Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malý televizní příběh na motivy Karla Čapka o tom, co vše se odehrává v zákulisí než hra spatří světlo světa a přijde premiéra… Zveme Vás ke sledování malé televizní hříčky, která vznikla na motivy jednoho z fejetonů Karla Čapka. Podnětem k napsání byly pravděpodobně subjektivní pocity mladého autora, jehož prvotina se dostává na divadelní prkna. Pojďme společně nahlédnout do zákulisí zajímavé profese, kterou autor sám dobře znal, a prožít nelehký tvůrčí proces, kdy dílo vzniká postupně ve zdánlivém zmatku a kdy se do poslední chvíle zdá, že není v silách aktérů vše stihnout. Nakonec ale, jak už to bývá, vše dobře dopadne a divadelní hra se dočká své slavnostní premiéry… (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

MrKrahujec 

všechny recenze uživatele

Tak tahle televizní inscenace byla pro mě osobně až téměř neuvěřitelná "pecka". Čapkovu předlohu totiž miluji od raného dětství, s velikou chutí si ji opakovaně čtu (pro ten úžasný slovní i situační humor) a absolutně jsem neměl tušení, že je už málem padesát let zfilmovaná! Naopak jsem nesmírně želel, že nemá filmovou verzi a s velkým gustem jsem si často představoval, jak by ta filmová verze mohla vypadat (tady jsem uvažoval o zpracování lehce pozdějším - soukromě jsem si ho situoval do poloviny sedmdesátých let) Udělal jsem si tedy i pomyslné obsazení a teď jsem jen žasl, že to skutečné je úplně jiné, ale dokonale sedící. Snad jen pro zajímavost, srovnání a pro osoby vybavené představivostí uvedu "mé" obsazení té neexistující verze z roku 1973 (a něco): Autor - Jiří Menzel, režisér - Jan Přeučil, Jiří Daneš - František Němec, Klára - Jana Štěpánková, Katuše - Dagmar Veškrnová, Gustav Včelák - Vladimír Menšík; ale tady (zaplaťpámbu) fantazie končí, vše ostatní by už jistě dokonale odpovídalo této inscenaci. Pravou třešničkou na dortu pak pro mě byla účast Jiřího Šlitra v malé, ale velmi viditelné roličce osvětlovače. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Téměř dokonalá miniatura. Samozřejmě to, že i v 60. letech považovali Čapka za stále aktuálního je skvělé, ale dnes z toho počinu máme hned dvě zprávy o divadle ze dvou různých epoch. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Legrácka pro všechny a o všech, kteří dělají nebo které zajímá divadlo. Obsazení je výborné a mezi zde uvedenými žánry samozřejmě chybí komedie. "Ale... Jeden obraz bych vyškrtnul." - "Který?" - "Kterýkoliv." ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Tuhle krátkometrážní hříčku dělají v prvé řadě Čapek a ve druhé elitní herecké obsazení. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Nikdy se předem neví, jak to dopadne. Nádherné prolnutí dvou různých divadelních světů – toho Čapkova a pak generace let šedesátých, v níž působili herci formátu Vlastimila Brodského, Miloše Kopeckého, Martina Růžka či Jiřiny Jiráskové. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Zvláštní pořad, kdy herci sehrají Čapkovo vidění divadla jakožto začínajícího autora, vidění, které je poněkud vzdáleno realitě, ale zase jde o vtipný kousek, ve kterém hrají skvělí tehdejší herci Vinohradského divadla a jako cameo se objeví třeba Šlitr nebo Podskalský z těch známějších. Docela to odsýpá, ale někdy mám pocit, že tu hru na hru i tak mnozí trochu odflákli, že tomu chybí jistá sevřenost nebo jednotnost vtipů, nevím, jak to přesně popsat. A jak píše bohemia_regent, taky mne zarazily ty nedodělané uvozovky v titulcích. ()

evapetra 

všechny recenze uživatele

Trefný glosátor Čapek v podání Vlastimila Brodského, celý další herecký ansámbl a na tak malém prostoru spousta komických situací dělají z tohoto dílka jednohubku k nakousnutí. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Divadlo nemusí být jen nuda, občas je to velká legrace. 1) Zfilmovat Čapkovy povídky či drobnější práce je, věru, práce pro vraha. Tím více mě překvapilo, že tu celkem podařená verze části jeho knížky Jak se co dělá existuje._____ 2) Originál jsem četl poprvé už někdy v dětství a moc se mi to líbilo spolu s návodem, jak se dělají noviny a jak se dělá film. 48letý Karel Čapek zde očividně popisuje vlastní zkušenosti a činí tak roztomile, s nadhledem a s použitím velmi kvalitní češtiny, jak je u něj obvyklé._____ 3) 37letou scénáristku a režisérku Jiřinu Pokornou-Makoszovou jsem dosud neznal, její dílo se mi vyhýbalo obloukem a zřejmě i nadále bude. Mám-li být upřímný, inscenace je horší než povídka. Režisérka nedokázala přenést na obrazovku čapkovskou atmosféru a ani herecké obsazení mi nepřijde příliš trefné._____ 4) Na druhé straně však nepochybně skvělí herci a dobový šarm dodal inscenaci jakési kouzlo, které s Čapkem nemá nic společného, ale s šedesátkami ano. Takže nakonec z dnešního pohledu je zajímavé se na povídku podívat, i když stále platí, že je lepší si ji přečíst. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Skoro dokument o autorovi hry při její realizaci. Kromě autora má veliké starosti také pan režisér a je otázkou, jak moc novou hru nazkouší. Naštěstí diváci znají pouze výsledek, nikoli úmysl autoa. Jek by to chtělo seškrtat. Ale jinak jde vše výborně. ()

LadyPupu 

všechny recenze uživatele

Vynikající záležitost. Fantastické obsazení. Všichni bez výjimky skvělí. Jednu hvězdu navíc dávám za Josefa Kemra a jeho "Kdy se vrátí Váš "manžle"???" ()

PollyJean 

všechny recenze uživatele

velké zklamání. přišlo mi to neskutečně povrchní a pouze ilustrativní - copak tu ta skvadra jinak samozřejmě velmi dobrých herců dělá něco jiného nežli pouze trpně postává či ilustruje doprovodný text recitovaný vypravěčem? Text má být vtipný a zajisté přes všechny zobrazené potíže má prozrazovat přetrvávající lásku autora k divadlu, ale podstatou mi přijde silně mimo - to je ale můj problém s většinou Čapkových (zejména krátkých) děl a tento film to nijak nezměnil. ()

Přemek 

všechny recenze uživatele

Provedení Jiřího Horčičky, zpracované pro LP desku (Adamíra, Hrušínský, Höger, Adamová), je určitě lepší, přesto i tak příjemné podívání. Mezi herci dále spatřujeme tato jména: Jiří Pleskot, Zdeněk Podskalský, Josef Kemr, Ladislav Trojan, K. Hovorka ml., L. Navrátil, J. Hartman, J. Kořán, M. Čálek, E. Bezděková, J. Beránková, V. Halama. ()

EKLEKTIK 

všechny recenze uživatele

"Tahleta židle je okno. Tak a tahleta židle je pohovka." Už ani nevím kde, ale někde jsem zaslechl, že u filmu má poslední slovo režisér, kdežto u divadla má poslední slovo herec a je to pravda, ať se to autorovi líbí, nebo ne. Stejně jako v případě pana Jíši, kterému ze sondy do života současné vesnice filmaři udělali velkolepou hudební show, o níž jsou přesvědčeni, že bude divácký trhák. Mimochodem se v této Čapkově dramatizaci naposledy objevil Jiří Šlitr, který si zde zahrál divadelního osvětlovače. ()

tlamiczka 

všechny recenze uživatele

Pravdive, az to boli :-) Film si vic vychutnaji lidi, kteri nekdy aspon lehce nahledli za oponu, ale i ostatni si uziji ten sileny cirkus za jakeho vznika spousta divadelnich her/filmu ()

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

V titulcích filmu uvedeno: název Karel Čapek: Jak se dělá divadlo.“ (A vzhledem k tomu, o čem ten filmík je a s jakým nadhledem se baví chaotičností vzniku divadelní inscenace, by se tenhle interpunkčně zmatený název dal považovat za záměr. Těžko říct.) ()

Jelly 

všechny recenze uživatele

Čapkův text "Jak se dělá divadlo" je fantastický a televizní zpracování předkládá jeho část citlivě, bez zásadních změn a k tomu s výtečnými herci. ()

Reklama

Reklama