Příběh o přátelství na život a na smrt zachycuje skutečnou událost, ke které došlo v zasněžených Krkonoších v roce 1913. Aktéry dramatu byli Bohumil Hanč, jeden z našich prvních lyžařských závodníků, a jeho přítel Václav Vrbata. Děj filmu se odehrává mezi roky 1912 a 1913 a je zarámován dvěma mezinárodními závody v běhu na 50 km. Bohumil Hanč chce po vítězství v roce 1912 na prosby své ženy Slávky závodění zanechat. V roce 1913 se na závody přihlásí silní zahraniční soupeři, proto Bohumil podlehne prosbám kamarádů a rozhodne se naposledy jet. Při závodech se však změní počasí. Začne vát silný vítr a sněžit, přijde krutý mráz a pro závodníky to znamená boj o holý život... (Česká televize)

Hombre8

Dobře natočené, autentické a ve své době velmi oblíbené drama podle skutečné události, i díky tomu, že bez politického podtextu. Narozdíl od pozdější verze. ()

AmericanX

Velmi věrné zachycení skutečné události, tragické smrti dvou přátel a také milovníků hor a lyží- Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Oslava přátelství, nezlomnosti ducha a také vlastenectví. Na svou dobu velmi kvalitně zvládnutý snímek, co mě chytnul za srdce. ()

Van_Stajpen

Horský a podhorský příběh inspirovaný skutečnou událostí s tragickým koncem. Jak už je toho zvykem u filmů z poloviny minulého století, závan ideologie je zde patrný. Na svou dobu nadčasová kamera spolu s dobrými hereckými výkony u mě balancovaly na hraně mezi třemi až čtyřmi hvězdami. Přikláním se ke čtyřem už jen pro strhující tragický konec, který mě jako milovníkovi hor není lhostejný. ()

stuj

Dříve asi dobré, dnes už ale ne. P.S.: Snažit se doběhnout závod ve fujavici a být přitom jen v košili není dvakrát ehm "bystré". Zajímavější než celý film je toto. ()

horskejvlk

Film o kamarádství na horách až za hrob, sebeobětování pro vítězství až k hořkému konci. Bek skvěle vybrán Škoda že je zásluha vyjímečného sportovce Ráta upozaděna až vymazána jen kvůli německému původu. Film má chybu že je černobílý . ()