Ako sa pije v Banskej Bystrici

Režie:

Scénář:

Kamera:

Adam Novák

Film Ako sa pije v Banskej Bystrici dokumentuje jedenásť večerov v desiatich baroch v Banskej Bystrici, v zime roku 2006. Nahodní návštevníci i štamgasti rozprávajú o tom, čo a ako najradšej pijú. A spievajú svoje najobľúbenejšie popevky. O pive rozpráva profesor fyziky i žiaci základných škôl, o borovičke notorik s cukrovkou i začínajúca herečka, o práci barmanka, ktorá ťahá 40 pracovných dní bez prestávky. Niekoľkými barmi sa potácajúci muž, spievajúci slovenskú hymnu po maďarsky. Film odzrkadľuje atmosféru zimného týždňa v meste, ktoré sa rado napije. (IFF Bratislava)

Radko

Vidieť, že jablko nepadlo ďaleko od stromu. Adam Novak, syn skvelého českého spisovateľa Jana Nováka (Zatím Dobrý, Co já vím? - biografia Miloša Formana) sa vybral študovať do Banskej Bystrice a čas trávený v krčmách, baroch a puboch sa rozhodol zužitkovať vykreslením atmosféry tej časti mesta, ktorá sa rada napije. Ľudia vo filme sú uvoľnení a prirodzení - vidieť, že trávia väčšinu života v tom ich podniku. Pitie im podľa vlastných slov nespôsobuje absolútne žiadny problém a navyše nás obšťastnia niekoľkými svojráznymi filozofickými úvahami. Veselá atmosféra z rozličných občerstvovní mesta v strede Slovenska sa prenáša do dokumentu, v ktorom si môžeme vypočuť i zaujímavú bystrickú kapelu Sto múch. Verím, že x podobných zážitkov sa odohráva vo väčšine česko-slovenských miest a obcí. Sprostredkovať ju ale spôsobom oslobodeným sa od sebastrednej prezentácie vlastnej osoby i vševypovedajúcej vízie a dať priestor autentickému prostrediu a osobám sa podľa mňa podarí len málokomu a tu sa tak stalo. Ku koncu filmu hroziace zahltenie ochlastami rôznych úrovní, bolo nápadito vybalancované upriamením pozornosti na energickú prevádzkovateľku pijanskej búdy s jadrným slovníkom. Myslím, že jazyková bariéra (režisér je Američan, dorozumievajúci sa lámavou češtinou) a kultúrny odstup umožnili pohľad zvonku a prispeli k vzniku pôsobivého a vtipného diela. p.s. A tá slovenská hymna spievaná maďarsky nemala chybu! ()

genetique

Večerný život v Banskej Bystrici určite stojí za zmienku, ale napokon v ktorom meste sa nenájdu indivíduá, ktoré sa oplatí dostať pred kameru a ktorých životné filoyzfie po piatom poldecáku naberajú tie najzaujímavejšie kontúry? Dokumentom (v tom pravom slovazmysle) by som však tento film určite nenazval. Postaviť sa s kamerou pred pár podgurážených ľudí, ktorí vyzerajú, že by zo seba mohli dostať nie práve najčistejšie zaspievanú pieseň, nejakú od srdca vyrieknutú hovadinu, či umelecky ladenú slohu, predsa v piatok večer nemôže byť problém. Film zachytáva rôzne situácie v rôznch baroch. Od štamgastov, ktorých vidíte sporadicky naliatych v liehu zakaždým, keď prechádzate okolo staničného bufetu, až po slušnejšie podniky, kam sa chodia zabávať mladí ľudia, ktorí však tiež nepohrdnú jedným-dvoma pivkami a potom sa ráno prebúdzajú s oknom a len prostredníctvom známich sa dozvedajú, čo to vlastne v ten predchádzajúci večer stvárali. Ťažko hodnotiť snímok, v ktorom som ponachádzal pár známych, a po ktorom tíško priznávam, že keby Adam Novák počas natáčania natrafil na našu partiu, možno by som tiež zo seba vydal nejaký song, či životnú pravdu. Jednoducho toto už patrí k našej kultúre. ?%. ()

Dr.Cilka

Highlight-y tych najvacsich pajzlov v meste, spite ksichty, zabery, ktore vytvaraju dojem o BB ako zumpe sveta.. az sa clovek hanbi ze odtial pochadza. ()