Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Proč lidé nezasáhnou, když se před jejich očima na ulici odehrává násilí? 13. března 1964 ubodal osmadvacetiletou Kitty Genovese na newyorské ulici její vrstevník Winston Moseley. Byly 3 hodiny ráno, přesto později vyšlo najevo, že vraždu nějakým způsobem zaregistrovalo 38 lidí v sousedství. Nikdo z nich se však neobtěžoval zvednout telefon. Vrah na její zavraždění potřeboval 50 minut, pozdě přivolaná policie přijela na místo činu za 2 minuty. Vědci Darley a Latane o čtyři roky později tuto nepochopitelnou lidskou vlastnost prozkoumají a pojmenují jako „Janovský syndrom", častěji též jako „syndrom nezúčastněného diváka". Žijeme o čtyřicet let později a musíme si přiznat, že se situace příliš nezměnila. Lidé stále páchají násilí a stále se mezi námi najde málo těch, kteří jsou ochotni pro neznámého a anonymního občana vzdát se svého pohodlí, případně si způsobit nějaké nepříjemnosti.
Režisér Radim Špaček přetavil téměř půlstoletí starý příběh v univerzální situaci a tu provokativním způsobem inscenoval na ulici, mezi nic netušícími chodci – diváky – a vlastně i aktéry. V originálním polohraném dokumentu uvidíme mimo jiné Jiřího Černého, Gabrielu Pyšnou nebo Pavla Opočenského. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Tanner 

všechny recenze uživatele

Cosi, co by dokázal natočit asi i desetiletý školák lépe, protože by se nesnažil takhle trapně upravovat skutečnost a rádoby zajímavě ji prolínat s fikcí (ještě mizerně natočenou), lze imho jen těžko nazvat dokumentem. Myslím, že téma je natolik zajímavé samo o sobě a skutečně závažné, že by si zaslouželo o něco důstojnější zpracování, které by dalo více prostoru k souvislým projevům lidem, kteří k tomu mají skutečně co říci. Zde jim ho bylo dopřáno málo. Právě kvůli názorům odborníků (i když zkreslených a vytržených z jejich výkladu) jsem u toho vydržel celou dobu. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale opravdu mě zajímá více, co si o tématu myslí prof. Sokol, než to, jak o něm debatují fiktivní dokumentaristé v hospodě. A jen tak mimochodem - zajímalo by mě, kolik z nich se skutečně ocitlo v nějaké situaci, které inscenují (pokud vůbec). Ono odsoudit ostatní je snadné, ale je třeba si zamést před vlastním prahem. Toto mi přišlo tak trošku jako pomyslné plivnutí do tváře lidem, kteří skutečně svůj život za druhé nasadili a někdy položili. Shrnuto: téma opravdu zajímavé, ale když hodnotím provedení, nemůžu více. ()

Magyar 

všechny recenze uživatele

Neustálé a všudypřítomné podsouvání negativního pocitu nad stavem "současné společnosti" mi už leze krkem. Původ morálky, altruismu (a jejich protikladů) či emocí se datuje minimálně ke křižovatce našeho druhu s ostatními sociálními primáty, ale pořád budou někteří hlásat, jak je lidstvo zkažený a jak to s ním jde z kopce (to bude asi nějaká druhová paměť, nebo že by racionalita, jediná to ryze lidská vlastnost?). Protože se autoři nechali vláčet stejnými motivy jako kritizovaný dav, dobrovolně zahodili smysluplnost tohoto dokumentu a já nemám důvod dávat víc než jednu hvězdu (za co vlastně? z vrozený dobroty? :) ). ()

Reklama

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Opravdu nám chtěl ten chlapec s kamerou a dívka Gábina namluvit, že jejich rozhovory mezi sebou a vlastně kýmkoliv dalším jsou autentické? To snad ani neměli v plánu, protože při sledování jejich kreací aby se člověk hanbou propadnul. Být dokument složen jen z poznatků (snad) odborníků, měl by vysokou úroveň, neboť fenomén, jímž se zabývá, je velmi podstatný. Ona rádobyhumorná, zbytečná a zcela nezvládnutá "hraná" složka strhává dokument jen těsně nad hranici odpadu. Závěrečná snová pasáž se supermanem je už pak jen pro otrlé. ()

Andresito 

všechny recenze uživatele

Originální dokument na zajímavé téma, kombinující názory odborníků a lidí, kteří podobnou situaci skutečně zažili se záběry zinscenovaných napadení nicnetušících lidí. To všechno by bylo fajn, kdyby se tvůrci nesnažili dokument ještě víc zatraktivnit příběhem kluka, který v metru náhodně na kameru zachytí napadení a začne se o problematiku víc zajímat. Ten je z velké části trapný a nezáživný, a nebýt celkem zajímavého konce, celý dokument by stáhl ještě hlouběji, což by si rozhodně nezasloužil. 60% ()

Isherwood odpad!

všechny recenze uživatele

Neskutečně pozérská intelektuálština, která se s cigaretou v jedné ruce a kamerou v druhé, snaží o hlubokou sondu do současné společnosti a její lhostejnosti k násilí. Hlavní hrdina je pouze arogantní spratek, který s vystupováním ‚sežral jsem všechnu moudrost světa‘ jenom spoluvytváří dojem, že je to všechno „fake“. Minimálně záběry z pražského dopravního podniku ano. Nevadilo by to, kdyby šlo alespoň rozpoznat, kde je to autorský záměr a kde už obyčejné filmařské diletantství, které hodinu pečlivě vytváří demagogii o tom, že jsme národ zbabělců, který se nedokáže postavit proti bezpráví. Jakákoliv absence druhého pohledu či výraznější (sebe)reflexe (ne, ten závěr v hospodě a trapná pointa nakonec to nespraví) je naprosto neomluvitelná. Nemám přehnané filmové cítění, ale dokument mě má něčím obohatit. Tohle pouze do krve urazilo! ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama