Alex je pätnásťročná tínedžerka s neľahkým tajomstvom. Rodičia, hneď po jej narodení, opustia Buenos Aires a presťahujú sa do izolovaného dreveného domu, zastrčenom v dunách uruguajského pobrežia. Príbeh sa začína, keď Alexini rodičia vítajú priateľský pár s ich šestnásťročným synom Álvarom. Jeho otec, ktorý je plastický chirurg v Buenos Aires, prišiel poskytnúť medickú konzultáciu ohľadom Alex. Medzi oboma tínedžermi prepukne neodolateľná príťažlivosť. Malým mestom sa reči šíria veľmi rýchlo. Malú Alex susedia zrazu vnímajú ako nejaké monštrum. Pre dievča sa pozornosť ľudí stáva nebezpečnou. (oficiální text distributora)

danliofer

Ojedinělý snímek svého druhu. Velmi citlivě zpracováné téma transsexuality, avšak v tomto případě se v jednom těle sejdou obě pohlaví... kterému dát přednost, kterého se vzdát, když každé má svá pro a proti... a hlavně jak žít ve společnosti, která nechápe, že se v přírodě občas stávají věci jinak než podle tradičních škatulek... ()

Teebo

Příjemně komorní a poutavé drama, zároveň také ale nepropracovaná psychologie postav a některé myšlenkové pochody plus nedotažené nebo zbytečně rozehrané dějové linie. Ale i přes všechny zmíněné, a to vskutku závažné neduhy pro mne nebylo XXY zbytečným mrháním času, protože ten námět po shlédnutí prostě přímo vybízí k tomu, aby člověku ještě chvíli vrtal hlavou a dokonce v ní možná ještě nějakou dobu zůstal. Což je zase docela fajn, ne? ()

lennyd

Šestnáctiletý Alvaro se svými rodiči přijíždějí navštívit své známé, kteří mají patnáctiletou dceru Alex. Alvarovi je Alex ihned něčím blízká, jenže netuší, že Alex není úplně obyčejná dívka, a že jejich návštěva zde není jen tak obyčejnou návštěvou. Jeho otec, plastický chirurg, je zde tak trochu pracovně - v Alexině těle totiž zuří boj mezi ženským a mužským pohlavím, a jedinou možností patrně zůstává operace ... Námět filmu je rozhodně originální a zajímavý - zvlášť když si název filmu nikterak nevysvětlíte a nepřečtete si komentáře nebo popis filmu. Na druhé straně šlo z tématu určitě vytáhnout daleko víc - kdyby se autoři věnovali tomu, co se děje v Alexině mysli, a ne vztahu Alvara se svým otcem, Alex se svým otcem (obě matky jsou v celé story naprosto nepodstatné?) a podobným nedůležitým zbytečnostem.Na třetí stranu (?) ale určitě nelze film odepsat úplně, protože mne k obrazovce připoutal více než dostatečně (i když hlavně ze zvědavosti, jak to celé dopadne)... ()

Narya89

Intersexualita..záležitost, kterou se společnost snaží ignorovat a doufá, že tím asi přestane existovat. Ano, každého odlišného označíme za zrůdu a vyženeme na okraj společnosti. Krása. Film ukazuje, jak se žije Alex s jejím těžkým údělem, kdy nepatří pohlavně ani do jedné kategorii a odmítá pořád hormonálně zadržovat vývoj jedné své části. Ukazuje i reakce společnosti na ní, u některých fascinaci, u jiných zhnusení a v tom všem se rodí i zárodky lásky... ()

Pedross800

Mnoooo, zajímavé to bylo! Odtažité ale přitom i vtahující, smutkem i tápáním prostoupené komorní drámo o nelehkém životě jednoho dospívajícího človíčka a jeho nejbližšího okolí. Nic pro ty co maj rádi vše nalinkované, doslovné a přímé. Tento film nabízí naopak více otázek než odpovědí a podnětů k zamyšlení se. Plyne to pěkně pomalu a nic tu není černobílé a jednoduché, ani hlavní postava v podání výborné Inés Efron. Tuhle seňoritu už jsem viděl ve dvou filmech a je fakt dobrá, dokáže hrát i jen mimikou a výrazem v očích. A když tenhle zajímavý příběh dokonale dokresluje prakticky neustále svištící a zpívající mořský vítr a moře samotné, nemohu jinak než hodnotit hodně vysoko. ()

insurgentes

Problém tohohle filmu je v tom, že se bere příliš vážně. A taky, že je děsně nudný a postrádá zápletku. A konečně, že jsme neviděli šulina. ()

Lenarek

Drama na tohle téma by mělo přece jen o něco víc zabolet, vžít se do hlavních hrdinů a prožívat vše s nimi. Bohužel jsem tohle postrádala. Bylo zde pár opravdu "drsných" momentů, kdy jsem s nimi soucítila, ale kdykoliv jindy byly postavy vemi chladné. ()

janik.sk

Úžasne chladná atmosféra filmu absolútne podčiarkuje beznádej rodiny, ktorá sa trápi kvôli svojmu obojpohlavnému dieťaťu. Obaja rodičia svoje jediné dieťa milujú, ale zároveň cítia potrebu chrániť ho pred okolím. Hlavná postava bola typovo vybraná dokonale. Chápem všetky problémy, ktoré takáto "odchýlka" prináša, ale priznám sa, že môcť si vybrať, čím som alebo chcem byť, je celkom lákavá predstava. ()

