Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

anniesek

Mě totálně rozložila "vedlejší" linie příběhu. Ne proměna a utrpení hlavního hrdiny/hrdinky. Ale utrpení Gerdy. Takováhle náhlá absolutní ztráta milované osoby, životní lásky. Herci jsou skvěle obsazení. Eddie je nádherná, vznešená ženská a Alicii jsem její utrpení věřila jako snad ještě nikomu. ()

samo151

Je škoda, že film sa nedržal reality, ktorá je podľa mňa ešte zaujímavejšia než v podstate fiktívny príbeh, ktorý bol natočený. Výsledkom bol trochu dutý a málo vrstvený príbeh bez zásadnejších prekvapení a možno dostatku šťavy. S výnimkou slabého scenára sa to však stále pozeralo dobre a tak som nakoniec skončil pri štyroch hviezdičkách - za tie ostatné veci si to proste menej nezaslúži. Asi ho ale nebudem mať chuť pozerať niekedy znova. Trochu ma ešte mrzí, že film nebol natočený v pôvodných jazykoch, ale angličtine a teda znel trochu neprirodzene, čo však chápem z komerčného hladiska a rozhodne to nie je dôvod na negatívne hodnotenie. ()

Krastom

Na Dánskou dívku jsme šly do kina s přítelkyní a byly jsme oba ohromeni, jak skvěle se hlavní hrdina do role transsexuála vcítil. Příběh podle skutečné události nás vtáhl. Atmosféra třicátých let minulého století byla super, ale bohužel medicína ještě nebyla na tak dobré úrovni jako dnes a první pacient, který si nechal změnit pohlaví po operaci zemřel. ()

Dunric

Love hurts …Oceňuji osobitý způsob vyprávění, tempo a především herecké výkony. Alicia Vikander byla k sežrání a přetékala charismatem. Eddie Redmayne se sice hodně snažil, leč toho druhého se mu tolik nedostalo. S tím už ale nic nenadělá. Film je nicméně jen citlivě odvyprávěný příběh, bez většího přesahu. A tahat do toho politiku je stejně ignorantské jako xenofobní reakce na lidskou individualitu, proti kterým se snaží některá hnutí "bojovat". ()

entokr

Citlivě, jemně natočený film. Psychologicky opravdu silné drama. Osobně jsem se o transsexualitu jednu dobu zajímala více, takže znám hodně osudů podobných lidí. Není to lehké téma, není to vůbec lehké pro ty lidi samotné, natož pro jejich rodiny a blízké. Pokud je to tedy podle skutečné události přesně, Gerda musela být opravdu velice silná žena, že stála až do konce po boku svého muže a nejen to, ale i nadále po boku osoby, jež byla jejím mužem až do úplného konce. To musela být opravdová láska, když byla slepá i k takové situaci. Gerda byla na vše de facto sama. Jediná osoba, které se mohla svěřit, kdo ji mohl podržet,byl její muž, ale ten sám procházel změnami, kterým sám nerozuměl a tak neustále bloudil jen sám v sobě. Věřím, že kdybych byla ve stejné situaci tohle bych nedovedla, brala bych to nejspíš jako rozchod, nedokázala bych se dívat na osobu, kterou miluji a chovat se k ní jako k ženě, což by mu dozajista velice ubližovalo a natož pak namlouvat si, že ho nemiluji, jen proto, že vím, že už bych neměla. Navíc jsem sama malířka, takže mě okouzlilo i prostředí, hudba, atmosféra, malby prostě skoro všechno. V neposlední řadě brilantní herecké výkony hodné Oscara. Eddieho androgynní zjev roli perfektně padnul, ovšem zajímalo by mne i zpracování, kdy měla Einara původně hrát Nicole Kidman, zda by to vylepšila, nebo naopak zhoršila, ale to už se nedozvíme. Každopádně tak jak to bylo teď to bylo perfektní a celý ten film by Oscara vůbec zasloužil v mnoha kategoriích: hudba, kostýmy a mnohé další. Ten film byl prostě maximálně emotivní umělecké dílo a při snu o dítěti jménem Lili, jsem už pláč, ač na sebevětší si hraji drsňačku, neudržela. Oči mi vlhly už několikrát, ale v tomto okamžiku mi už doopravdy vytryskly slzy. Perfektní film 100 %, ale tak smutný, že už jej nejspíš znova nechci vidět. Ale určitě ho ještě ukážu někomu blízkému. Každopádně na to budu hořko sladce vzpomínat. Krása zahalená v slzách. ()

