Reklama

Reklama

Style Wars

  • USA Style Wars
všechny plakáty

Mezní dokument o newyorkských grafitových válkách, který zachycuje energii a kreativitu b-boy kultury těsně předtím než explodovala do celého světa. Rap, breakdance a graffiti - svatá trojice hiphopu. Tento filmový milník svého žánru zachycuje energii a kreativitu b-boy kultury těsně předtím, než explodovala z New Yorku do celého světa. Za doprovodu klasických old-schoolových jamů Sugarhill Gang, Treacherous Three a Trouble Funk a s odbočkami věnujícím se nové breakdancové scéně, Style wars popisují bitvu mezi oficiálními představiteli New Yorku a odhodlanými graffiti umělci (nebo vandaly, záleží na úhlu pohledu), kteří z městských vlaků metra učinili svá plátna. Plné radostných záběrů těchto mladých virtuózů zdokonalujících své umění, Style wars jsou nesmazatelným záznamem umění, které povstalo z ulice. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

Vančura 

všechny recenze uživatele

Nezakrytě oslavný pomníček světa jedné subkultury, která mi je bytostně cizí. Proto hodnotím jak hodnotím. Byť si uvědomuji, řekněme, svou zaujatost, ale nemohu jinak - ačkoli jsem si, třeba i díky zhlédnutí tohoto dokumentu, vědom toho, o jak komplexní fenomén se v případě graffiti jedná, a není ho možné jen primitivně smést ze stolu jako projev vandalství, osobně mi je přes to všechno bytostně protivný, a byl bych radši, kdyby nikdy nespatřil světlo světa. Sledovat ze studijních důvodů tento dokumentární počin pro mě bylo skutečně vrcholným utrpením, nikdy víc! ()

gu-staff 

všechny recenze uživatele

Povinnost pro všechny ty, u kterých článek v Mladém Světě na začátku 90. let odstartoval enormní zájem o tento životní styl. Kdo sjížděl každý týden Těšnov, jižák a Vltavskou, později Barranďák, jestli se třebas neobjevilo něco novýho od csa, tcp a ostatních crew té doby, si tenhle filmek dá vopravdu náramně.....Seen byl bůh a Cap svině. ()

Reklama

nessbeal 

všechny recenze uživatele

They call themselves "writers" because that's what they do. They write their names, among other things, everywhere names they've been given or have chosen for themselves. Most of all, they write in and on subway trains which carry their names from one end of the city to the other. It's called, "bombing," and it has equally assertive counterparts in rap music and break dancing. ()

d-fens 

všechny recenze uživatele

nechovám nijaký zvláštny obdiv ku grafiti, breakdance ma absolútne neberie, hip-hop je pre mňa synonymom priblblého frajerovania a veľkomestskej dekadencie.... ale tento dokument sa mi páčil. Asi najmä vďaka atmosfére New Yorku, a môjmu obľúbenému obdobiu, ku ktorému sa dokument vzťahuje (70's a začiatok 80's). Ale rovnako rád som nazrel na miesta a tváre, ktoré sú spojené s týmto podivným fenoménom. Film je pomerne tendenčný, odporcov sprejerov (ľudia z ulice, z newyorského metra, detektívovia...) vykresluje skôr ako prudérnych suchárov bez zmyslu pre slobodu ducha. Ale možno sa mi to iba zdalo, lebo sám sa medzi takýchto suchárov zaraďujem :) Proste pocit najväčšej spokojnosti počas filmu som mal, keď v závere za zvukov Wagnera vyšli pekne zoradené súpravy newyorského metra v novom, čistom bielom nátere :D .... ale aj tak som niekde v zapadnutom kúte vlastnej mysle cítil nostalgiu za tou počmáranosťou, neupravenosťou a vzdorom ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Tenhle dokument bych doporučil minimálně všem hip hoperům a undergroundovým umělcům. Ještě bych zmínil vynikající soundtrack. If you want to know what hip hop is realy all about, see a film called Style Wars – KRS-One. ZUPA: Neopisuj. [citát je ze zadní strany DVD] ()

Zajímavosti (3)

  • Film získal na filmovém festivalu Sundance roku 1983 hlavní cenu dokumentárních filmů. (Clik)
  • Henry Chalfant původně zamýšlel natočit dokument o breakdancingu, ale v průběhu natáčení zjistil, že nemá dost zajímavých záběrů. Zaměřil se proto na graffiti umění a zkombinoval záběry, které vedly k tomu, že se graffiti začlo více spojovat s hip-hopovou kulturou. (Epistemolog)

Reklama

Reklama