MaaaR@

Za syrova a bez zbytečných hollywoodských přísad naservírovaný kousek, který myslím málokomu příjde po chuti, ale kdo pochopí a vžije se do té hodiny a půl, tomu zcela jistě zachutná. ()

Bohemák

Film, ve kterém se často brečí. A je rozhodně proč, protože ta "dívka" nemá ze své situace žádné jasné východisko. Veliká nepohoda, ale velmi osvěžující téma. ()

DannyBoy80

Hodně zvláštní film o rozpolcenosti těla i duše. Nelehký život Alex (příznačné obojetné jméno) s okolím i trápení celé rodiny včetně otce je tématem filmu. Závěrečné rozhodnutí jak dál se odkládá, protože Alex neví sam/a co dál. ()

Mírouš

Hodně hodně zajímavej film musím říct. Člověk si neuvědomuje, že jsou i lidi s takovýma problémama. Nezávidím jim... ()

daduza

Opravdu si musíme vybrat jednu z všeobecně přijímaných možností a nechat se "zaškatulkovat"? Rodiče Alex se zachovali naprosto skvěle. Mezipatra 2009 ()

Fridecka

V tomto snímku se řeší doposud málo obvyklé téma hermafroditismu. A je s podivem jak si s ním režisérka dokázala poradit ačkoliv jde o její první snímek. Příjezdem známého plastického chirurga a jeho rodiny do rodiny dívky/chlapce začíná napínavá výprava do světa citů dospívajícího člověka, který hledá sám sebe, své místo ve světě a mezi vrstevníky a zkouší začít svůj sexuální život. Alex/shodou okolností jméno hodící se pro chlapce i dívku/ hledá svou sexuální identitu, což je v její situaci asi ta nejtěžší věc na světé. Vychovávají ji jako dívku, ale ona se chová spíše chlapecky, androgynně. A zde myslím mnoho uživatelů naráží při hodnocení na fakt, že tato bytost má oba pohlavní orgány a žlázy v různé míře vyvinutosti a líbí se jí kluci i holky a může se identifikovat s ženskou i mužskou rolí. Není to zde tak jednoznačné jako u transsexuálů. Nezbývá než doufat, že najde někoho, kdo ji miluje a nezáleží na pohlaví a pak se snad identifikuje s danou komplementární rolí. Alex má dospívání obzvláště těžké. A okolí jak vidno také není právě přijmající. Současně, v nepatrném stínu ústředního problému, je okrajově zmíněno téma homosexuality a potřeby přijetí rodiči, okolí a v návaznosti na to také sebepřijetí. Příkladné jsou postoje obou rodičů ke svému dítěti, převážně otců. Otec Alex zcela milující a přijímající své dítě v kontrastu s otcem Alvára, který již není tak milující a přijímá své dítě pouze s podmínkami. Musím pochválit autory jak opravdu nesnadné téma ztrvárnili s lehkostí bez nutnosti vekých detailů, kdy gesty a dialogy bylo vyádřeno vše. Naprosto kouzelná byla představitelka hlavní role. Pěkné bylo i postavení příběhu do uruguayské krajiny. ()

Rami

Velmi povedený film. Je zvláštní, jak si už většina diváků zvykla na filmy a seriály, kde postavy myslí nahlas či podle toho jednoznačně jednají, a pak se diví, že zde nebylo vše polopaticky vysvětleno. No, v tom je právě to kouzlo. Kdyby bylo vše jasné, byla by to jen další limonáda. Takhle poukazuje na složitosti lidské sexuality a genderu, přičemž do toho zamotává běžné mezilidské vztahy. Pozor na možné spoilery.! Hlavní "hrdinka" prostě není 100% klaďas, kterému máte držet palce při boji proti těm "zlým". Je to nevyrovnaná osobnost, která prostě nemá jasno - neví. To mnohé diváky doslova snad až šokuje. ;-) Osobně mi přijde, že největší problémy nemá Alex. Ta (ten) si pouze ještě není jistá/ý svojí orientací a má problémy se senzacechtivým okolím. Naopak - má chápající rodiče, nejlepšího kamaráda a lidé se o ni zajímají. Opravdovým "smolařem" je v tomto sníku Alvaro, který nemá onoho nejlepšího přítele, musí před upjatými rodiči tajit svoji orientaci, není nijak zvlášť zajímavý a v očich svého otce je naprosto bez talentu (= k ničemu a nejspíš skončí někde, jako dělník u výrobního pásu). Určitě si nenechám ujít další režisérčiny počiny. ()

Étienne

Hmm, veľmi veľmi dobré, pomôže hlavne odosobnenie od Boys dont cry. Výkony vynikajúce, poetika tiež, tak prečo nie plných päť? Hmm.............. ()