Gattolino

Film s jistě kontroverzním tématem, ale s tím musí každý už z traileru počítat. První, co mne zaujalo, byl ovšem způsob jeho natočení. Skutečnost, že se děj odehrával v prostředí dánských malířských kruhů se nějak promítne do všeho - záběry kamery jsou pojaty velice výtvarně, barvy filmu jsou (nevím jakým způsobem je toho dosaženo) vyladěny jako na dobových obrazech, jako kdyby většina scén filmu byla pojata malířskou technikou. Což vytvoří k filmu velice podmanivou výtvarnou rovinu, která, spojena s hudbou, sama o sobě, nezávisle na ději, určitě stojí za vidění. Celý film spolu s tím, asi záměrně, nese napůl snové a romantizující zabarvení, což je vzhledem k poměrně tristnímu tématu určitě vhodnější a citlivější, než příběh pojmout příliš realisticky. Skutečnost musela být daleko krutější, zvláště v době, která se se sexuálními úchylkami příliš nekamarádila a spíše je tvrdě potírala. Herecký výkon je jistě obdivuhodný, i když přiznám, že mimický potenciál Eddieho Redmayna mi nedával zapomenout na Stevena Hawkinga, a tak vyplývá otázka, nakolik je univerzálním hercem nebo hercem pouze určitého konkrétního typu rolí. Nevím, to asi ukáže čas. Zajímavé bylo sledovat pozvolnou proměnu Einarovy manželky z jiskrné, nekonvenční a nespoutané umělkyně v utrápenou, zoufalou bytost. Pojmout takové velmi depresivní a těžké drama, s nímž se navíc heterosexuální divák těžko sžije, jako poetický a romantický obraz, bylo nesporně výbornou a rafinovanou volbou. Jiný způsob by asi nebyl možný, nebo by byl plný klišé, či jinak divácky neúnosný. Kdyby to zpracoval třeba takový Fincher, bylo by to určitě blíže skutečnosti, ale nedalo by se na to asi dívat. Tohle se fakt povedlo, i když to není film, který bych toužil vidět opakovaně. Ale když už jednou režisér po takovémto dosti odtažitém tématu sáhl, tak jsem přesvědčen, že citlivěji a vkusněji to natočit ani nemohl. ()

L.O.T.R

Áno je to typická Oscarovka, ktorá sa snaží hrať na city ale vychádza jej to? Zásadný problém vidím v danej premise. Nieje to niečo, na čo by bežný človek mal chuť ísť do kina pokiaľ si to vyslovene nevyhľadáva a asi tak by som to videl aj ja. Videl som to, ale že by som film s podobnou tematikou potreboval vidieť to nie. Ale to neznamená, že tá premisa je jednoduchá na prevedenie ba naopak by som povedal, že podať niečo takéto aby to bolo znesiteľné to dalo určite prácu. Eddie Redmayne určite drží film a hrá perfektne lenže často ho Alicia Vikander tromfne na plnej čiare. Viac jej verím tú bolesť a to čo musela prežívať niečo podobné ako v Teórii všetkého zažívala Felicity Jones. Redmayne si mal dať po Teórii všetkého dva tri roky pauzu od všetkých tých vážnych drám, pretože aj keď svoju úlohu zvláda výborne nemyslím si, že má šancu vyhrať Oscara. Aj preto, že má silnú konkurenciu ale skrátka ľudia nechcú vidieť rok čo rok silné drámy, ktoré to hrajú na city. V zásade film ponúka veľmi citlivú tému ba dokonca citlivú aj pre dnešného diváka a preto nemá moc čo ponúknuť. Za mňa 70% ()

pedruska.n

Vizuálne, herecky a hudobne zvládnuté na jedničku, Redmayne opäť dokázal, že je prvotriedny herec a minuloročného Oscara si viac než zaslúžil a na Aliciu sa pozerá veľmi dobre snáď v každom filme. ()

