Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele subic k tomuto seriálu (88)

Na cestě (2006)

Cestovatelský dokument, který na obrazovkách ČT nahradil Cestománii, která se přesunula na Novu, aby tam zanikla úplně. Točí se dodnes (2023), což je dobře a navíc v těch posledních dílech se pánové Donutil s Bartoškou skutečně někam podívají a můžou tak vyprávět a komentovat přímo na místě. ()

Na cestě po severu Etiopie (2006) (S01E04)

Nevěděl jsem, že ty největší kolosy, ty největší pylóny/stély, ještě větší jak egyptské, mají i 500 tun, jsou právě v Etiopii. ()

Na cestě po severozápadu Jihoafrické republiky (2006) (S01E09)

Zvuky vydávající tření písku je tedy velmi zajímavé. A návštěvník, když bude mít stěstí, může tu vidět celou velkou africkou pětku, kam patří: slon africký, lev pustinný, nosorožec dvourohý, levhart skvrnitý a buvol africký. ()

Na cestě po Buenos Aires (2006) (S01E17)

Kupodivu zbrkle a rychle tentokrát čtou komentář oba vypravěči Bartoška s Donutilem. ()

Na cestě po Ladakhu (2006) (S02E06)

Ladak nebo Ladákh na pomezí Pákistánu a Tibetu, od roku 2019 je indickým svazovým teritoriem.  Turistů minimum (2006) a ceny prý dvojnásobné jak jinde. A také tu nechybí Moravští bratři. ()

Na cestě po Tchaj-wanu (2006) (S02E13)

Na kontinentální Číně mě toho moc neláká, ale na ostrovní Tchaj-wan bych se jednou rád podíval. ()

Na cestě po Sardinii (2006) (S02E16)

Jeden z hodně mála původních dílu, kam vzali Barťáka s Donutilem a kdy jen nečtou komentář. ()

Na cestě po Belize (2007) (S02E36)

Belize, to jsou palmy, pláže s bílým pískem, tyrkysové moře, korálové útesy. Na rozdíl od jiných zemí ve střední Americe a v Karibiku bylo právě pouze Belize pod vlivem Britů, což je dodnes znát jak na architektuře, tak na tom, jak jsou zde civilizovaní, prostě není tu bordel jako tam, kde mluví španělsky. ()

Na cestě po severním Altiplanu (2008) (S04E23)

Bolívie má hned 2 hlavní města. A jsme v jižní Americe, tak nesmí chybět karneval, dokonce 3denní, účastníků je prý 50k. ()

Na cestě po Římě (2008) (S04E32)

Krátký záběr na vánoční trhy a stánky s vánočními ozdobami, tehdy ještě dováženými z ČR, no dávno tomu, teď už je to z Číny. ()

Na cestě po Sydney (2008) (S04E34)

Ta australská pikniková a grilovací kultura mě fascinuje. ()

Na cestě po Britských Panenských ostrovech (2009) (S08E09)

Když na dovču do Karibiku, tak jistě stojí za zvážení se podívat i sem. Pravda, nebude to tu levné, ale pořád to tu má na starosti britský guvernér, takže to tu bude určitě velmi čisté a velmi bezpečné. A pozor, je to díl, který si sama napsala a natočila moderátorka Lucie Výborná. ()

Na cestě po Fair Isle (2010) (S08E15)

Ostrov, kde žije celoročně asi 60-70 lidí, leží přibližně na stejné rovnoběžce jako Stockholm, moře tu nemívá víc jak 17 stupňů.  Ale obydlený byl už v neolitu. ()

Na cestě po Chacu (2010) (S08E22)

Původní místní indián jsou tu vězni té bílé naplaveniny, která je omezuje prakticky ve všem, což je celkem mrzuté. Ale třeba ta výroba sedel z čerstvých kůží mě velmi zaujala. ()

Na cestě po západní Krétě (2010) (S08E23)

Kréta zdaleka není malý ostrov a každá jeho část je docela jiná. Ale jak vidno chlastá se všude. ()

Na cestě po Gran Canarii (2010) (S08E28)

Z Kanárských ostrovů ten nejprovařenější? Divák se zlehka podívá i do vnitrozemí, kam zase tolik turistů nemíří. ()

Na cestě po Holandsku (2010) (S08E33)

Holandsko nejsou jenom tulipány, ale hlavně vodní kanály, kterými se dá celé Holandsko projet. ()

Na cestě po Sedmiříčí (2010) (S10E01)

Kazašské stepi od nevidim do nevidim. Jeden si řekne podobně jako třeba u Mongolska, proč tam ti lidé ještě žijí v té naprosté chudobě. Zřejmě proto, že na ně nepadá břímě přetechnizované civilizace. ()

Na cestě po Dubaji (2010) (S10E11)

Dubaj v roce 2010 není totéž co Dubaj v roce 2023, ale ty hlavní a nejznámější stavby už tenkrát stály. Zajímavé je třeba nadzemní a zároveň takové vyhlídkové nadzemní metro. A navíc od té doby se z Dubaje stává už spíš takový turistický skanzen, do kterého je zajímavé si zaletět třeba na Silvestra. ()