Šigurui

Sunpudžó dozen džiai (E01)

(epizoda)
  • Japonsko Sunpujō gozen jiai (více)

Arkanoid

Spoilery. Opening nabudí svojou hudobnou rýchlosťou a aj vizuálnou, kedy strieda a dáva cez seba veľa obrazov bez toho, aby to vyznelo gýčovo. Potom spomalíme. Dlhý záber na postupne sa zaostrujúcu hlavu sochy či masku bojovníka. Potom vidíme slepého samuraja a počujeme ohlásenie času. December 1633 alebo Kan’ei rok 10. upokojuje nás svetlo sviečky a v rýchlom zábere vidíme, že samuraj bez problémov triafa krk svojho pána, ktorému bolo nariadené spáchať seppuku. Hlava rýchlo odletí, z krku strieka krv a leje svoju rieku až nejakých 10 metrov smerom ku divákovi a pomyselnej kamere. Vraciame sa o 4 roky späť. Podriadený lorda na Sunpu Castle ho žiada, aby miesto normálnych mečov boli použité drevené a tým pádom by nikto nemusel zomrieť. Sám prišiel už s rozrezaným, obviazaným bruchom, a počas svojej reči si vybral črevá. Lordovi to ale vôbec nevadilo. Táto netradičná žiadosť mala zvyšované napätie vďaka umnému dotvoreniu vizuálu tvorcami, kedy niečo šedé akoby behalo cez celú scénu. Pri neskoršom uvádzaní zápasov búchaním o stenu sa trasie celá pomyselná kamera. Divák je tam. Ako prvý ide zápasiť jednoruky Fujiki Gennosuke, ktorého žena má predtuchu, že sa minimálne poraní, ak nezomrie. Postaví sa mu slepý Irako Seigen. Pred týmto ich zápasom sa dostávame ku ich prvému, kedy boli obaja zdraví. Irako prichádza vyzvať pána Fujikoho doja. Prvý sa mi ale postaví Fujiki, ktorý aj napriek dreveným mečom končí s vykĺbenými prstami. Epizóda končí v cliffhangeri, kedy sa Irakovi ide postaviť ďalší súper a Fujiki sedí a nenávistne vraví, že ešte nie je koniec. Pomalé a nenávistné už od začiatku, technicky výborné a emócie seriál  prenáša veľmi zručne. ()