AmericanX

tak tenhle film mě totálně dostal... skvělý Eddie Redmayne a snad ještě o stupínek lepší Alicia Vikander (viděla bych to určitě na oscara), Lilly na mě fakt zapůsobila, věřila jsem jí všechnu tu bolest, strach, osamění a nepochopení, ohromnou touhu být opravdovou ženou...za mě jasných pět hvězd ... a potom, že někdo z nás má někdy problémy.. ()

clubland

Transsexualita je vrodena zalezitost. Dotycny sa cely zivot citi byt zenou. Teda nevidim dovod, aby sa transsexual zalubil do opacneho pohlavia, aby ho opacne pohlavie vzrusovalo, alebo aby sa nebodaj pokusal o splodenie potomka. V tom pripade sa jedna o homosexualny transsexualizmus, co je uz pomerne komplikovana zalezitost. Tiez som este nepocul o tom, aby sa transsexualita "prebudila" v muzovi tym, ze sa oblecie do zenskych siat a od toho okamihu ho prestane opacne pohlavie vzrusovat... Tato tema by potrebovala viac, ako len 119 minut cisteho casu. Za herecke vykony davam 4*, ale za spracovanie a scenar 3. ()

dragon'88

Vobec tam nebolo citit tu bolest, ktoru musela hlavna postava prezivat, vsade sme iba videli stastneho Eddieho. Alicia krasna. Pozeratelne, ale prihluple a na oscarov prilis priehladne. 2.5* ()

tom552

Skutočný príbeh je spracovaný neskutočne nezaujímavo. Stvárnenie premeny muža na ženu je tak skratkovité a povrchné,že by si režisér zaslúžil prefackať. Eddie Redmayne v "dvojrole" môže za svoju nomináciu vďačiť najmä maskám a kostýmom.Jeho herecký výkon je taký...upätý-používa silené gestá a mimiku,jeho vnútorný boj vyznie neúprimne.Nepáčilo sa mi jeho herectvo.Iná káva je Alicia Vikander,ktorá je za rolu manželky nominovana na Oscara.Ona je ťahúňom emócií celého filmu.Jej prejav je úžasný! Klavírový doprovod pôsobí nútene,hrá až príliš na city.Problémom sú aj povrchné symboly,ako napríklad záver so šatkou je totálne odfláknutý. Scenár si odškrtváva povinné scény ( bitka na ulici,nacvičovanie ženskej gestikulácie...),v podstate celý film na mňa urobil dojem oscarovej vypočítavosti. Vizuál má šmrnc po celú stopáž,najmä kostýmy a kamera tvoria obrovské plus snímky. 5/10 ()

pawn

Čtyři hvězdy s přimhouřenýma očima a pouze kvůli Alicii Vikander. Teorii všeho jsem neviděl, ale podle známých hrál Redmayne spoustu scén podobně. Pro mě hrál prostě pořád stejně a od půlky filmu mě to už nudilo. Alicia byla skvělá a její postavy mě bylo opravdu líto. Kdyby to šlo, tak 70%. ()

KcarlosK

Paradoxně nejvíc tomu škodí Eddie. To jeho dementní šklebení mi prostě už leze na nervy. Nemluvě o tom, že on vypadá jako úchyl i normálně. Alicia je docela talent a její kariéru budu se zájmem sledovat. ()

premeny

Naivne som kedysi v požičovniach filmov hľadal názvy ako Fanny a Alexander, Starý dom uprostred Madridu, Prolomit vlny.... a podobne. No skrátka absolútne mimo vec. Ak by existovali požičovne dnes , tak k - tovaru - by sa tento film celkom hodil. ()

forLeni

Troufám si říci že toto je nejlepší film za poslední dobu. Balzám na duši. Krásná výprava, nádherná hudba a skvělé herecké výkony. Moc jsem Eddiemu přála Oskara, protože ve srovnání s Capriem se Eddie Redmayne do své postavy opravdu vžil. Navíc film má celkově vyšší kvalitu než Revenant zmrtvýchvstání, který považuji za klasický americký béčkový film.Takže je vidět že udílení cen není vůbec objektivní. Redmaynova Dánská dívka je skutečná. Jakmile se za ní převlékne, zapomenete že je do Redmayne a máte pocit že se díváte na skutečnou dívku. Film je plný emocí ale není přeslazený. Sice film věrně nekopíruje knihu, ale to vůbec nevadí, protože se více drží spíš realitě skutečného života Lili Elbe. Za mě tenhle film doporučuji já osobně jsem ho viděla již dvakrát a ráda se na něj podívám v budoucnu znova. Kdo viděl Eddieho v Teorii všeho po shlédnutí Dánské dívky se jen utvrdí v tom že je to opravdu výborný herec. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)