Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Září a říjen roku 1977 vešly do dějin Západního Německa jako „německý podzim“. Tento termín označoval dobu společenského a politického napětí vyvolaného teroristickými aktivitami radikálně levicové Frakce rudé armády (RAF). Činnost jádra organizace, takzvané první generace RAF, popisoval oceňovaný ambiciózní film Baader Meinhof Komplex (2008). Německý snímek Mogadišu se věnuje události, kterou „německý podzim“ vrcholil. 13. října bylo během cesty ze španělského letoviska Palma de Mallorca do Německa uneseno letadlo s kódovým označením Landshut společnosti Lufthansa s osmdesáti sedmi lidmi na palubě. Akci, která skončila o tři dny později zásahem německé speciální jednotky na letišti v somálském Mogadišu, provedli členové Lidové fronty za osvobození Palestiny, kteří požadovali propuštění vězněných čelných představitelů Frakce Rudé armády. Velkolepě pojatá dramatizace se stejnou mírou zaměřuje na situaci uvnitř uneseného letadla i snahy politiků a specialistů zachránit rukojmí. Ačkoli snímek vznikl coby televizní produkce společnosti teamWorks, díky mistrovské režii a preciznímu scénáři si nezadá ani s hollywoodskými tituly. Výrazně tomu napomáhá dravý reportážní styl, jaký najdeme v soudobých amerických áčkových thrillerech typu Bourneovo ultimatum, potažmo v tematicky podobném Letu číslo 93 (2006) Paula Greengrasse. Ačkoli se film může pochlubit precizní výpravou, maskami, speciálními efekty i nezbytnou materiální podporou letecké společnosti Lufthansa, vyprávění se neopájí retro reáliemi, nýbrž se zaměřuje na drama postav a snahu řešit vypjatou situaci. Výsledkem je evropsky civilní thriller v hollywoodsky dramatickém stylu. Navzdory tradičním schématům se Mogadišu nesnaží únosce démonizovat a naopak i je ukazuje jako lidi lapené v patové situaci. V tomto ohledu si z výborného hereckého ansámblu v čele s německými hvězdami Thomasem Kretschmannem a Nadjou Uhlovou zaslouží vyzdvihnout francouzský představitele vůdce teroristů Said Taghmaoui. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (67)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Na úvod musím zdôrazniť, že je veľká škoda, že sa takejto látky nechytilo nejaké veľké štúdio, alebo sa aspoň nejedná o nejakú veľkú európsku koprodukciu. To mohol byť hit! Na druhej strane treba televíznym tvorcom uznať, že popierajú všetky negatíva, ktoré máme s televíznou tvorbou spojené. Maximálne napätie, perfektné herecké výkony a nadupaný scenár. Iba nechápem motivácie teroristov, prečo riskujú životy za nejakých pár komoušov v base, ktorí asi ťažko ovplyvnia boj Palestíny za nezávislosť. Ešte viac nechápem nemeckého kancelára, že nie je ochotný týchto pár vagabundov vymeniť za 90 civilistov. Ale je to politika a hlavne je to podľa skutočnosti, takže spoveď letušky, ktorá by radšej umrela, ako žila vo svete, kde je takáto transakcia proti vôli nemeckej vlády, má patričný dopad. Takéto trilery najviac svedčia práve atmosfére 70tych rokov. Zaujímalo by ma, či je angličtina arabov a nemcov pôvodná, alebo sa jedná o dabing. Asi to druhé a bolo to príšerné. ()

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Upoutávka na film mě docela navnadila,a tak jsem tento film zhlédl.Filmy s podobnou tématikou mám rád,ale Mogadišu mě v celkovém součtu moc nepřekvapilo.Určitě se zde vyskytne pár vypjatých momentů,autentické prostředí 70.let je také zajímavé,ale příběh mi nepřišel až tak dobře natočený.Možná to je také tím CZ dabingem,který tomu filmu neprospíval.Francouzský film o teroristech Přepadení se mi líbil daleko více.Když už došlo k té závěrečné přestřelce,tak trvala asi jen 20 sekund.Hodnocení:65% ()

Reklama

Pepinec 

všechny recenze uživatele

"Možná je lepší zemřít než žít ve státě, který raději nepropustí devět vězňů, než aby zachránil 91 životů." Možná je také načase přiznat si, že už i německý film nám uplouvá o parník. A možná je lepší naivně doufat, že mozky politiků za posledních třicet let prošly rozsáhlou evolucí... Srovnávání si strčte za klobouk, tohle byl po dlouhé době další kousek, kvůli kterému opravdu stálo za to zapnout televizi. ()

maseer2 

všechny recenze uživatele

kvalitně a velmi věrohodně zpracované, ale to televizní provedení tomu v mnoha ohledech nesvědčí.. herecké výkony jsou na TV poměry nadstandardní, ale vizuál je spíše komornější a celý film působí až příliš dokumentárním dojmem.. jako způsob, jak se dozvědět o inkriminované události, je tedy Mogadischu fajn, jako plnohodnotný celovečerní film/zážitek už ale tolik ne.. přesto nelituji, že jsem na tento snímek na ČT2 narazil.. lepší 3* ()

sir-dave 

všechny recenze uživatele

Díky tomu, že to je podle skutečné události nemohl režisér popustit trochu fantazii z uzdy. Působí to více hraným dokumentovým stylem než filmem. Dobré exteriéry, výprava, kostýmy umožní film vidět jako by byl natočený skutečně v té době a působí jako přesná realizace události. Není tam příliš zvratů, nikdo není vysloveně záporák, žádné zázračné dialogy, zajímavý je hlavně začátek a konec. Pro lidi, co se zajímají o tuhle dobu, tuhle událost fajn. P.S. Titulky na skoro nulové úrovni ten zážitek moc nevylepšili.. bla bla.. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie prebiehalo v nemeckých mestách Baden-Württemberg, Berlín, Bonn a Mníchov. Natáčalo sa však aj v marockom meste Casablanca a jeho okolí. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama