Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele Deimos k tomuto seriálu (58)

Na cestě po Pinaru del Río (2010) (S10E02)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Prostředí 10/10/// +krásné prostředí, záběry, dobrá hudba, komentář -nic mi tady extra nechybělo, snad jen mohlo být ještě větší zaměření na mladou generaci/// Na Kubě je opravdu krásně a evidentně jsou i místní obyvatelé spokojení (smíření) s politickou situací. Překvapilo mě (tedy ne že bych to nepředpokládal), že místní nemají přístup na internet. Osobně bych si to nedokázal představit, ale být tam alespoň na pár dní může být skvělí zážitek./// Celkem 82%/// ()

Na cestě po Manu (2010) (S10E03)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 6/10 Prostředí 9/10/// +obyvatelé, tradice, historie, prostředí -slabý hudební doprovod/// To je zvláštní. Tohle byl druhý cestopisný díl, který se zabýval podobnou oblastí a opět se mi líbil. Zřejmě opravdu záleží nejen na provedení, ale taky na obsahu, jestli má kameraman o čem vyprávět a co ukázat. Ani jsmem nevěděl, že ostrov Manu existuje, ale chtěl bych se tam podívat. Mimochodem jejich pivo si dávám v jedné Brněnské Irské hospůdce./// Celkem 86%/// ()

Na cestě po ruské Karélii (2010) (S10E04)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Prostředí 9/10/// +krajina, místní tradice, kultura a obyvatelstvo -méně výrazný hudební doprovod/// Tentokrát rozhodně zajímavé prostředí ve kterém se žije úplně jinak než u nás. Nechtěl bych tam žít, ale podívat se tam by nebylo úplně na škodu, navíc je tam klid. Jen bych tam musel jet přes léto, protože 9 měsíců je tam zima./// Celkem 77%/// ()

Na cestě po Berlíně (2010) (S10E05)

TV/// Obyvatelé 9/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Prostředí 9/10/// +obsáhlé, poutavé -mohlo být klidně více hudebního doprovodu/// Tak tentokrát mě to i bavilo (nejen že se mi to líbilo) a mám chuť se do Berlína podívat. Ještě jsem tam nebyl, takže místní památky, budovy a parky neznám, snad jen podle názvu, ale jestli je to opravdu tak idylické, rád bych se tam podíval./// Celkem 86%/// ()

Na cestě po Šariši (2010) (S10E06)

TV/// Obyvatelé 10/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Prostředí 10/10/// +Šariš, Prešov, Sabinov, Pečovská Nová Ves a kostelík v Pečovské jako středobod této oblasti :-) -pozapomenuli zmínit Šarišské pivo :-(/// Jsem zaujatý, ale nedivte se když v pořadu Na cestě po... uvidíte oblast kam každoročně jezdíte za babičkou, tetičkou, sestřenkou...jen je škoda, že vybrali tak velkou oblast a proto jednotlivými oblastmi spíš jen prolítnou. No ale je zase pravdou, že nezaujatý divák toho uvidí hodně z celé oblasti. Tímhle dílem mi tvůrci udělali obrovskou radost./// Celkem 90%/// Mimochodem jak tam ten starousedlík vyprávěl tou starou Šarištinou, tak jsem mu celkem s přehledem rozuměl. ()

Na cestě po Shetlandských ostrovech (2010) (S10E07)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Prostředí 9/10/// +krajina, koně, ovce, rašelina jako topení, spoustu zajímavých informací -mohlo být ještě víc hudebního podkresu/// Koníci nechyběli, za to jsem rád. Jednoho máme doma a je to takový miláček celé rodiny. Jako týdenní výlet by to bylo hezký se tam podívat, ale ta zima, asi bych tam dlouho nevydržel./// Celkem 80%/// ()

Na cestě po Oněžském jezeře (2010) (S10E08)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Prostředí 8/10/// +oblast a prostředí ve kterém obyvatelé žijí, dlouholeté tradice venkova, architektura obydlí a budov, příjemný hudební doprovod -kdo je zvyklí na kvalitu asi ho nic nového nepřekvapí/// Opět obrazově slušné, hudebně dobře podkreslené se spoustou zajímavých informací o oblasti do které se jen tak někdo z nás nedostane. Trošku chudší obyvatelstvo (jež hůře shání práci, která v této oblasti prostě není) nijak neshazuje atraktivitu této oblasti./// Celkem 82%/// ()

Na cestě po Mazurských jezerech (2010) (S10E09)

TV/// Obyvatelé 7/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Prostředí 7/10/// +poutavé informace, Vlčí doupě (válečné bunkry z operace Valkýra) -přišlo mi to trošku neucelený/// Další díl tohoto cyklu a stále více mi připadá že se každý díl podobá jako vejce vejci. Na druhou stranu opět vysoká úroveň informací a kvalitních záběrů. Začínám si uvědomovat, že tvůrci nám nechtějí dané místo propagovat, ale chtějí nám ho pouze ukázat a něco informativního k němu říct./// Celkem 72%/// ()

Na cestě po Marrákeši (2010) (S10E10)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Prostředí 9/10/// +tentokrát opravdu zajímavé prostředí, hezký obraz krajiny a místních obyvatel -hudba dobrá, ale asi by jí mohlo být víc/// Na tohle místo se asi jen tak někdo z nás nepodívá, přeci jen je to dál něž cestovat po Evropě a rovněž i prostředí je rozdílné od toho středoevropského. I proto jsem uvítal ten díl s otevřenou náručí. Je to něco opravdu jiného, dobře se na to kouká a historické informace jsou taky zajímavé./// Celkem 80%/// ()

