Děkan Spanley

• Česko Dean Spanley (více)
všechny plakáty
TV spot

Komediální adaptace sedmdesát let staré fantasy novely Lorda Dunsanyho se odehrává na počátku dvacátého století v edwardovské Anglii v rodině Fisků. Horatio Fisk (ztvárněný charismatickým Peterem O’Toolem) se po ranách osudu změnil ve starého bručouna. Jeho syn Henslowe (Jeremy Northam), pro něhož nemá otec moc pochopení, se ho snaží rozptýlit, bohužel bezvýsledně. Jednoho dne přivede kvůli přednášce o reinkarnaci a putování duší mezi těly na návštěvu hinduistického mnicha. Do hry následně vstupuje i kněz Dean Spanley (Sam Neill), který má slabost pro maďarské tokajské víno, jež ho přivádí do extáze ne nepodobné té, co zažívaly dávné věštkyně. Fisk junior tedy zabezpečí dostatečné množství tohoto moku a Dean se začne rozpomínat na období, kdy byl psem... Komedie s typicky britským suchým humorem v režii novozélandského tvůrce Toy Frasera nabízí zamyšlení nad otcovsko-synovskými vztahy v době, kdy Británie ještě byla světovou velmocí a kdy být součástí britské aristokracie něco znamenalo… (oficiální text distributora)

Allan

Nemám zřejmě v poslední době úplně šťastnou ruku při výběru filmů. Když si tady pročítám recenze velebící hloubku, lehkost, zároveň vážnost atd. tohoto filmu, získávám neodbytný pocit, že jsem pravděpodobně viděl nějakou jinou, hrubě sestříhanou pracovní verzi. Film, jak jsem ho já vnímal, byl mimořádně nudný a banální. Přibližně ve 20. minutě jsem získal pocit, že jednotlivé dialogy na sebe ani nenavazují. S narůstajícím časem se tento pocit měnil v suchý fakt. Každá z postav cosi blábolí a někdo jiný na ni zavile kouká, aby ze sebe následně vypravil další salvu moudrostí o psech a lidech a Tokajském. Měl-li bych najít ideálního zástupce pro film typu "devadesát minut (pardon) o hovnu", našel bych jej bezpochyby právě v tomto dílku. ()

Kubi21

Milý, lidský, pozitivní a humorný filmeček s výbornými herci a moc pěkným rozzuzlením, které ale přijde na mysl dříve. ()

spotczek

Líbí se mi odvaha pustit se do látky na televizní film tak velkolepým způsobem s tolika výbornými herci. Začátek anglicky "suchohumorný", ovšem ochucený božským tokajským. (Imperial sice neznám, ale mou vášeň pro čtyřputnové až setsakramentsky drahé šestiputnové zatím mnoho lidí z okolí nesdílí; mimochodem zatím nikdo neříkal, že bych "vzpomínala" na minulost :-)) Když se pak ale Sam Neill rozjede a člověk konečně pochopí, o co se v příběhu jedná, nemůžu než přidat jednu hvězdu navíc, za hřejivou atmosféru starých, dobrých časů, kterou umí pánové navodit. Tohle fantasy není. Kouzlí se tu jen lidským šarmem. ()

v.indruchova

Mě se tento film líbil. Vlastně byl o ničem. Je tam spoustu náznaků a myšlenek o životě. Je to pro hloubavé lidí, kteří rádi přemyšlí jak se říká nad nesmrtelností brouka. Nic víc od toho nechtějte. Žádné vzrůšo akčňáků. Celé je to o nešťestí rodiny(a protivném staříkovi), které nakonec rozptýlí podivný pán, který když pije tokajské (špatně dostupné ročníky) se chová velmi divně. / Věřím na minulé životy proto jsem si to užila. Kdo má rád pejsky doporučuji. Líbil se mi závěr filmu. Díky tomuto filmu jsem si koupila tokajské a ochutnala ho. ()

Pythonator

To myslíte vážně? Tohle by mohlo fungovat jako nudná divadelní hra, ale rozhodně ne jako film. Pro citově zvrácené pejskaře jistě úžasný film. Do komedie to má daleko a dokonce i do té britské. Psy mám rád stejně jako jiná zvířata, ale to nestačí aby se mi podobný film zavděčil. Slabé až to bolelo. Jedna hvězda za dobré herce. ()

Wartord

Peter O'Toole se tolikrát představil na filmových plátnech a přece to nestačilo, aby se nezapomnělo na jeho slavného Lawrence. Osobně ho mám rád už ve vysokém věku, kdy jeho stařecké rysy dodávají jeho pohledu strašlivý nádech. Ostatně tohle dokazuje v nenápadném snímku Dean Spanley, kde ztvárnil nepříjemného starého bručouna, na kterém asi osud nešetřil. Kdo si chce odpočinout od historických velkofilmů, může mrknout na Spanleye a popřemýšlet nad tím, zda je reinkarnace ústředním motivem filmu nebo to slouží jen jako nástroj k zamyšlení. ()

Sejkorka

Pár humorných momentů, ale jinak docela slátanina. Nebo jsem to nepochopil. Kněz byl psem starého pana Fiska, ale jak to souvisí se smrtí jeho syna v Bůrské válce ? Peter O´Toole vynikající, jak jinak. Celkem tak 50%, ale na 3* to u mne není. ()