Reklama

Reklama

VOD (1)

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

Beatle 

všechny recenze uživatele

Housenkám pod nosem (knírek) jsem nefandila nikdy (snad jen když mě bylo pět). Ale IRA jsem fandila po celý svůj život, kdy jsem se o této radikální skupině doslechla. Po jednom referátu na střední škole jsem názor taky nezměnila....nu...až doteď. Nejprve musím podotknout, že i přes to, že dávám 5*, pro mne bylo obrovské zklamání, jak moc pro-britský tento film je. IRA je zlá, IRA zabíjí lidi...no a Britové taky...ale IRA jich určitě zabila víc. Moc velká škoda, že snímek není více nestranný. Ale zbytek je naprosto úžasný. Drama, občas komedie, thriller. Což je asi všechno, co by film s danou tématikou měl mít. Líbí se mi, že snímek začíná následky toho, co se poté odehrává ve filmu a vytváří tím takového Uroborose, který se na konci filmu zakousne do ocasu a je zase na začátku (a taky tam Jim nemá housenku pod nosem). Navíc nejde o žádný doják s dlouhými zpomalenými scénami a plačícími ženami a s americkou hymnou hranou v pozadí. Ne, FIFTY DEAD MAN WALKING je spíše dokument nebo film natočený skrytou kamerou. Bez komentářů, bez prostřihů, bez stmívaček. Prostě suchá realita. Do filmu jsem byla schopná se tak položit, že jsem na konci byla dokonce strašně naštvaná, že Martin McGartland nebo alespoň jeho good-cop kamarád Dean (Ben Kingsley) nemohli dát alespoň McGartlanodově přítelkyni vědět, že žije. Jen to. Ani kde je, co dělá atd. Jen že je naživu. Když se na to zaměříte z obou pohledů - jak Martina, tak jeho přítelkyně - je to pěkně nas*ání hodná situace. A o to horší je, že se to dělo, děje a dít bude. Nemůžu říct, že zrovna díky tomuhle filmu u mě IRA klesla, ani nemůžu říct, že jim teď o to více fandím. Stejně je to vždycky stejné...jen na začátku víte, za co bojujete. Později jdete jen automaticky s davem. Skvěle obsazený film se všemi prvky dramatického thrilleru, které jsou potřeba. Jimmy Sturgess a Ben Kingsley mají velkou zásluhu na tom, že si tenhle film budu pamatovat do konce života. Takže 100%... "Óglaígh na hÉireann". ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

4,5*/5 Silný film so silným príbehom, ktoré napísal sám život. A vôbec nevadí, že "istý stále sa ukrývajúci človek" prehlásil, že tento film sa má k realite tak blízko, ako Zem k Plutu (wikipedia). O Severnom Írsku bolo natočené mnoho filmov a tento radím k špičke po každej stránke. To, že dej nemá (tu tak často vytýkanú) výraznú dynamiku spôsobuje ešte väčšie plíživé napätie smerom k neodvratnému koncu. Celé som to prežíval spolu s hlavným (anti)hrdinom, ktorého vynikajúco a vierohodne stvárnil Jim Sturgess. Celým filmom sa nesie autentickosť, ktorá je ešte maximalizovaná reálnymi zábermi na bojové pole menom Belfast. Film, ktorý má ďaleko do oddychovky, ale ktorý je "kvalitne intenzívny". ()

Reklama

Marsik 

všechny recenze uživatele

Syrová irská atmosféra byla všudypřítomná. Čím víc Martin pronikal do IRY, tím větší měl člověk obavy, aby se neprozradil. Ale všichni věděli, že to jednou muselo přijít. Štvanec IRA je dobře natočený thriller, který jsem si se zájmem pustil pár dní po dokoukání Krvavé neděle. Tahle problematika okolo IRY je opravdu zajímavá. A v tomto snímku to bylo velice působivě a věrohodně znázorněné. Dvojice Kingsley Sturgess se mi zde velmi líbila. 77% ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Přiznávám, pro filmy s " IRA tématikou " mám slabost a tento příběh Martina McGartlanda natočeného na motivy skutečné události patří rozhodně k tomu lepšímu, co jsem měl doposud možnost shlédnout. Nejsilnějšími momenty celého snímku jsou bezesporu hned samotný 5 - ti minutový úvod a zejména závěrečná 20 - ti minutovka, ale žádný strach, nudy se bát rozhodně nemusíte ani mezi těmito úseky. Sice už od úvodu tušíte, jak vše dopadne, žádné překvapivé zvraty nečekejte, přesto vás Skoglandův snímek bezpečně udrží v napětí. Ať už díky věrně zachycené atmosféře špinavého irského předměstí Belfastu, či brutálním výslechům ( kterým se Freemanova kamera rozhodně nevyhýbá ), či v neposlední řadě VYNIKAJÍCÍMU Jimu Sturgessovi. Ten chlapík má vážně talent. Zdatně mu sekunduje ( jen co mu síly stačí ) Sir Ben Kingsley v roli agenta britských tajných služeb. Do plného hodnocení snímku ten pověstný krůček schází, nicméně 4* si ode mě odnáší zcela po právu. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Mám jedinou výtku. Tvůrci občas trochu moc spoléhají na rozklepanou zrnitou kameru, která jakoby za ně měla odvést všechnu práci při vytváření pocitu reálna. Místy jsem tak měl pocit, že vyprávění je poněkud odbyté, třeba narekrutování McGartlanda policií nebo jeho cesta v hierarchii IRA mi přišly moc jednoduché. Samozřejmě je to podle skutečnosti, ale jde tam určitě i o nemalou autorskou licenci. Jinak samozřejmě film je velmi působivý, neučesaný a brutální, ovšem tím přirozeným způsobem, nikoli jako vyžívání se v násilí. Je to opravdu dost sugestivní a Ben Kingsley tu má snad nejsympatičtější roli své kariéry. Též pěkná padnoucí hudba. K lidem jako McGarland můžu mít jen obdiv, protože platit po zbytek života takovou cenu bych asi nedokázal. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)
  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama