Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1831 propuklo na Slovensku velké povstání, zapříčiněné nejen útiskem, hladomorem a vykořisťováním, ale také poplašnými zvěstmi o trávení studní. Protože hrozí rozšíření cholerové epidemie, úřady rozhodly o plošné dezinfekci vody - a nevzdělaní vesničané v tom spatřují vražedné úklady. I když je povstání neorganizované, vyskytne se mezi vzbouřenci skupinka uvědomělejších buřičů. Vznikl příkladný revoluční plakátek o tom, že utlačovaným nezbývá nic jiného než vzpoura a že právě oni se stávají morálními vítězi, i když prohrají. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Dobrý historický film slovenské produkce se skvělými herci - zbojníky Dočolomanským, Hubou a Kukurou v plné síle mládí, ovšem prim tu hrála Květa Fialová v roli hraběnky. Pak ovšem další skvělá eskadra dnes už většinou zesnulých slovenských hereckých velikánů..,. Už zato stojí film vidět. Ve filmu jsou dobře vykresleny různé charakterové vlastnosti jednajících osob - od charakterního Lukáše (M. Dočolomanský), divokého M. Kukury až po pokorného a bázlivého rychtáře (J. Vašek). Jedna ze závěrečných scén filmu, kdy dochází k přepadení panského sídla, mi trochu připomínal Buňuelovu Viridianu. Boj s hladem a cholerou, to jsou známé historické události východního Slovenska 1831, dnes pro nás v Česku už trochu nepřipomínané. A marný boj sedláků vedených kuruci proti pánům... ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavé sociální drama je až po okraj narvané herci zvučných jmen. Revolučně smýšlející hraběnka, která ráda preluduje Marseillaisu, je snad nejvýraznější postavou v podání skvělé Květy Fialové, která se nezdráhá mluvit slovensky. Mistrík je okouzlující Husův nástupce, jen neskoná na hranici, ale kulkou. Dočolomanský se stal přesvědčivým vůdcem povstalců a Kukura zbabělým zrádcem. Zamutovský pán v podání Müllera je silný, nebojácný i krutý. Výprava sice připomíná velmi skromnou televizní inscenaci, ale herecké výkony patří na to největší plátno. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Celkom príjemné prekvapenie...historická dráma na báze skutočných udalostí, ktoré sa udiali na východnom Slovensku v 19. storočí poteší nielen zvolenou témou, ale aj spracovaním, výpravou, mnohými akčnými sekvenciami (súboje síce so zahraničnou konkurenciou tej doby neobstoja, ale hlavné je, že tam sú) a známymi tvárami, ktoré odviedli kus poctivej hereckej "roboty". Po celú dobu sa niečo deje, nechýbajú intrigy, podliactva, hrdinské slová i slová o česti. V pár málo okamihoch sa vyskytnú aj humorné scény, ktoré sú vkusné. Nechýba dobrodružný prvok (hory, lesy), i ten dramatický, ktorý si samozrejme zvolená téma žiada, ale fajn, že je bez pátosu. ()

Biopler 

všechny recenze uživatele

Jedná sa o krásnu prehliadku našej hereckej elity tých čias. Prekvapivo výborný Dočolomanský v roli Lukáša riadi implicitne vzburu, v pozadí chce ťahať za nitky lišiacky dobrák Hamzík v podaní Kukuru. Korunu tomu dáva zeman Müller, naprosto presvedčivý ako vždy. Trochu čudný výber Mistríka do roly kňaza, nemohol som si celý čas zvyknúť, no a horšie na tom je už len richtár Vašek, resp. Češka Květa Fialová, ktorá sa snaží hovoriť po slovensky, ale skrátka prízvuk nezakryje. A čudujem sa, veď sme mali toľko dobrých herečiek a len by tak pachtili po roli grófky. Dielo nás prevedie vývojom situácie kedy chudoba nemala čo do úst i čo piť, navyše prišla cholera a zapríčinila povstanie. Celé je to však podané hrr hrr hrr a citeľne chýba, vzhľadom k téme, poriadna atmosféra, emócie nedoznievajú (zastrelenie kňaza), lebo niet kedy. A to záverečné prekvapko, čo sa týka stretnutia bratov pri šibenici, už všetko nevyžehlí. ()

Rathalos 

všechny recenze uživatele

Vyborna ceskoslovenska historicka drama podla skutocnych udalosti s excelentnym hereckym obsadenim,temna atmosfera,vzbura,hladomor,vykoristovanie,cholera,bitky,popravy,nutena praca a tak dalej,vsetko bolo na vtedajsie filmove pomery uctihodne zobrazene,mne sa tento film velmi ratal,skvela praca...:-) ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Film sa natáčal v nasledovných lokalitách: hrad Branč, Soločnica, Stupava, Rusovce, Lančár, Slatinské Lazy, Jur pri Bratislave, Doergicze, Zalaegerszeg. (dyfur)

Reklama

Reklama