Na cestě po Dubaji (2010) (S10E11)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Prostředí 10/10/// +Dubaj je jedno z nejkrásnějších míst na zemi a tento pořad nám ji ve vší parádě ukáže, hudba (především ta z filmu Sunshine), stavby a prostředí -v podstatě není nic zásadního co bych vytknul/// Parádní díl, který patří mezi ty nejkrásnější co jsem viděl. Hned bych se tam vydal, kdybych měl jen trošku větší bankovní konto. Vůbec tohle je důkaz že se dá žít i ve velkém blahobytu. A nějak si to vybudovat museli, kdežto u nás se asi něčeho podobného jen tak nedočkáme./// Celkem 90%/// ()

Na cestě po Budapešti (2010) (S10E13)

TV/// Obyvatelé 7/10 Děj 9/10 Hudba 6/10 Prostředí 7/10/// +hodně informací, pro mě nových informací, občas i dost zajímavé -slabý hudební doprovod, pochopitelně tomu chybí víc přírody, tedy okolí města/// Brácha jednou v Budapěšti byl na výletě a říkal, že to je strašně škaredý město, potom se to snažil zlepšit tím, že říkal, že je možný, že procházeli jen ty nejzapadlejší a nejškaredší uličky. A v tomto mu tento pořád dává za pravdu, ono je totiž na co koukat. A obzvlášť noční Budapešť vypadá hezky. Takže asi má význam se tam podívat, ale ideálně s nějakým průvodcem :-)/// Celkem 76%/// ()

Na cestě po Guelmimu (2010) (S10E14)

TV/// Obyvatelé 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Prostředí 6/10/// +lepší hudba a ty věci okolo velbloudů :-) -neatraktivní místo (zvláště pro turisty), celkem normální díl bez nějaké větší zajímavosti/// Zaujme snad jen tím, že se vůbec ale vůbec nepodobá středoevropským podmínkám. Přijet tam na týdenní pobit, vlastně proč ne, ale žít tam. Obyvatelé musí být opravdu zvyklí na místní podmínky. Informace od pánů vypravěčů si ovšem drží svoji vysokou kvalitu./// Celkem 64%/// ()

Na cestě po Bretani (2010) (S10E17)

TV/// Obyvatelé 7/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Prostředí 7/10/// +rozhodně zajímavá mytologie, výroba cideru a úprava mořských plodů -jedná se pouze o část velké Francie, ostatně rozsah by mě u tohoto pořadu neměl zarážet/// Zde už bych se asi hodně opakoval, proto to nebudu prodlužovat. Je to podobné předešlým částem, opět kvalitní slovní doprovod s několika zajímavými místními tradicemi a historií./// Celkem 72%/// ()

Na cestě po Vrátné dolině (2011) (S10E19)

TV/// Obyvatelé 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Prostředí 9/10/// +krásná zimní krajina, místní Slovenské tradice a historie -v zásadě nic špatného jsem tu nenašel/// Tohle prostředí je mi velice blízké, takže mohu potvrdit, že zpracováno je to výborně, poutavě a nezaujatý divák si po necelé půlhodině hodně odnese a nejspíš se na tohle místo bude chtít i vydat./// Celkem 89%/// ()

Na cestě po Mallorce (2011) (S10E20)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// +hodně se dozvíte o místních ledech, kteří zde žijí, o jejich obživě a o tom, že Mallorka je oblíbené turistické místo -už o něco méně vás oslní hudební doprovod, méně toho uvidíte z přírody a stále stejný postup při natáčení a vyprávění taky neoslní/// Jsme nevěděl že Mallorka se vyslovuje Majorka, dost divně mi to zní. Jinak ničím nevybočující další díl z řady tohoto cestopisu./// Celkem 73%/// ()

Na cestě po Hararsku (2011) (S10E24)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 9/10/// +obrazově poutavé, neokoukané africké prostředí, zajímavé sledovat život místních obyvatel -opět málo zajímavé z turistického hlediska/// Kdo viděl víc jak 15-20 částí, už jej málo co překvapí. Pořad si sice stále drží svoji vysokou úroveň, ale nějaké změně v postupu vyprávění bych se nebránil. Jako jakýkoliv jiný díl se dobře vyjímá na velkých televizích, na nich obrazově působí výborně a odpočinkově./// Celkem 75%/// ()

Na cestě po Guantánamu (2011) (S10E25)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// +příroda, skoro ideální prostředí pro dovolenou -Castrův režim nedovolil na ostrově větší rozvoj a proto města a domy vypadají hodně zchátrale a chudě/// Prý průměrný plat je nějakých 350 korun. To by si tu průměrný středoevropan asi žil pěkně v blahobytu a nebo by tu turista zažil levnou dovolenou. Nicméně jsem si turismu moc nevšiml. Za vidění stojí krásná příroda, pláže a slunečné počasí. Zaujme zajímavé vyprávění o obživě místních obyvatel a celkově se na ně tento díl hodně soustředí. Nic víc asi netřeba dodávat./// Celkem 74%/// ()

Na cestě po Graubündenu (2011) (S10E26)

TV/// Obyvatelé 7/10 Děj 6/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +hodně dobrý úvod, krásné horské prostředí, tématicky povedený hudební doprovod -část v kostele a tradiční výroba a řemesla mě celkem nudila/// Na začátku ta jízda vlakem v hoských oblastech byla úchvatná, později mě už nic nepřekvapilo a občas jsem se koukal na hodinky a teď nemám na mysli ty Švícarské. Mám chuť si od tohoto pořadu na chvíli odpočinout, je to stále to stejné i když se oblasti liší./// Celkem 70%/// ()