenace byla pro mě osobně až téměř neuvěřitelná "pecka". Čapkovu předlohu totiž miluji od raného dětství, s velikou chutí si ji opakovaně čtu (pro ten úžasný slovní i situační humor) a absolutně jsem neměl tušení, že je už málem padesát let zfilmovaná! Naopak jsem nesmírně želel, že nemá filmovou verzi a s velkým gustem jsem si často představoval, jak by ta filmová verze mohla vypadat (tady jsem uvažoval o zpracování lehce pozdějším - soukromě jsem si ho situoval do poloviny sedmdesátých let) Udělal jsem si tedy i pomyslné obsazení a teď jsem jen žasl, že to skutečné je úplně jiné, ale dokonale sedící. Snad jen pro zajímavost, srovnání a pro osoby vybavené představivostí uvedu "mé" obsazení té neexistující verze z roku 1973 (a něco): Autor - Jiří Menzel, režisér - Jan Přeučil, Jiří Daneš - František Němec, Klára - Jana Štěpánková, Katuše - Dagmar Veškrnová, Gustav Včelák - Vladimír Menšík; ale tady (zaplaťpámbu) fantazie končí, vše ostatní by už jistě dokonale odpovídalo této inscenaci. Pravou třešničkou na dortu pak pro mě byla účast Jiřího Šlitra v malé, ale velmi viditelné roličce osvětlovače. ()