Černý pásek

(festivalový název)
  • Japonsko Kuro-obi (více)

Dramatický příběh zasazený do 30. let 20. století vypráví o třech studentech karate, kteří se po smrti svého mistra vydávají různými cestami, aby zdokonalili své bojové umění. Na pozadí blížící se války tak sledujeme dvě dějové linie, které se postupně sbíhají, aby vyústily v rozhodující boj o Kuro-obi (černý pás). Film ukazuje karate ve skutečné podobě, ve které jediná rána většinou ukončí zápas a kde myšlenky a filozofie karate jsou často důležitější než samotný trénink. (Tamten)

sniper18

Je to dosť dobrý športovo ladený akčný film. Má výborný príbeh o uznávanej škole karate, ktorá je v čase pred druhou svetovou vojnou zabratá japonskou armádou a dvojica najlepších bojovníkov si vyberie rôzne cesty, jeden túži len po víťazstvách a stane sa inštruktorom v armáde, s ktorou obsadzuje aj iné školy a druhý sa drží učeniu karate a využíva ho len v najkrajnejších prípadoch. Ale niekto musí dostať hlavný pás školy a tak k ich súboju raz musí dôjsť. Spracovanie je celkom dobré, ale dalo sa z toho získať aj viac. Celkový príbeh je vydarený a pre potreby filmu úplne ideálny, lenže viacero prvkov mi už nesadlo tak dobre, ako by mohlo. Spočiatku to vyzerá perfektne a na konfrontáciu vojakov a oboch karatistov sa pozerá skvelo, ale nasledujúce línie oboch hlavných karatistov sa dali podať aj lepšie, ten, ktorý si vyberie tú horšiu cestu, nie je ani zďaleka tak záporný, ako by mal a tak až na pár scén som mu skôr fandil a hlavný hrdina je zase až príliš pasívny a to aj v krízových situáciách a tak ma skôr hneval, takže skutočne rozdiel medzi tým na prvý pohľad dobrým a tým zlým karatistom nie je moc veľký. Akcie je tu priemerné množstvo, ale tá je výborná. Karate je tu podané úplne reálne a nič ho nekazí, či už zlý strih, alebo kamera, všetko je úplne ideálne. A na tú efektivitu je skutočne radosť pozerať, žiadne dlhé vyrovnané súboje, ale efektívne chvaty, ktoré protivníka ľahko zneškodnia. Najviac sa mi páči perfektné zneškodnenie skupiny zločincov, alebo úvod s vojakmi, ale až na finálny súboj, ktorý mi zase moc nesadol sa mi páčia všetky. Herecké obsadenie nie je zlé, z hlavného dua ma ale skôr zaujal ten v boji aktívnejší, jeho postava je zaujímavejšia a aj jej predstaviteľ je charizmatickejší a schopnejší herec a ani tých pár vedľajších postáv nesklame. Réžia a technická stránka sú prispôsobené tomu, aby to pôsobilo čo najuveriteľnejšie a to aj vyšlo, z tohto filmu sa žiadne filmové umenie čakať nedá, ale pre potreby filmu to stačí. Black belt nie je až tak vydarený film, ako by po pár úpravách mohol byť, ale aj tak som spokojný a minimálne kvôli tým súbojom sa to určite pozrieť oplatí. 74% ()

Adrian

Tagline k filmu hovori: REAL JAPAN, REAL KARATE. A presne o tom film je. Pribehom zasadene v 30.rokoch min. storocia v predvojnovom Japonsku, kde armadne zlozky postupne obsadzovali jedno vycvikove dojo za druhym. Kto niekedy co i len trocha praktikoval karate (jedno aky styl - od Goju-ryu cez Shotokan, Kenpo az po Kyokunshikai), musi mu udriet do oci krystalicka cistota toho, co hlavni akteri (v realnom zivote majstri 5. a 6. danu) predvadzaju. Kazdy pohyb, kazda technika je bezchybne presna , razantna, nekompromisna, vychadzajuca zvnutra, v tele a v duchu prezita. S majstrovskou perfekciou je spojena aj cistota v prezentacii filozofie tohto umenia. Kuro-obi sice jednoduchym pribehom, ale jasnou recou a prostriedkami ukazuje o com karate naozaj je a aj nie je. Tymto zaroven podzravujem vsetkych z Okinawa dojo (mnozstvo spomienok na hodiny a hodiny drilu a potu :) ) a osobne vyslovujem velku vdaku tvorcom filmu ze popri "vnutornych - dychovych" katach (ustaleny subor pohybov) Sanchin a Tensho, hlavni akteri zacvicia aj moje dve najoblubenejsie "vonkajsie" katy - Shisochin a hlavne Seipai. ()

TomikZlesa

Ano, ano ! konečně film který je opravu REAL a jasně ukazuje že člověk prostě není schopnej ustát 50 kopů do hlavy, 30 údery do břicha atd...Ačkoliv film už po několika minutách divákovi přímo vnucuje svůj budoucí děj a zároven hlavní pointu a konec filmu, sice se film opravdu tak vyvijí, ale za trošku jiných okolností. Díky tomuto filmu sem pochopil a musí pochopit i všichni ostatní o čem karate je. ()

VanTom

Vynikající film, kde jde o klasický střet dvou rozdílných přístupů - využít bojové umění k získání bohatství a moci, nebo pro dosažení vnitřního souladu a jenom na obranu? Souboje jsou realistické (žádné rychlé střihy tu nečekejte), hlavní představitelé více než uvěřitelní. I přes krátkou stopáž bohužel ke konci už trochu natahované. ()

cubajz

další z řady životopisných snímků o mistrech bojových umění, tentokrát bez veškerých přikrášlení ukazující syrovou formu karate, kdy většinou zápas rozhoduje jeden jediný zabijácký úder - pocta nesportovní a původní formě tohoto stylu, která díky masivní expanzi sportovních disciplín skoro vymizela. Nicméně právě díky své realističnosti a syrovosti film občas nudí. ()

• Tatsuya Naka (Taikan), Yuji Suzuki (Choei) a Akihito Yagi (Giryu) jsou ve skutečnosti mistři v karate, proto se nenechali zastupovat kaskadéry a jejich boje jsou reálné. (ČSFD)
  • Film mal svetovú premiéru na festivale v Cannes v máji 2007. (Peter-1307)