Reklama

Reklama

Indočína: Válka lidí

(seriál)
  • Velká Británie Indochine: A People's War in Colour
Velká Británie, 2009, 2x53 min (Director's Cut: 90 min)

Režie:

Stewart Binns

Obsahy(1)

Dramatický příběh o mukách, bolesti a odvaze obyvatel Indočíny, kteří bojovali během tří desetiletí ve třech válkách. Sledujte vyprávění o francouzském kolonialismu a útlaku, brutální válce proti Japonsku, triumfálním svržení francouzského režimu a následné občanské válce a dalším zahraničním zásahům. Pořad líčí komplikované a trýznivé zkušenosti Američanů ve Vietnamu, avšak z nového úhlu pohledu. Podrobný a pečlivý průzkum francouzských, čínských, ruských, vietnamských a amerických archivů odhalil, že válečné záběry vysílané původně v černobílém provedení byly ve skutečnosti natočeny barevně. Tato zjištění nám nyní umožní vyprávět skutečný příběh o válce ve Vietnamu a konfliktech Indočíny z unikátní perspektivy samotných lidí v kombinaci s bezprostředními dojmy z barevných archivních materiálů.

1. díl  V roce 1937 se Indočína nacházela pod koloniální nadvládou Francouzů. Příchod Ho Či Mina a Vo Nguyena Giapa jako vůdců osvobozeneckého hnutí Viet Minhu před druhou světovou válkou a japonskou okupací dramaticky změnil strategické vyhlídky. Spojené státy podporovaly Ho Či Mina a Viet Minh v boji proti Japonsku, ale po válce spojenci umožnili Francii znovu získat koloniální kontrolu. Odpor Viet Minhu rostl, až nakonec Francouzi v roce 1954 utrpěli zdrcující porážku u Dien Bien Phu. Na následné mírové konferenci v Ženevě byla uznána nezávislost Laosu a Kambodži, avšak došlo k rozdělení Vietnamu podle 17. rovnoběžky. Tím vznikla komunisty podporovaná vláda Ho Či Mina na severu a vláda podporovaná Spojenými státy na jihu.

2. díl  Tragédie, která vešla ve známost jako válka ve Vietnamu, se rozhořela děsivou rychlostí. Řady několika tisíc poradců amerických speciálních sil se na konci 50. let svižně rozrostly na půl milionu amerických vojáků, kteří se spolu s armádou z jihu snažili udržet v patřičných mezích Vietkong, partyzánskou armádu ze severu. V roce 1968 došlo k rozsáhlému ničení severu, jež měly na svědomí nálety amerických bombardérů, a jih se ocitl v sevření brutální občanské války. Všechny americké jednotky opustily Vietnam v roce 1973. Jih pokračoval v boji, ale brzy podlehl severní armádě. Utrpení obyvatel Indočíny tím ale neskončilo. Než se do jejich země konečně vrátil mír, trvalo to ještě mnoho let... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (6)

Antiquus 

všechny recenze uživatele

Barevné záběry za 5 hvězdiček, ostatní už je horší. Komentář je stašně moc politický a zaujatý. Ta první válka, která byla možná ještě horší, je tam jenom chvíli - bitva o Dien Bien Phu. Vůbec mi tam pak chybí nějaká větší zmínka o tom, jak se chovali Vietnamci (jižní a severní) sami k sobě a že je to především občanská válka, kde na obou stranách intervenovaly mocnosti . Ono v těchhle válkách platí bratr bratru největším vlkem. Tohle je o hodných Vietnamcích a zlých Američanech. Je tem i pár dezinformací vzniklých spíš z neznalosti, třeba to, že v té první válce měli Vietnamci hodně vzbraní ze SSSR, což není vůbec pravda (platí to až pro tu druhou válku). Vietnamci měli tehdy zbraně jedině z Číny a díky jim zvítězili nad Francouzi. Rusové je začali podporovat až později. ()

Reklama

mi-ib 

všechny recenze uživatele

Druhý díl je podle mně lépe spracován v tom smyslu, že mnohem lépe přibližuje samotnou atmosféru války v Indočíně. V prvním díle mi přišlo, že se dokument zmínil jen o Dien Bien Phu a zbytek utopil ve faktech. To je taky ten problém. Postihnout všechno důležité z takto dlouho trvajícího váečného. konfliktu ve dvou hodinách je hrozně složité, a tak se tvůrci museli hodně omezit a řekl bych, že fakt je tu až moc. Dokument by mohl být pojat mnohem zajímavěji. Celkově dokument vyznívá dosti protiamericky. To by mi ani moc nevadilo, ale řekl bych, že to není moc objektivní. Vzhledem ke krutostem, které obě strany dělaly, by si mohly klidně podat ruce. Velmi ocenitelné jsou autentické barevné záběry. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Asi jsem zkrátka až moc navyklý na dokumenty o II. WW, kde jsou vojensky přesně vysvětleny všechny okolnosti, vše je doplňované daty, demonstrativními mapami a záběry z popisovaného tématu. Mám tedy po zhlédnutí ucelený obrázek, který jsem schopen dále odvyprávět. To samé bohužel nemohu říct o tomto dokumentu, který sice obsahuje unikátní barevné obrázky, ale jinak mám po jeho sledování v hlavě jen nesourodý guláš, z kterého bych sice poskládal nějaký ten sumár, ale informativně by byl naprosto k ničemu. V podstatě oba díly se zaměřují pouze na obyvatelstvo a z frontové linie neuvidíme vůbec nic. Nejdůležitější vojenské operace se odbývají jedním slovem a záběry na vesničany, a celý dokument provází citace z deníků severovietnamských komunistů. Podle mého subjektivního názoru je tento dokument naprosto k ničemu, pokud se chce neznalý člověk dozvědět něco o válce ve Vietnamu, pokud se jí ovšem někdo naplno věnuje a zná historické souvislosti a okolnosti, pak tento dokument jistě uvítá jako zajímavé zpestření. Je ovšem nutno podotknout, že tvůrci zaujali čistě vietnamský postoj na právo tamního obyvatelstva na svobodu, takže dokument je protiamerický a protifrancouzský, což je rozhodně zdravý pohled. Bohužel tu svobodu neprezentují skutečnou svobodou, ale pletou si jí s komunismem podporovaným z Moskvy a Pekingu, což už moc zdravé a objektivní není. Rudý prapor za zády běžných lidí totiž nikdy svobodu nepředstavoval, ale tento dokument to tak nějak nepřímo tvrdí nebo přehlíží. 1. díl: 60% ... 2. díl: 50% ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Vietnamci umějí bojovat. Jeden z nejlepších dokumentů o vietnamském konfliktu, co jsem kdy viděl. Celý dokument je nepřerušovaně poskládán z dobových a hlavně unikátně barevných záběrů, většinou dost vysoké kvality (chvílemi mi to připadalo jako film). První díl je o francouzské koloniální nadvládě a japonské okupaci během WW2, končí dobytím Dien Bien Phu. Druhý díl potom ilustruje období od konce 50. let, přes příchod Američanů, až po konec vietnamské války v roce 1975. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama