Reklama

Reklama

VOD (1)

Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

laik_60 

všechny recenze uživatele

Keď to prišlo do ČSSR , už tu boli Rusi. Až som sa divil, že po nespočetných ruských filmoch s vojnovou tematikou pustili sem tento film. S oslavou iných ako sovietskych vojakov. Premietali ho len krátko v lete na festivaloch. Ale všetci sme boli ním nadšení. Film mal pekné obsadenie hercov, zaujímavú tému a nakoniec aj zaujímavý spád a gradáciu. Pre mňa je to film, so spomienkami, keď sme preliezali ploty ihrísk na dedine kde sa film premietal z obyčajnej maringotky ležali v studenej tráve a nervózne fajčili Astry jednu od druhej nespúšťajúc oči zo slabo napnutého plátna trepotajúceho sa vo vetre.  ()

agassi68 

všechny recenze uživatele

Možno vo svojej dobe to bol trhák, no teraz mi to prišlo ako rozprávka pre deti. Sčasti mi film pripomínal hrdinské sovietske filmy, sčasti gombíkovú vojnu. Krv sa podobala na farbu susedovej starej embéčky a keď vystrieľali na plešatého vojaka pri dobíjaní nemeckého postavenia na kopci celý zásobník tak sa ešte stihol odraziť, aby sa neudrel o skaly.. Nechýbal ani smiešny patetizmus a blbí fašisti. Hviezdičky dávam za zvuk gájd a za postavičku Peacocka :) ()

Reklama

slovan1 

všechny recenze uživatele

Překvapivě hodně dobrý válečný film. Rozdělení na výcvik a boj se mi líbil. V 1. části se seznamujeme se všemi vojáky a není zde nouze o srandu, takže jsem se první hodinu dobře bavil... No a když dojde na boj a zkoušení brigády, tak to taky stálo za to. Asi dost nedoceněný film, dle počtu hodnocení i nevíděný. Což je velká škoda! ()

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Nápad spojit americké odpadlíky a kanadskou elitu sliboval mnohé. Ovšem krom pár kanadských žertíků a rivality dvou skupin zůstal zcela nevyužit a k jeho proražení postačila jedna hospodská rvačka, kdy se z chlapců stali přátelé na život a na smrt. Při akci samotné jsem už pouze neuznale kroutil hlavou, a to ze jména při obsazování městečka, kdy se veškeré takové pojetí hodilo spíše do dobrodružného filmu s nadsázkou. Vzhledem k tomu o jakou výpověď však při vyprávění tohoto filmu šlo, (viz. závěrečná Holdenova slova) je to převelice málo. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Frajerský příběh, který psala Druhá světová. Neřeším, nakolik se přidržuje reality, neboť ve své přímočarosti je velice upřímný a otevřený. Ctí tradiční způsoby s příklonem k nepatrně odlehčeným dobrodružným zápletkám, přesto neuhýbá před fatálními důsledky války, která je vždycky neúměrně draze zaplacena krví těch, kdož jsou vtaženi do jejího nenasytného chřtánu. Můžete ho brát jako poděkování - a vzpomínku ... na všechny příslušníky "Ďábelské" brigády", kteří bojovali i za nás ... za mír pro současná a snad i budoucí pokolení staré dobré Evropy. ()

Galerie (124)

Zajímavosti (7)

  • Mapa Evropy visící v plukovníkově kanceláři ve skutečnosti zobrazuje poválečnou Evropu. Dobře viditelné je na ní například Československo bez Podkarpatské Rusi nebo nově ustanovené polské hranice. (Arccos)
  • Kromě zmiňovaného názvu Ďábelská brigáda si po svém nasazení v Itálii vysloužila společná americko-kanadská jednotka také přezdívku Černí ďáblové, Brigáda černých ďáblů nebo Freddiovi bojovníci. Vojenské označení Ďábelské brigády bylo 1st Special Service Force, tedy 1. brigáda zvláštních služeb. Do boje se sice poprvé dostala v Itálii, ale její první bojové nasazení bylo předtím v rámci vylodění na ostrově Kiska v Aleutském souostroví u Aljašky, který okupovali Japonci. Ti se z něj ale bez boje ještě před vyloděním Američanů v naprosté tajnosti evakuovali. (Dzin01)
  • Film je historicky nepřesný. Ďábelská brigáda se ve skutečnosti neskládala ze spodiny společnosti, rváčů a zlodějů, ale z vysoce zdatných mužů s dobrou morálkou. (Furi)

Reklama

Reklama